Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Przyszły rok będzie dla emerytów wyjątkowy. Takich podwyżek nie widzieli od 10 lat
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 24.07.2020 02:00

Przyszły rok będzie dla emerytów wyjątkowy. Takich podwyżek nie widzieli od 10 lat

Wysoka waloryzacja emerytur w 2021 roku.
pixaba

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 roku

Portal Money.pl na podstawie danych NBP oszacował, że w przyszłym roku waloryzacja wyniesie 4,25%, co przełoży się na dodatkowe 42,5 złotych na każdy tysiąc. Jeśli do tej pory pobierałeś świadczenie w wysokości 2000 złotych, w przyszłym roku dostaniesz 2085 złotych. To największa podwyżka na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

- Najnowsze prognozy pokazują, że - wbrew wcześniejszym analizom - inflacja w Polsce jest na coraz wyższym poziomie. To oznacza, że waloryzacja emerytur w 2021 roku może być na rekordowym poziomie, o ile trend się utrzyma - stwierdził Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Money.pl.

Skąd tak wysoka podwyżka?

To ile wyniesie waloryzacja zależy w dużym stopniu od inflacji, która w tym roku rośnie w zastraszająco szybkim tempie. Nie należy jednak traktować tego wzrostu jako realnej podwyżki świadczenia. Waloryzacja jest swego rodzaju wyrównaniem, które pozwoli emerytom utrzymać godny poziom życia, ponieważ za dodatkowe pieniądze nie kupimy wcale większej ilości produktów.

Za dodatkowe pieniądze nie kupimy jednak większej ilości produktów. Wynika to z tego, że inflacja wpływa na obniżenie wartości pieniądza. To dlatego dziś za tę samą cenę kupimy znacznie mniej produktów. Poza tym wszystkie podwyżki i dodatki wyraźnie obciążają budżet Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który i bez tego jest już bardzo nadwyrężony.