Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważny przełom. Polscy naukowcy opracowali związek skuteczny w hamowaniu choroby Alzheimera
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.06.2023 21:38

Ważny przełom. Polscy naukowcy opracowali związek skuteczny w hamowaniu choroby Alzheimera

Alzheimer – objawy, przyczyny, przebieg
Domena publiczna

Polskim naukowcom udało się otrzymać związek mniej toksyczny od obecnie stosowanego leku w terapii choroby Alzheimera. Stanowi on sporą szansę dla chorych osób.

Nowy związek od polskich naukowców

Leczenie choroby Alzheimera jest obecnie sporym problemem. Trwające wciąż badania i eksperymenty naukowców mają na celu znalezienie możliwie najskuteczniejszego leku pozwalającego na walkę z chorobą.

Jak podaje portal naukawpolsce.pl, dużego kroku w tym kontekście dokonano na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Anna Zawadzka otrzymała bowiem nowy związek organiczny, który może wybitnie pomóc w terapii choroby Alzheimera.

Mandat za trzaskanie drzwiami. Tak karzą w Niemczech

Otwierają się nowe szanse

Odkryty związek ma sporą przewagę nad obecnie stosowanym lekiem, rywastygminą. Przede wszystkim inhibicja acetylocholinesterazy jest większa od obecnego leku o 5 tys. razy. Sam związek jest również mniej toksyczny.

Dodatkowo, wg informacji portalu naukawpolsce.pl, nowy związek wykazuje się silną fluorescencją wygaszoną po adsorpcji na złocie. Dzięki temu w obrazowaniu medycznym możliwe są nowe perspektywy diagnostyczne.

Interdyscyplinarny zespół

Jedną z możliwych dróg wykorzystania związku jest zahamowanie jednego z enzymów występującego w chorobie Alzheimera. Konkretnie chodzi o ten, który rozkłada ważny neuroprzekaźnik.

Z doniesień portalu naukawpolsce.pl wynika również, że prace nad związkiem prowadzono w interdyscyplinarnym zespole. Ze słów cytowanego przez portal prof. Macieja Mazura z Wydziału Chemii UW wynika, że w zespole byli obecni m.in. specjaliści od syntezy organicznej czy badań in vitro i in vivo na zwierzętach.

Tagi: medycyna