Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.01.2023 15:01

Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import

węgiel-kamienny-east-news
East News

Sytuacja w Unii Europejskiej oraz dominacja inwestycji odtworzeniowych powodują, że Polska w dłuższej perspektywie będzie uzależniona od importu węgla. Brak alternatywnych źródeł nie pozostawia nam bowiem innego wyjścia.

Złą sytuację energetyczną Polski pod kątem węgla ukazał kryzys energetyczny. Nasz kraj jest bardzo uzależniony od węgla, i jak się okazuje, niedługo będziemy skazani na jego import.

Będziemy uzależnieni od importu

Jak wynika z wypowiedzi Jakuba Szkopka, analityka Erste Securities, cytowanej przez Business Insidera, Unia Europejska nie wspiera producentów węgla w ogóle. Utrzymanie przemysłu wydobywczego jego zdaniem będzie bardzo trudne.

Szkopek powiedział również, że nasz kraj nie jest w stanie szybko przełączyć się z węgla na inne źródła energii. Z tych względów, uzależnienie od importu tego paliwa energetycznego będzie rosło.

Być może importowany węgiel będzie pochodził z Chin. Jak cytuje słowa Jakuba Szkopka Business Insider, wydobycie tego surowca jest tam maksymalizowane w celu uniknięcia deficytu prądu.

GUS: spada wydobycie węgla

Dane Głównego Urzędu Statystycznego również nie napawają optymizmem. Wydobycie węgla kamiennego w grudniu było mniejsze o 8 proc. w porównaniu z 2021 rokiem - wyniosło 4,43 mln ton.

Spadła również produkcja węgla brunatnego. W grudniu wyniosła ona 4,49 mln ton, co oznacza 19,1 proc. spadku w porównaniu z 2021 rokiem.

Tagi: węgiel kryzys