Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ujawnił, ile zarabia Adam Glapiński. "65 pensji zamiast 12"
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.12.2023 22:04

Ujawnił, ile zarabia Adam Glapiński. "65 pensji zamiast 12"

Adam Glapiński
Autorstwa Piotr Malecki, Narodowy Bank Polski (National Bank of Poland) - https://www.flickr.com/photos/narodowybankpolski/25315593790, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50765249

Trwający konflikt w Narodowym Banku Polskim mocno się zaognia. Paweł Mucha, członek zarządu NBP, opublikował dane dotyczące zarobków prezesa banku centralnego, Adama Glapińskiego. Ujawnione informacje zaczęli już komentować eksperci.

Konflikt w Narodowym Banku Polskim

Kolejne doniesienia dotyczące sytuacji w polskim banku centralnym nie powinny dziwić. Jak przypomina serwis money.pl, konflikt między prezesem NBP Adamem Glapińskim a członkiem zarządu NBP Pawłem Muchą trwa od początku listopada.

Początkowe informacje i deklaracje co do “wygaszania” sporu nie spełniły się. Mucha krytykuje działania prezesa, zaś NBP ocenia jego działania jako “presję”, która ma doprowadzić do “wypłacenia nienależnych mu premii”. 

Bezpieczny kredyt 2 proc. do zmiany. Jasna deklaracja nowego ministra

Publikują zarobki Adama Glapińskiego

Teraz konflikt wkroczył w zupełnie nowy etap. W swoim wpisie na platformie X (d. Twitter), Paweł Mucha opublikował dane dotyczące premii otrzymywanych przez prezesa Adama Glapińskiego.

Według ujawnionych danych, w I kwartale Glapiński miał otrzymać 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia. W II kwartale była to już 3,5-krotność, w III - 4-krotność, zaś w ostatnim kwartale roku - aż 4,5-krotność miesięcznej pensji. Wynagrodzenie zostało z kolei obliczone jako ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

65 pensji zamiast 12

Dane ujawnione przez Muchę skomentował na portalu X ekonomista Rafał Mundry. Jego komentarz, który podsumowuje zarobki prezesa Narodowego Banku Polskiego, bardzo mocno zaskakuje.

Według Mundrego, 20,5 tys. zł pensji prezesowskiej jest tylko częścią zarobków Adama Glapińskiego. Łącznie w 2022 roku, prezes NBP zarobił aż 1,3 mln zł, co zgodnie ze słowami ekonomisty jest ekwiwalentem 65 pensji w roku - normalnie zaś powinien dostać tylko 12. Mundry zakończył swój wpis słowami “Extra pensja co tydzień”, które podsumowują sytuację z zarobkami prezesa NBP.

źródło: money.pl