Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz handlu zaostrzony. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją
Joanna Leja
Joanna Leja 19.10.2021 02:00

Zakaz handlu zaostrzony. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy mającą uszczelnić dotychczasowe zasady zakazu handlu w niedziele. Ma ona pozwolić na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Rząd zdecydował, że należy jeszcze bardziej uszczelnić przepisy. W poniedziałek 18 października Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

"Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" - czytamy w komunikacie.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Istnieje również katalog 32 wyjątków.

Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?

Przede wszystkim po likwidacji furtki pocztowej dyskonty czy supermarkety nie będą mogły wykorzystywać innych wyjątków, by bez problemów otworzyć sklep w niedziele.

Obecnie wiele dyskontów korzysta z wyjątku, który pozwala im działać jako placówka pocztowa. Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa sprawi, że wyjątek ten nie będzie już tak łatwy do stosowania.

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, otwierać będą się mogły tylko sklepy, które na działalności "pocztowej" notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Zdecydowana większość sklepów tego warunku nie spełnia.

Nowelizacja rozszerza też wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.

Kolejna zmiana pozwoli przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Osoby takie nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.