BiznesINFO.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Zakaz handlu zaostrzony. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją

20 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy mającą uszczelnić dotychczasowe zasady zakazu handlu w niedziele. Ma ona pozwolić na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Rząd zdecydował, że należy jeszcze bardziej uszczelnić przepisy. W poniedziałek 18 października Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Piotr Molecki/East News

Stało się, Duda podpisał dwie ważne ustawy. Zmiany wchodzą już za chwilę

Prezydent miał ostatnio pracowite dni, złożył podpisy na dwóch ważnych ustawach. Szczegóły podpisanych przez prezydenta dokumentów znajdują się na kolejnych slajdach.

Zobacz galerię >

"Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" - czytamy w komunikacie.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Istnieje również katalog 32 wyjątków.

Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

BiznesInfo

Przyjdą i zapukają pewnie też do Ciebie. Powodów do kontroli nazbierało się sporo

Warto wiedzieć jak przygotować się do kontroli, która może pojawić się w każdym momencie. Jakie kontrolowany ma prawa i na co mogą pozwolić sobie kontrolerzy? Należy pamiętać, że kontrola podatkowa to nie to samo, co kontrola celno-skarbowa, w przypadku której podatnika w ogóle nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli. Nie tylko przedsiębiorcy mogą zostać skontrolowani, straż miejska może wejść do domu, a pracodawca sprawdzi, czy jesteśmy chorzy, gdy przebywamy na l4. Na kolejnych slajdach więcej informacji na temat kontroli, które mogą Cię nawiedzić.

Zobacz galerię >

Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Przede wszystkim po likwidacji furtki pocztowej dyskonty czy supermarkety nie będą mogły wykorzystywać innych wyjątków, by bez problemów otworzyć sklep w niedziele.

Obecnie wiele dyskontów korzysta z wyjątku, który pozwala im działać jako placówka pocztowa. Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa sprawi, że wyjątek ten nie będzie już tak łatwy do stosowania.

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, otwierać będą się mogły tylko sklepy, które na działalności "pocztowej" notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Zdecydowana większość sklepów tego warunku nie spełnia.

Nowelizacja rozszerza też wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.

Kolejna zmiana pozwoli przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Pieniądze biznesinfo

ZUS rozdaje pieniądze. Sporo świadczeń przelatuje nam koło nosa, a wcale nie musi

ZUS przyznaje wiele świadczeń, o których często nie mamy pojęcia. Być może koło nosa przemknęły nam już pieniądze, z których nie skorzystaliśmy z powodu niewypełniania odpowiednich papierków. Przedstawiamy listę świadczeń dostępnych w ZUS.

Zobacz galerię >

Tagi:

Andrzej Dudazakaz handluNiedziela handlowa

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >