Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Więcej emerytów uprawnionych do darmowego sanatorium. Chodzi nawet o 840 tys. osób
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 06.07.2023 14:19

Więcej emerytów uprawnionych do darmowego sanatorium. Chodzi nawet o 840 tys. osób

Sanatorium w Inowrocławiu
Marek BAZAK/East News

W 2022 roku znowelizowano przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Tym samym od 1 stycznia 2023 r. uprawnienia do leczenia rehabilitacyjnego otrzymali także emerytowani rolnicy. Serwis portalsamorzadowy.pl podaje, że może to być nawet 840 tys. osób.

Nowelizacja przepisów

KRUS posiada swoje uzdrowiska w Polsce, ale do niedawna mogli z nich korzystać tylko rolnicy prowadzący gospodarstwo. Osoby, które przeszły na emeryturę rolniczą, nie miały takiej możliwości. Po nowelizacji przepisów, od 1 stycznia br. z leczenia sanatoryjnego na koszt KRUS mogą korzystać także rolnicy przebywający na emeryturze.

560 zł za prąd zamiast 186 zł. PGE potwierdza, lepiej sprawdź swój rachunek

21 dni bezpłatnego turnusu

Nowelizacja znacząco zmieniła sytuację osób uprawnionych do emerytury rolniczej w zakresie leczenia uzdrowiskowego. Od początku bieżącego roku KRUS może kierować rolników seniorów na turnus, który może trwać maksymalnie 21 dni. Co istotne, nie ogranicza to ich prawa do wyjazdów do sanatorium także na koszt NFZ.

Serwis informuje, że KRUS finansuje 6 zakładów rehabilitacji leczniczej: Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iwoniczu-Zdroju, Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu, Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Horyńcu-Zdroju, Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jedlcu, Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Granit" w Szklarskiej Porębie oraz Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Sasanka" w Świnoujściu.

Już wkrótce zmiany zasad dowodów osobistych. Będą ważne nowości.

Skorzysta wiele osób

Serwis podaje, że w 2023 r. z leczenia sanatoryjnego skorzysta około 600 rolników seniorów. Natomiast szacunki KRUS wskazują, że nowe uprawnienia nabyło aż 840 tys. osób.

Tagi: NFZ KRUS