Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sanepid alarmuje. Popularny produkt szkodliwy dla zdrowia, natychmiast go wyrzuć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.11.2023 19:42

Sanepid alarmuje. Popularny produkt szkodliwy dla zdrowia, natychmiast go wyrzuć

Lodówka w sklepie spożywczym
27707/Pixabay

Bardzo niepokojąca informacja płynie z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zostało opublikowane ostrzeżenie dotyczące jednego z produktów dostępnych w sklepach. Jego spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Sanepid bije na alarm

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego może być zaskoczeniem, jednak nie powinien nikogo dziwić. Jednym z obowiązków sanepidu jest bowiem kontrola warunków zdrowotnych żywności, zaś podobne ogłoszenia pojawiają się co jakiś czas.

Niemniej, nie warto zignorować nawet tego jednego komunikatu. Z informacji portalu Wirtualna Polska wynika, że spożycie produktu wspomnianego w komunikacie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zagrożenie dla zdrowia

Cytowany przez Wirtualną Polskę komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego podaje, że problem dotyczy kaszy jaglanej wyprodukowanej przez firmę KRAW PAK z okolic Tomaszowa Lubelskiego. Konkretnie, chodzi o produkty z partii o numerze 2023 07 03 z datą trwałości 19 września 2024.

Powodem, dla którego sanepid wydał ostrzeżenie, jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu przez jeden z pestycydów. Według Wirtualnej Polski, jest nim chlorpiryfos, który w wykrytej ilości jest toksyczny dla zdrowia ludzi.

Nie jedz kaszy

Osoby posiadające kaszę jaglaną, której dotyczy komunikat, mogą się zastanawiać, co konkretnie z nią mają teraz zrobić. Zgodnie z zaleceniami GIS cytowanymi przez Wirtualną Polskę, nie należy jej bowiem spożywać. 

Producent przekazał odbiorcom informację o problemie dotyczącym kaszy i nakazał wycofanie jej z półek sklepowych. Z kolei osoby, które trującą kaszę kupiły, powinny ją jak najszybciej wyrzucić.