BiznesINFO.pl
notebook-1850613 1920

https://pixabay.com/photos/notebook-typing-coffee-computer-1850613/

Zarobki netto czy brutto? Jak firma powinna informować o wynagrodzeniu?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Przemysław Puch

Udostępnij:


W trakcie rozmowy o pracę musi i powinno paść pytanie o zarobki. Informacja może zostać podana według stawki netto lub brutto, stąd niekiedy na tym tle dochodzi do nieporozumień.

W ramach rekrutacji na dowolne stanowisko bardzo istotną kwestią, jak wiadomo, są zarobki. Po zadaniu pytania o ich wysokość można uzyskać nie jedną, ale dwie odpowiedzi: pierwszą,
określającą stawkę brutto, drugą – stawkę netto.  Na czym polega różnica?

Netto, czyli do ręki

Zarobki brutto, generalnie, oznaczają kwotę, którą pracodawca będzie musiał wydać w związku z zatrudnieniem nowej osoby w swojej firmie. Kwota netto, która trafi na konto bankowe pracownika lub zostanie przekazana mu w gotówce do przysłowiowej kieszeni jest tylko jednym ze składników.

Praca w Polsce, jak wiadomo, jest stosunkowo droga. Oznacza to, że osoba kupująca pracę od osoby fizycznej musi ponieść znacznie większe nakłady, niż wynosi kwota netto, która trafi do jego osoby zatrudnionej. Stąd się bierze popularność nielegalnej tzw. pracy na czarno, czyli takiej, w której żadne dodatkowe opłaty za pracę, zwane także podatkami od wynagrodzenia, nie są ponoszone (firma płaci z ręki do ręki pracownikowi i "sprawa załatwiona").

Narzuty socjalne

Obliczając kwotę netto wynagrodzenia, w pierwszym kroku od kwoty brutto należy odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne wpłacane na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), czyli składkę emerytalną (9,76 proc. podstawy), rentową (1,5 proc.), oraz chorobową (2,45 proc.). W przypadku wynagrodzenia brutto, załóżmy, 5000 zł składka emerytalna wyniesie 488 zł, rentowa – 75 zł, chorobowa – 122,5 zł. Suma składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie zatem 685,5 zł.

Składka zdrowotna

Kolejnym krokiem na drodze do właściwego obliczenia kwoty netto wynagrodzenia jest wyliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawą jest kwota wynagrodzenia brutto
pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne, czyli 4314,5zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc., co daje kwotę w wysokości 388,31 zł.

Danina fiskusa

Od tej samej wartości wynagrodzenia brutto pomniejszonej o koszty ubezpieczenia społecznego jest również liczona zaliczka na podatek dochodowy pracownika. Osoba, której roczne wynagrodzenie brutto w skali roku nie przekracza kwoty 85 tys. 528 zł zmieści się w pierwszym progu podatkowym, w którym stawka daniny fiskusa wynosi 17 proc. Podstawą obliczenia zaliczki jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania (250,00 zł dla pracowników pracujących i mieszkających w tej samej miejscowości i 300 zł mieszkających poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy). Przychodem jest z kolei płaca brutto pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne.

Plus i minus

Po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu (załóżmy, że będzie to 250 zł) podstawa wynagrodzenia minimalnego do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy wyniesie zatem 4604,5 zł. więc zaliczka na PIT – 691,5 zł. Od tego wyniku trzeba odjąć kwotę wolną od podatku na tzw. zasadach ogólnych, która dla osób, których zarobki mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, wynosi 525,12 zł rocznie, czyli 43,76 zł miesięcznie, co w rezultacie daje kwotę zaliczki na podatek PIT w wysokości 647,29 zł.

Od tej kwoty należy odjąć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale nie w całości. Odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowych podlega 7,75 proc., a więc 334,37 zł. Po przeprowadzeniu tych na pierwszy rzut oka nieco skomplikowanych wyliczeń zaliczka na podatek dochodowy pracownika zarabiającego 5 tys. zł wyniesie, po zaokrągleniu, 313 zł.

Proste zakończenie

Po uzyskaniu tych wszystkich wartości wyliczenie wynagrodzenia netto jest już bardzo proste: od kwoty brutto trzeba odjąć sumę składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, oraz zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku osoby zarabiającej 5 tys. zł brutto wynagrodzenie netto wyniesie zatem 3613,19 zł.

Podobne artykuły

W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >
Będzie wolne w dniu szczepienia?

Praca

Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Czytaj więcej >
Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej

Praca

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Czytaj więcej >
Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >