BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Wyższe rachunki za wodę i ścieki? Samorządy walczą o podwyżkę, a Wody Polskie mówią "nie"

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego samorządy chcą zwiększyć opłaty za wodę i ścieki

  • Gdzie podwyżka byłaby najwyższa

  • Jak sprawę komentują Wody Polskie

Podwyżka opłat za wodę i ścieki we wszystkich województwach

Podwyżka cen prądu i ogrzewania to nie wszystko. Tym razem do portfeli Polaków będą zaglądać władze lokalne. Samorządy domagają się zwiększenia cen za wodę i odbiór ścieków na kolejne trzy lata.

Portal gazeta.pl podaje, że do Wód Polskich trafiło już 70 proc. wniosków w sprawie opłat wodno-kanalizacyjnych. Aż 94 proc. z nich zawiera postulat zawyżenia cenników. Rekordzistą jest województwo łódzkie, gdzie podwyżka miałaby wynosić aż 45,23 proc. Najbardziej wyważoną propozycję przedstawiło województwo śląskie - 12 proc. Podwyżka w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim ma wynosić ok. 20 proc.

Dlaczego samorządy domagają się wyższych opłat wodno-kanalizacyjnych? Z powodu rozpędzonej inflacji, podwyżek kosztów energii i wynagrodzeń. Z taką argumentacją kategorycznie nie zgadza się Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Kiedy to policzyliśmy, to widzimy, że absolutnie nie są to koszty rzędu 20 proc., jest to absolutnie za dużo - przyznał szef WP w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Wody Polskie w obronie obywateli

Zdaniem prezesa WP podwyżka, której domagają się samorządy, to próba ratowania budżetów nadszarpniętych przez koronawirusa. Podobnie było w przypadku wzrostu opłaty dzierżawionej i podatków lokalnych. - Zdarzało się, że samorządy poprzez dywidendy zarabiały na tym procesie setki milionów złotych - zdradził Daca.

Wody Polskie deklarują, że nie ma zgody na tego typu praktyki. - Dostęp do słodkiej wody jest jednym z podstawowych praw człowieka według ONZ - przypomniał prezes. Co więcej, woda jest niezwykle potrzebna w dobie pandemii, gdy dużo większą wagę przykłada się do higieny. Deca twierdzi, że radykalna podwyżka opłat wodno-kanalizacyjnych może sprawić, że woda stanie się towarem luksusowym, a przecież „powinna być dostępna dla każdego”.

Prezes WP przypomniał, że średnia cena wody w Polsce oscyluje w granicach średniej stawki europejskiej. Dla niektórych obywateli obecne koszty są już i tak bardzo wysokie, a podwyżka może tylko pogorszyć ich sytuację finansową. Deca twierdzi, że ceny nie mogą być barierą, która ogranicza dostęp do wody dla osób mniej zamożnych.

Brak zgody ze strony Wód Polskich to nie koniec. Daca oświadczył, że wnioski o drastyczne zawyżenie cenników mogą być nawet kierowane do sądu. Na razie prezes WP zaapelował do władz samorządowych o rezygnację z podwyżek i nadzorowanie taryf, które ustalają przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne.

Podwyżka goni podwyżkę

Rok 2021 już i tak upływa od znakiem podwyżek, nawet bez wyższych opłat wodno-kanalizacyjnych. Chcąc podratować budżet, niektóre samorządy zdecydowały się także na podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej. Business Insider Polska podaje, ze stawki zmienił m.in. Kraków.

W katalogu tegorocznych, wyższych opłat są jednak i takie pozycje, które obowiązują wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania. Od stycznia płacimy więcej za abonament RTV - o 50 gr (za radio) i 1,80 zł (za telewizor i radio) w skali miesiąca. Podwyżka płacy minimalnej wymusiła z kolei konieczność płacenia wyższych składek ZUS.

Nowy podatek cukrowy i pandemiczny wzrost cen sprawił, że mamy do czynienia również z podwyżką w sklepach. Rachunki domowe dodatkowo windują nowe taryfy energii elektrycznej. Średni wzrost cen prądu wynosi 3,5 proc.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >