Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już wkrótce zmiany zasad dowodów osobistych. Będą ważne nowości
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.07.2023 08:45

Już wkrótce zmiany zasad dowodów osobistych. Będą ważne nowości

Dowód osobisty w portfelu
Domena publiczna

W połowie lipca w życie wejdą zmiany prawne dotyczące dowodów osobistych. Będzie sporo nowości za sprawą procesu cyfryzacji - plastikowe dowody oraz paszporty nie będą już jedyną formą dowodów tożsamości.

Zmiany w dowodach osobistych

Nowości dotyczące nadchodzącej zmiany w prawie zostały zaprezentowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jak wynika z informacji portalu Interia.pl, będzie to prawdziwy skok technologiczny.

Ze słów cytowanego przez Interię ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego można wywnioskować, że wprowadzona zostanie nowa wersja aplikacji mObywatel. Dotychczasowa, czyli 1.0, była “cyfrowym portfelem dokumentów”, podczas gdy nowa jest określana mianem “państwem w telefonie”.

mObywatel zrównany z plastikowym dowodem

Interia podaje, że od 14 lipca wskutek wejścia w życie ustawy o aplikacji mObywatel dowody plastikowe nie będą już (obok paszportów) jedyną formą dowodów tożsamości. Dostępny przez aplikację dowód będzie równy wersji fizycznej i będzie nim można potwierdzić swoją tożsamość.

Według wypowiedzi Cieszyńskiego cytowanej przez Interię, Polska stanie się największym krajem Unii Europejskiej z taką funkcjonalnością cyfrowego ID. Weryfikacja cyfrowego dowodu osobistego ma również być bezpieczna.

Jednakże będą trzy sytuacje, w których mDowód nie będzie honorowanym dowodem tożsamości. Interia podaje za Ministerstwem Cyfryzacji, że chodzi o przekraczanie granicy kraju, załatwianie spraw w banku oraz składanie wniosku o nowy dowód osobisty.

Podatki przez aplikację

Nie są to jedyne nowości wprowadzone lipcowymi zmianami. Za pośrednictwem mObywatela będzie można również opłacić podatki. Jak wynika z informacji Interii, taka możliwość będzie dostępna za pomocą BLIK-a.

Operatorem płatności będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Podczas prezentacji minister cyfryzacji zauważył, że chociaż państwo będzie płaciło prowizję w wysokości 5 gr od transakcji a BGK nie został wybrany w drodze przetargu, to bank ten realizuje także zadania publiczne i nie chodzi o to, żeby zarobił. Odniósł się tym samym do zarzutów jednego z przedstawicieli branży płatniczej, który w rozmowie z portalem money.pl stwierdził, że było możliwe wybranie operatora tańszego od BGK o 10 razy.