Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zabiorą seniorom prawa jazdy? Słowa eksperta nie pozostawiają wątpliwości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.01.2024 18:20

Zabiorą seniorom prawa jazdy? Słowa eksperta nie pozostawiają wątpliwości

Senior, prawo jazdy
Pixabay/stevepb/Arkadiusz Ziolek/ East News

W Częstochowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. 80-letni senior potrącił piesze, kiedy przechodziły przez pasy. W związku z tym strasznym wydarzeniem, “Fakt” postanowił zapytać eksperta o to, czy osoby w podeszłym wieku powinny mieć możliwość prowadzenia pojazdów. 

Czy osoby w podeszłym wieku powinny posiadać prawo jazdy?

W związku z tragicznym wypadkiem, który w Częstochowie spowodował 80-latek, “Fakt” postanowił zapytać eksperta o kwestię prowadzenia pojazdów przez osoby w podeszłym wieku. Często jest tak, że seniorzy mają wydłużony czas reakcji czy też ich słuch i wzrok ulega pogorszeniu. Czy więc starsi kierowcy powinni przechodzić specjalistyczne badania? Na ten temat wypowiedział się w rozmowie z “Faktem” prof. dr hab. nauk med. Jan Szewieczek z Kliniki Geriatrii w Katedrze Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zobacz także: Wielkie zamieszanie wokół milionowej wygranej w Eurojackpot. Totalizator Sportowy odpowiada

Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

Ekspert o specjalnych badaniach dla kierowców

Ekspert zaznaczył na wstępie, że możliwość prowadzenia auta jest dla seniorów niezwykle istotna, bo pozwala utrzymać niezależność oraz aktywność społeczną. Z drugiej strony jednak, procesy starzenia prowadzą do pogorszenia sprawności psychomotorycznej, wzroku i słuchu.

- Myślę, że należy rozważyć wprowadzenie jakiegoś systemu okresowych lub kontrolnych badań zdolności do prowadzenia pojazdów kierowców niezawodowych, który obejmowałby starsze osoby, ale nie tylko. Także te, u których zmiany stanu zdrowia - mimo młodszego wieku - ograniczyły tę zdolność - przekazał prof. Szewieczek.

Polskie prawo nie przewiduje rozwiązania sytuacji osób starszych za kierownicą

Profesor podkreślił także, że obecnie nie ma żadnych przepisów, które umożliwiałyby odebranie prawa jazdy seniorom (i nie tylko), którzy ze względu na pogarszający się stan zdrowia nie powinni prowadzić. - Dzisiaj wielu kierowców ma bezterminowe prawo jazdy i brakuje regulacji prawnych skutecznie ograniczających to uprawnienie, jeżeli wystąpią zdrowotne przeciwwskazania. Wydaje się, że należałoby to zmienić - zauważa prof. Szewieczek.

Nie da się nie zauważyć, że polskie prawo nie przewiduje rozwiązań takich sytuacji. - Niestety, brakuje rozwiązań w tej sprawie. Kiedy kierowałem oddziałem geriatrycznym, nierzadko zgłaszały się rodziny pacjentów, sygnalizując troskę związaną z ewidentną utratą przez pacjenta zdolności do bezpiecznego prowadzenia samochodu. W naszej opinii to potwierdzało się, ale chory nie chciał się z tym pogodzić. Pozostawała rozmowa, perswazja, adnotacja w dokumentacji chorego, ale tak naprawdę brakowało procedury regulującej tę sprawę - opowiada ekspert w rozmowie z redaktorką “Faktu”. 

Tagi: Prawo jazdy