Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zaapelował do Polaków. Kończy się czas na złożenie tych dokumentów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.12.2023 08:53

ZUS zaapelował do Polaków. Kończy się czas na złożenie tych dokumentów

zus-list-koperta-dokumenty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 2022 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych obowiązują nowe terminy składania korekt deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych. To bardzo ważna informacja dla płatników składek i przedsiębiorców. Nas dostarczenie tych dokumentów zostały im niespełna trzy tygodnie. Co potem?

ZUS przypomina: czas tylko do 1 stycznia

Warto jak najszybciej zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które zostały złożone do ZUS-u za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Poprawienie błędów i przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skorygowanych deklaracji i raportów będzie możliwe tylko do 1 stycznia 2024 r. – przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych zdarzają się dość często. Wykrywają je zarówno sami płatnicy, jak i kontrolerzy ZUS. Im bliżej tej nieprzekraczalnej daty, tym częściej Polacy proszą urzędników o pomoc przy weryfikacji dokumentów czy przy pozyskiwaniu danych za okresy wcześniejsze niż te, które są ujęte w bazie płatnika składek.

Ulgi dla emerytów w całej Polsce. Wielu seniorów może płacić mniej, ale o tym nie wie Z ZUS-u płyną ponure informacje. Problem dotyka coraz większej liczby Polaków

Składanie dokumentów w ZUS. Co, jeśli ktoś nie zdąży?

Konsekwencją poprawek w dokumentach są często zmiany dotyczące zasiłków, wynagrodzeń i podatków. Jeśli płatnik składek nie dostarczy ich do 1 stycznia, to nie grożą mu żadne sankcje z tego tytułu, może on po prostu poinformować urzędników o nieprawidłowościach mających wpływ na prawo do otrzymywania świadczenia bądź wysokość emerytury lub renty.

W takiej sytuacji ZUS przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i jeżeli wyda w tej sprawie decyzję bądź będzie wyrok sądu, to urzędnicy sami skorygują zapisy na koncie ubezpieczonego lub dokumenty na koncie płatnika. Natomiast na skorygowanie nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okresy od stycznia 2022 r. jest jeszcze sporo czasu. Można to bowiem zrobić w ciągu 5 lat od dnia płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

ZUS zapewnia o pomocy ekspertów

Przed 1 stycznia urzędnicy starają się wspomóc płatników składek na wszelkie możliwe sposoby. Wysyłają przypomnienia za pośrednictwem platformy PUE ZUS, komunikują się z płatnikami/biurami rachunkowymi, prowadzą szkolenia, webinary i dyżury telefoniczne.

Każdy płatnik, który ma wątpliwości i będzie potrzebował pomocy może umówić się na e-wizytę z naszym doradcą płatnika składek, skontaktować telefonicznie pod nr tel. 22 560 16 00 lub osobiście odwiedzić placówkę ZUS – zapewnia nas Beata Kopczyńska.