Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu Polaków musi wymienić dowód. Można zapłacić nawet 5000 zł kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.05.2024 16:11

Wielu Polaków musi wymienić dowód. Można zapłacić nawet 5000 zł kary

dowód osobisty, portfel
Fot. materiały własne

Dowód osobisty to kluczowy dokument potwierdzający naszą tożsamość. Okazuje się, że w tym roku Polaków czeka masowa wymiana dowodów. Powinni pamiętać o tym obowiązku, bo za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe kary pieniężne. Przedstawiamy szczegóły. 

Wielu Polaków w tym roku musi wymienić dowód osobisty

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że wymiana dowodu osobistego w tym roku dotyczy niemal 3 mln Polaków. Jest to bardzo ważny dokument, z którego korzystamy na co dzień i bez którego nie możemy załatwić żadnej formalnej sprawy.

Dokument jest wydawany na 10 lat, a następnie trzeba go wymienić. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie upłynęła już data ważności naszego dowodu. Kwestia jest niezwykle istotna nie tylko dlatego, że bez dokumentu nic nie załatwimy. Można bowiem także zapłacić wysoką karę. 

Zacznie się już w poniedziałek. Polacy tłumnie ruszą do Biedronki

W jaki sposób wymienić swój dokument?

Nowy dowód osobisty należy wyrobić w przypadku, gdy dokument uległ zniszczeniu, zaginął lub upłynęła jego data ważności. W celu złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu, trzeba udać się osobiście do urzędu gminy. Nie można zrobić tego przez internet, bo konieczne jest złożenie podpisu i pobranie odcisków palców. 

Po dopełnieniu wszelkich formalności, nasz dokument powinien być gotowy do odbioru w ciągu 30 dni. Należy udać się po dowód osobiście i zabrać ze sobą dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. 

Gigantyczne kary za niedopełnienie obowiązku wymiany dowodu

Warto jeszcze wspomnieć, że wymiana dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatna. Osoby, które osiągają pełnoletność otrzymują dokument za darmo. Za wyrobienie nowego egzemplarza również nie trzeba będzie nic zapłacić.

To bardzo ważne, by dopilnować obowiązku wymiany tego dokumentu. Za posługiwanie się dowodem, który stracił ważność grozi bowiem kara finansowa w wysokości do 5 tysięcy złotych. 

Zobacz także: Zacznie się już w poniedziałek. Polacy tłumnie ruszą do Biedronki