BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

East News, Arkadiusz Ziolek

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

UOKiK alarmuje Polaków w kwestii oszustw internetowych. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgłasza się coraz więcej poszkodowanych, którzy stracili pieniądze przez klikanie w fałszywe linki i podawanie danych płatniczych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Przed jakimi oszustwami przestrzega UOKiK

  • Jak się przed nimi chroni i jakie kroki podjąć

UOKiK przestrzega przed oszustami

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) zgłaszają się poszkodowani, którzy zostali oszukani w internecie. Jeden z konsumentów opowiada, że zgłosił się do niego rzekomy klient chcący kupić przedmiot wystawiony na portalu OLX.

Oszust użył do tego komunikatora WhatsApp. Wysłał link do rzekomej płatności, a naiwna ofiara kliknęła w niego i wpisała swoje dane osobowe oraz karty płatniczej. - Byliśmy pewni, że korespondujemy z klientem, który chce od nas kupić towar - tłumaczy mężczyzna.

Jak się okazało, oszuści towaru nie kupili, a pieniądze z konta mężczyzny zniknęły. Nie jest to pierwszy taki przypadek. O podobnych zachowaniach internauci wciąż alarmują za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Co więcej, oszuści podszywają się nie tylko pod osoby prywatne, ale również pod instytucje państwowe, publiczne, a nawet finansowe. W przypadku tego ostatniego dzwonią rzekomo z banku z informacją o zagrożeniu.

UOKiK tłumaczy jak się chronić

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK tłumaczy, że do urzędu napływają masowe skargi na działalność oszustów. Przestrzega Polaków przed podawaniem swoich danych do karty płatniczej, a zwłaszcza trzycyfrowych kodów zabezpieczających CVV lub CVS, które ułatwią kradzież.

UOKiK apeluje o ostrożność do konsumentów i przestrzega, aby weryfikowali oni te linki, w które klikają. Dodatkowo nakazuje sprawdzanie rozmówców telefonicznych z banków oraz komunikowanie się jedynie poprzez portale sprzedażowe.

Przypomina także, że bank ma obowiązek oddać utracone w wyniku oszustwa pieniądze w ciągu jednego dnia roboczego. Następnym krokiem jest wyjaśnienie tego, kto stoi za kradzieżą środków i zgłoszenie sprawy organom ścigania.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

UOKiKoszustwooszuści

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >

Twój portfel

Dojazd do pracy własnym samochodem a zeznanie roczne

Czytaj więcej >