BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla osób, które od 2016 r. oszczędzały na lokatach. Tyle stracili Polacy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.11.2023 20:41

Złe wieści dla osób, które od 2016 r. oszczędzały na lokatach. Tyle stracili Polacy

Bankomat
Pixabay

Złe wieści dla osób, które od 2016 roku oszczędzały środki na lokatach bankowych. Jak wynika z najnowszej analizy HREIT - takie odkładanie pieniędzy przyniosło całkiem spore straty.

Oszczędzanie na lokatach przyniosło realne straty

Najnowsza analiza HREIT wykazała, że oszczędzanie na lokatach bankowych przyniosło Polakom straty. - Roczna lokata założona na 10 tysięcy złotych, dała niecałe 521 złotych odsetek (643 złotych minus 19 proc. podatku). Inflacja spowodowała jednak, że za nasze oszczędności mogliśmy kupić tyle, co za niecałe 9870 zł w dniu zakładania lokaty. To właśnie oznacza 1,3 proc. realnej straty - przekazał ekspert.

Znamy sobotnie wyniki Lotto. 52 osoby w Polsce wygrały duże sumy pieniędzy

Co z lokatami zakładanymi na początku 2023 r.?

Okazuje się, że eksperci mają nieco lepsze wieści dla osób, które założyły lokaty w styczniu 2023 roku. - Przeciętne roczne lokaty zakładane na początku 2023 roku były bowiem oprocentowane na prawie 6,4 proc. Z projekcji inflacji przygotowanej przez analityków NBP wynika za to, że początek 2024 roku będziemy witać inflacją na poziomie 5 proc. To znaczy, że nawet po zapłaceniu tzw. podatku Belki może się okazać, że przeciętna roczna lokata uchroni nasze pieniądze przed destrukcyjnym działaniem inflacji. Mamy nawet szansę na trochę ponad promil (0,14 proc.) realnego zysku - czytamy.

Optymistyczne prognozy eksperta

Ekspert w raporcie przekazał także optymistyczne prognozy dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze na lokatach bankowych. - Przed nami nadzieja na poprawę losu oszczędzających. O ile przewidywania rynkowe i te przygotowane przez analityków NBP są słuszne, to już część rocznych lokat, które kończyć się będą w 2024 roku ma szanse iść mniej więcej łeb w łeb z inflacją. To znaczy, że odsetki wypłacane przez banki, a więc te już po opodatkowaniu, powinny być w stanie mniej więcej utrzymać siłę nabywczą pieniędzy trzymanych na przeciętnych rocznych lokatach - informuje ekspert HREIT w raporcie.