Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Uprawa marihuany medycznej w Polsce. Jak wygląda sytuacja rok po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 24.03.2023 11:03

Uprawa marihuany medycznej w Polsce. Jak wygląda sytuacja rok po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy

konopie
materiały partnera

Medyczna marihuana w naszym kraju została zalegalizowana w 2017 roku. Dopiero w marcu ubiegłego roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia m.in. uprawę konopi w celu uzyskiwania surowca farmaceutycznego na rodzimym rynku. Nowe przepisy weszły w życie w maju 2022 roku. Czy realnie zmieniły one sytuację? Pytamy o to ekspertów z branży konopnej.

Polska jest jednym z liderów na rynku marihuany medycznej - twierdzą analitycy. Dane zebrane przez firmę Prohibition Partners pokazują, że w 2022 roku w naszym kraju z terapii konopnych korzystało ponad 9 tysięcy pacjentów. Dla porównania w 2020 roku było ich ponad 4100.  W jakim stopniu wprowadzone w ubiegłym roku przepisy ułatwiają działalność w tej branży i realnie wpływają na poprawę dostępu do marihuany leczniczej?

Uprawa marihuany leczniczej nadal utrudniona

- Przyjęta ustawa była małym krokiem naprzód, ale póki co, nie ma żadnego przełożenia na rynek medycznej marihuany w Polsce. Zaostrzenie początkowych propozycji i pozwolenie w końcowej wersji ustawy na uprawę konopi indyjskich tylko instytutom badawczych pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa spowodowało to, czego branża się obawiała: braku realnych zmian i uruchomienia produkcji tego surowca w kraju - uważa Grzegorz Ciężadło, członek zarządu Centrum Medycyny Konopnej.  

Zdaniem ekspertów przez minione miesiące w segmencie marihuany leczniczej i jej uprawy w Polsce niewiele się zmieniło. Surowiec w dalszym ciągu sprowadzany jest do nas z zagranicy, co mocno wpływa na jego cenę. Od wielu tygodni obserwujemy również problem z dostępnością marihuany medycznej na polskim rynku, co nie jest korzystne dla skuteczności prowadzonych terapii. Zdarza się, że z powodu braków pacjenci muszą nawet przerywać terapię, która jest wskazana przy ich problemach zdrowotnych. Co mogłoby pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji? 

Zgodnie z ustawą marihuanę medyczną w Polsce mogą uprawiać instytuty badawcze pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa. Działanie takie wydaje się nieuzasadnione wobec faktu, że obecne na naszym rynku produkty pochodzą od zagranicznych firm zajmujących się uprawą tej rośliny. Uważam, że warto byłoby pójść jeszcze dalej i dać taką szansę również prywatnym firmom czy przedsiębiorcom. Z pewnością wpłynęłoby to na dostępność do suszu. Co więcej - uprawa na szeroką skalę mogłaby także spowodować obniżkę ceny marihuany medycznej, która wynosi obecnie około 65 złotych za gram - komentuje Ernest Bednarowicz, prezes spółki Labocanna. 

Marihuana lecznicza coraz bardziej popularna w Polsce

Pomimo że marihuana lecznicza nie należy do najtańszych i nie zawsze jest łatwo dostępna, to zyskuje w Polsce na popularności. Specjaliści obawiają się jednak, że uprawa tylko i wyłącznie w instytutach badawczych nie zaspokoi popytu na marihuanę medyczną w kraju. 

Po pierwsze skomplikowane i rygorystyczne przepisy mogą nie być dostatecznie zachęcające dla instytutów badawczych do ubiegania się o zezwolenie na uprawę medycznej marihuany. Po drugie instytuty badawcze to podmioty naukowe, dla których działalność komercyjna to działalność poboczna. Uruchomienie plantacji marihuany będzie wiązało się z ponoszeniem znacznych kosztów oraz z ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej - mówi Grzegorz Ciężadło. 

Jeśli rzeczywiście chcielibyśmy zobaczyć poważną zmianę na tym rynku, to należałoby otworzyć go dla prywatnych inwestorów, zachowując przy tym ścisłą kontrolę poprzez odpowiednią regulację. Tą drogą idą już np. nasi sąsiedzi, czyli Niemcy i Czechy. Nie da się ukryć, że aktualnie obowiązujące regulacje prawne nie sprzyjają rozwojowi branży konopnej w Polsce, mimo że ta mogłaby przynosić znaczne zyski do budżetu państwa. 

Rynek marihuany leczniczej coraz więcej warty

Należy pamiętać, że uprawa konopi to także dochodowa działalność. Wpływ na to ma kilka czynników, takich jak relatywnie niskie koszty uprawy wynikające z wysokiej odporności konopi na susze i trudne warunki glebowe oraz brak konieczności nawożenia upraw. Z danych Polityka Insight wynika, że w 2019 roku przychody rolników z upraw konopi przemysłowych sięgnęły 36 mln zł. Upowszechnienie upraw mogłoby też stworzyć dodatkowe miejsca pracy. 

Wierzę, że Polska ma szansę na prężny rozwój tego rynku, ale jednak by było to możliwe, potrzebne są zmiany w tym ułatwienie możliwości prowadzenia upraw oraz zwiększenie wiedzy i świadomości dotyczących konopi. Marihuana medyczna ze względu na swoje właściwości stosowana jest w leczeniu wielu chorób. Osoby poddane terapii konopnej potwierdzają jej zalety, a tym samym dowodzą, że naprawdę jest ona w stanie pomagać - podsumowuje Ernest Bednarowicz.

Marihuanę medyczną zaleca stosować się w przypadku m.in. różnego rodzaju pochodzenia bólu, migreny, padaczki, ADHD, choroby Alzheimera, zaburzeń odżywiania czy lęków i problemów ze snem. Jak zaznaczają eksperci - terapia wykorzystująca związki konopi powinna być prowadzona tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarza. Niestety jak na razie surowce farmaceutyczne na bazie medycznej marihuany, nie podlegają w Polsce refundacji.

Według raportu Medical Cannabis Market globalny rynek medycznej marihuany w 2023 roku był wart 31,8 mld USD. Prognozy wskazują, że do 2028 roku osiągnie wartość 57,4 mld USD. Z kolei, jeśli chodzi o Polskę, to szacuje się, że w 2028 roku wartość rynku medycznej marihuany może osiągnąć nawet 2 mld euro. 

Tagi: Handel