Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielka niespodzianka dla rodziców. Będą dodatkowe urlopy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.03.2023 19:41

Wielka niespodzianka dla rodziców. Będą dodatkowe urlopy

Flaga Polski na tle nieba
BiznesInfo

Rodzice mogą powoli zaczynać świętować. Po przegłosowaniu poprawek do ustawy przez Senat, wszystko wskazuje na to, że otrzymają długo oczekiwane dodatkowe tygodnie do urlopów rodzicielskich.

Historia jednej poprawki

Poprawkę, zgłoszoną przez senator Prawa i Sprawiedliwości Ewę Gawędę, popiera resort rodziny. Jak zatem podaje Business Insider, nie powinno być problemów z jej przyjęciem przez Sejm.

Wspomniana poprawka do nowelizacji kodeksu pracy rozszerza prawo do dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego. Do tej pory, stara wersja przyznawała ten przywilej rodzicom mającym prawo do urlopu w dniu wejścia zmian w życie.

Rząd twierdził inaczej

Oznaczało to zatem, że z długiego urlopu nie mogliby skorzystać rodzice dzieci z I kwartału zeszłego roku. Jak informuje Business Insider, chodzi o wykorzystanie zarazem urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Rząd twierdził jednak, że unijna dyrektywa - która miała być wdrożona w życie w sierpniu zeszłego roku - nie wprowadza obowiązku wydłużenia urlopu dla rodziców. Wyciągano z tego wniosek, że z powodu opóźnień w pracach nad nowelizacją kodeksu pracy rodziny nic nie traciły.

Walka o urlopy dla rodziców

Z informacji Business Insidera wynika, że rządzący zmienili jednak zdanie i ugięli się w wyniku zorganizowanej akcji rodziców. W ten sposób, z poprawki skorzystają również rodzice dzieci urodzonych od sierpnia 2021 do końca I kwartału 2022.

Teraz projekt ustawy z poprawkami musi przegłosować Senat. Potem wróci on do Sejmu pod głosowanie, i tam ostatecznie będą się ważyć jego losy.