Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uważaj nie tylko we Wszystkich Świętych! Za to grozi nawet 8 lat więzienia
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.10.2024 09:46

Uważaj nie tylko we Wszystkich Świętych! Za to grozi nawet 8 lat więzienia

cmentarz
Fot. Pixabay/katerinavulcova

Listopad zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tym czasie tradycyjnie Polacy odwiedzają groby bliskich. To jednak także okres wzmożonej działalności przestępczej polegającej na m.in. ”ponownym wykorzystaniu zniczy”. Grożą za to niezwykle wysokie kary. Eksperci radzą, jak na cmentarzu uniknąć stresu i kłopotów.

To wykroczenie na cmentarzu zamieni się w przestępstwo

Początek listopada to dla wielu z nas czas zadumy. Jednocześnie jednak, jak zawsze, jest to czas szczególnego sezonu dla sprzedawców zniczy, kwiatów i wiązanek. Co roku Polacy wydają na te ozdoby wielkie sumy, a oszuści widzą w tym sposób na biznes. Warto wiedzieć, że kradzież znicza ze sklepu uznawana jest za wykroczenie. Zabranie tego samego znicza z grobu to już jednak zupełnie inna sprawa — niezależnie od tego, czy postanowimy ten znicz sprzedać, czy ponownie wykorzystać w inny sposób.
Kara za ograbienie cmentarza to jedno, jednak warto zawczasu zabezpieczyć groby przed złodziejami. Eksperci tłumaczą, w jaki sposób uchronić się przed tym procederem.
 

Coś dziwnego stało się z Polakami po pandemii. Tę samą zmianę widać w całej Europie

Uważaj! Możesz ”nieświadomie wspierać proces kradzieży”

Stosowne ozdobienie grobu w czasie Wszystkich Świętych to sposób, by uczcić pamięć zmarłego. Nic więc dziwnego, że kradzież zniczy i wiązanek to temat kontrowersyjny i trudny. LuxStone Granity, firma kamieniarska cytowana przez serwis Fakt, zdradza sposoby, jak chronić pomnik przed złodziejami. Dobrym sposobem może okazać się chociażby oznaczenie kwiatów, umieszczenie w nich bilecików identyfikacyjnych, ale eksperci polecają również instalację miniaturowych kamer.

Zalecamy używanie zniczy zalewanych, których nie da się ponownie wykorzystać, oraz trwałe mocowanie akcesoriów nagrobkowych do pomnika — dodaje firma kamieniarska LuxStone Granity.

Eksperci zwracają również uwagę na możliwość ubezpieczenia nagrobka. Jednocześnie podkreślają, że uważać powinniśmy nie tylko na już zakupione ozdoby, ale także te, które dopiero zamierzamy kupić.

Unikajmy podejrzanie tanich ofert pod cmentarzami. Możemy nieświadomie wspierać proceder kradzieży — przestrzegają specjaliści.
 

Co grozi za kradzież znicza?

Z zasady kradzież w polskim prawie traktowana jest jako wykroczenie, a kara zależy od wartości skradzionego przedmiotu. Przykładowo, kradzież telefonu wartego 2 tys. zł może skutkować karą do 5 lat pozbawienia wolności. Zupełnie inaczej ma się jednak temat ograbiania zwłok, grobów lub innych miejsc spoczynku zmarłego. Zgodnie z art. 262 Kodeksu karnego jest to przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do nawet 8 lat. Dotyczy to nawet najmniejszych przedmiotów jak znicz, którego wartość to zaledwie kilka złotych.