Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Płaca minimalna pójdzie w górę. Tyle będzie wynosiła od 1 lipca
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.06.2024 08:58

Płaca minimalna pójdzie w górę. Tyle będzie wynosiła od 1 lipca

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

W 2024 roku Polacy mogą liczyć na dwie podwyżki płacy minimalnej. Pierwsza z nich odbyła się 1 stycznia, a kolejna wejdzie życie już 1 lipca. Wiadomo już, o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie oraz stawka godzinowa.

Dwie podwyżki płacy minimalnej

W bieżącym roku Polacy mogą liczyć na aż dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Pierwsza podwyżka odbyła się 1 stycznia. Od tamtej pory najniższa krajowa wynosi 4242 zł brutto, a stawka godzinowa jest na poziomie 27,70 zł. Już 1 lipca 2024 r. wejdą w życie kolejne zmiany w stawkach. Płaca minimalna wzrośnie po raz drugi w tym roku. Jakie kwoty będą obowiązywały?

Zobacz także: Specjalny dodatek dla małżeństw. Świadczenie może wynieść nawet 8 tys. zł

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Tyle wyniesie płaca minimalna od 1 lipca 2024 r.

Wraz z początkiem lipca minimalne wynagrodzenie pójdzie w górę i będzie wynosiło 4300 zł brutto. Jeżeli chodzi natomiast o stawkę godzinową, to wzrośnie ona do 28,10 zł. Warto również pamiętać, że podwyżka płacy minimalnej oznacza wzrost świadczeń, takich jak m.in. dodatek za pracę w nocy czy odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Co ważne, pracownicy “na rękę” otrzymują nieco niższe sumy. Wszystko dlatego, że od kwot brutto pobierane są składki na ubezpieczenie społeczne, składka zdrowotna oraz podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kolejna podwyżka płacy minimalnej w styczniu 2025 r.

Kolejna podwyżka płacy minimalnej odbędzie się 1 stycznia 2025 r. Jakiś czas temu na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawiła się informacja, że propozycja resortu ws. nowej wysokości najniższego wynagrodzenia została przyjęta.

Płaca minimalna wraz z początkiem 2025 roku ma wzrosnąć do 4626 złotych. Będzie to kwota o 326 złotych wyższa niż stawka, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Oznacza to wzrost o 7,6 proc. Jeżeli chodzi o stawkę godzinową, to będzie na poziomie 30,20 zł.