BiznesINFO.pl
Wiek emerytalny to przeszłość. Nadchodzą emerytury stażowe.

pixabay/ pxby666

Wiek emerytalny osiągnięty znacznie szybciej. Zmianę przynieść mają emerytury stażowe

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Emerytury stażowe mogą sprawić, że wiek emerytalny odejdzie na drugi plan. Emerytury stażowe mają doprowadzić do tego, że Polacy będą mogli cieszyć się jesienią życia nawet o pięć lat wcześniej. Czy obietnica Andrzeja Dudy z 2015 r. w końcu się ziści? Ogó

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są emerytury stażowe

  • Jakie są założenia projektu

  • Jakie stanowisko w tej sprawie zaprezentowało OPZZ

Emerytury stażowe wałkowane od kilku lat

Emerytury stażowe to pomysł Andrzeja Dudy z 2015 r. Prezydent RP próbował wpisać poprawkę wprowadzającą emerytury stażowe do ustawy obniżającej wiek emerytalny, jednakże Sejm ostatecznie odrzucił tę propozycję.

Temat emerytur stażowych powrócił przy okazji kampanii wyborczej w 2020 r., gdy prezydent zawarł symboliczne porozumienie z NSZZ "Solidarność". Jak się okazuje, kilka miesięcy później dziennik "Fakt" poinformował, że w Pałacu Prezydenckim nad projektem emerytur stażowych pracuje sztab ludzi.

Wówczas mówiono, że projekt ustawy wprowadzającej emerytury stażowe ma zostać zgłoszony jako inicjatywa prezydenta. W efekcie możliwość przejścia na emeryturę będzie zależała od długości stażu pracy, a nie od osiągniętego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Radio Zet informuje, że z emerytur stażowych mogłyby skorzystać tylko chętne osoby, a zatem wiek emerytalny pozostaje bez zmian. Jakie są założenia projektu ustawy wprowadzającej emerytury stażowe?

Wiek emerytalny a emerytury stażowe. Jakie są założenia?

Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że emerytury stażowe miałyby zabezpieczyć osoby, które rozpoczęły pracę w młodym wieku i podkreśla, że nie jest to przywilej, a prawo pracowników do skorzystania ze środków zgromadzonych na koncie ZUS.

Emerytura stażowa miałaby obowiązywać po 35 latach przepracowanych przez kobiety oraz po 40 latach w przypadku mężczyzn. Warunkiem skorzystania z emerytury stażowej jest zgromadzenie odpowiedniego kapitału.

Jednocześnie pojawia się problem z wydolnością polskiego systemu emerytalnego. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że jest to trudny problem, bowiem spójność i wydajność polskiego systemu ekonomicznego to kluczowa sprawa w rozwoju gospodarczym kraju. Z kolei Radzikowski odpowiada, że wprawdzie początkowo wydatki byłyby większe, ale z czasem uległyby spadkowi.

Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ powiedział, że związek już od dziesięciu lat walczy o emerytury stażowe. Inicjatywa OPZZ związana z emeryturami stażowymi zyskała poparcie ponad 800 tys. obywateli.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy pomysł będzie cieszył się uznaniem pozostałej części emerytów, których w Polsce mamy kilka milionów. "Rzeczpospolita" dotarła do danych ZUS, z których wynika, że w dobie pandemii koronawirusa Polacy coraz mniej chętnie odchodzą na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >