Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał też w internecie? Padła zaskakująca deklaracja
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.11.2023 17:14

Zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał też w internecie? Padła zaskakująca deklaracja

komputer
Piotr Molecki/East News

Zakres obowiązującego obecnie zakazu handlu w niedziele najwyraźniej jest niewystarczający dla “Solidarności”. Związkowcy uważają, że regulacje powinny być rozszerzone na jeden konkretny sektor, który dotąd nie był nimi objęty.

Zakaz handlu w niedziele w Polsce

Od kilku lat w całej Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Kwestia ta budzi sporo kontrowersji od samego początku. Początkowo zakaz obowiązywał w konkretne niedziele, obecnie zaś dotyczy wszystkich poza pojedynczymi przypadkami przewidzianymi przez prawo.

Kwestia zakazu handlu w niedziele była gorącym tematem podczas kampanii wyborczej. Część ugrupowań chciała całkowitego zniesienia zakazu, inne zaś - częściowego, tj. ograniczenia zakazu do części niedziel w danym miesiącu.

Nagranie z Lidla pobija rekordy oglądalności. Internauta: "Dlatego nie lubię tego sklepu"

Zakaz handlu w niedziele. "Solidarność" chce zmian

Obecna forma zakazu handlu w niedziele nie wystarcza “Solidarności”. Zdaniem szefa handlowej części związku zawodowego Alfreda Bujary, pilnie potrzebne są kolejne regulacje w tej sprawie.

O co konkretnie może jednak chodzić Bujarze, skoro zakaz dotyczy wszystkich sklepów stacjonarnych? Według mediów, chodzi o ograniczenie handlu w sklepach internetowych. Według danych KRS przywoływanych przez związek, w Polsce funkcjonuje ponad 54 tys. sklepów internetowych - i cały czas liczba ta rośnie.

Zakaz handlu w niedziele. "Łamane są przepisy prawa"

Według wypowiedzi Alfreda Bujary, regulacje są potrzebne ze względu na funkcjonowanie sklepów internetowych również w niedziele. Powoduje to pracę przez siedem dni w tygodniu w niektórych przypadkach. Do tego dochodzi kwestia warunków, które są po prostu kiepskie - ma wręcz dochodzić do łamania przepisów prawa pracy i bhp w mniejszych firmach.

Mało prawdopodobne jednak, że ustawodawca zdecyduje się na rozszerzenie zakazu handlu w niedziele również na internet. Mogą tak zrobić pojedyncze sklepy internetowe (tą drogą poszedł przykładowo Wojciech Cejrowski), ale związkowcy będą prawdopodobnie się domagać jedynie zakazu pracy dla magazynierów w ostatni dzień tygodnia.

źródło: super express biz