BiznesINFO.pl
Ubezpieczenie

Pikist/DMCA

Planujesz się ubezpieczyć? Uważaj, możesz wydać fortunę

25 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ubezpieczenie drożeje. Kolejny kwartał nieprzerwanego wzrostu składek na polisy powoduje, że zabezpieczenie jest coraz większym ciężarem do udźwignięcia. Winą za wzrost cen obarcza się koronawirusa oraz... zmiany klimatyczne.

Ubezpieczenia po raz kolejny droższe. Jak wskazują eksperci tylko w 2020 r. składki na polisę wzrosły aż o 20 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Okazuje się, że pandemia koronawirusa i globalne spowolnienie gospodarek to niejedyni winowajcy. W tle dramatycznych podwyżek stoją zmiany klimatyczne - donosi "Rzeczpospolita". Dane, na które powołuje się dziennik pochodzą z raportu Marsh Global Insurance Market Index.

Składka na ubezpieczenie w górę

Raport o którym pisze "Rz" to cykliczne, doroczne badanie weryfikujące stawki odnowieniowe ubezpieczeń. Z analizy raportu płyną niepokojące wieści. Ceny rosną co roku, ale podwyżki w II kwartale 2020 roku były najwyższe od 8 lat, alarmują eksperci. Wyższa średnia wartość ubezpieczenia to pokłosie wzrostu cen składek na ubezpieczenia majątkowe, profesjonalne oraz finansowe. Serwis Business Insider podaje, że składki na polisy rosły we wszystkich częściach świata, choć nie wszędzie równomiernie.

Najwyższy skok cen odnotowano w Wielkiej Brytanii i regionach pacyficznych - średnio o 31 proc. Nieco lepiej jest w USA, gdzie przeciętna polisa kosztuje o 18 proc. więcej, a najlepiej w zestawieniu wypadają mieszkańcy Starego Kontynetu, którzy muszą zapłacić "zaledwie" o 15 proc. więcej. Za wzrost cen oberwało się pandemii, ale także zmianom klimatycznym. Jak wskazują eksperci wybuch koronawirusa zwiększył ryzyko ubezpieczycieli, którzy muszą liczyć się ze wzrostem ryzyka upadłości przedsiębiorstw. Specjaliści z Marsh prognozowali, że liczba bankructw w Polsce może z powodu COVID-19 wzrosnąć do co najmniej kilkunastu procent, podaje "Rz". A jak klimat wpływa na wartość ubezpieczenia? Otóż, jak czytamy w raporcie, na który powołuje się dziennik, tylko w 2019 roku straty finansowe związane z katastrofami naturalnymi wyniosły niebotyczną sumę 145 miliardów dolarów.

<

Tagi:

ubezpieczeniaceny w polsceCeny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >