Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o wypłaty emerytur
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.12.2023 11:11

Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o wypłaty emerytur

senior-emeryt-dom-dziadek
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Jednak w zależności od układu kalendarza mogą one ulec zmianie. W rezultacie część seniorów otrzyma aż dwa grudniowe przelewy, ale w styczniu nie dostanie ani jednego. Kto powinien się przygotować na ten scenariusz?

ZUS wydał komunikat. Chodzi o terminy wypłat emerytur

ZUS przypomina, że w przypadku seniorów, którzy otrzymują świadczenia na konto bankowe, emerytury są dla nich dostępne jeden dzień przed terminem płatności, czyli 4, 5, 9, 14, 19 i 24 dnia każdego miesiąca. Natomiast, jeśli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, to pieniądze trafiają na konto z dwudniowym wyprzedzeniem. Jak więc wygląda sprawa w grudniu i styczniu?

Otóż w tym miesiącu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego emeryci i renciści z terminu „25” otrzymają pieniądze na konto najpóźniej do piątku 22 grudnia. “Także pierwszy stycznia jest dniem świątecznym, dlatego te osoby, które dostają wypłaty pierwszego dnia miesiąca – dostaną dwa przelewy, czyli 1 grudnia za grudzień i 29 grudnia za styczeń” – wyjaśnia Iwona Kowalska–Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Seniorka chciała pomnożyć pieniądze. Straciła oszczędności życia ZUS zaapelował do Polaków. Kończy się czas na złożenie tych dokumentów

Wypłaty emerytur. Co z seniorami, którzy czekają na listonosza?

Emeryci i renciści, którzy dostają pieniądze za pośrednictwem tradycyjnego pocztowego przekazu, muszą uzbroić się w cierpliwość. “Mam nadzieję, że poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. Podkreślam jednak, że w najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta” – wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Jednocześnie zachęca seniorów do zakładania kont bankowych, argumentując, iż pieniądze są wówczas lepiej zabezpieczone, z bankomatu można skorzystać o dowolnej porze, a poza tym przelewy internetowe przynoszą ogromne oszczędności dla budżetu państwa. Od kilku lat można zaobserwować zwiększone zainteresowanie wypłatami świadczeń długoterminowych w formie bezgotówkowej. W 2005 roku było ich niewiele ponad 40 proc., a teraz jest to aż 80,3 proc. 

Co zrobić, aby emerytura wpływała na konto?

Jeśli emeryt/rencista założył konto w banku i chce zrezygnować z otrzymywania pieniędzy od listonosza, musi wypełnić wniosek EZP i złożyć go w ZUS. Można to zrobić zarówno osobiście lub przez pełnomocnika, jak i przekazać za pośrednictwem platformy PUE ZUS, operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.