BiznesINFO.pl

Biznesinfo

TVP Info grozi likwidacja. Zebrano już pierwsze podpisy w sprawie ustawy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego KO chce zlikwidować TVP Info

  • Jakie działania podjęli politycy w tym zakresie

  • Co na ten temat sądzi PiS

Dni TVP Info policzone? KO zapowiada likwidację propagandowego kanału

TVP Info to kanał informacyjny, który zadebiutował w 2007 r. W ubiegłym roku stacja była drugim najbardziej popularnym kanałem w swojej kategorii ze średnim dobowym udziałem w rynku rzędu 4,82 proc. Z analizy Nielsen Audience Measurement wynika, że na większą oglądalność może liczyć tylko TVN24 z wynikiem 5,36 proc.

Czy już niebawem popularne TVP Info przejdzie do historii? Z takim postulatem wystąpili Borys Budka i Rafał Trzaskowski w trakcie inauguracji nowego programu Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem lidera partii w TVP Info „zamiast rzetelnej informacji mamy fabrykę hejtu, nienawiści, ale przede wszystkim biuletyn partyjny zamiast normalnej telewizji informacyjnej”.

W ocenie polityków telewizję publiczną powinny charakteryzować wysokie standardy rzetelnego dziennikarstwa. - Telewizję publiczną należy zbudować od nowa - przekonywał Budka. Ostatnie doniesienia związane z podatkiem od reklam tylko potwierdzają konieczność gruntownej przebudowy mediów. - Nie zrobią tego rządzący, nie zrobi tego ta władza, która zawłaszczając media publiczne odebrała sobie prawo do jakiejkolwiek dyskusji w tym zakresie - przyznał lider KO.

Rafał Trzaskowski stoi na stanowisku, że czas ukrócić manipulowanie informacjami, którego dopuściła się TVP Info chociażby w przypadku Pawła Adamowicza. - Tych manipulacji jest mnóstwo, widzieliście państwo oskarżenia o złe odśnieżanie ulic, ilustrowane zdjęciami autostrady, za którą odpowiada rząd - mówił prezydent Warszawy.

Politycy zadeklarowali także, że jakikolwiek powrót do TVP Info po jej likwidacji będzie niemożliwy. - Chcemy złożyć jasną deklarację w imieniu Koalicji Obywatelskiej: również obecna opozycja, gdy dojdzie do władzy, nie będzie mogła korzystać z tego, co robi w tej chwili władza. Telewizja publiczna będzie kontrolowana przez obywateli - przyznał Budka, zapowiadając, że będzie na ten temat rozmawiał z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Likwidacja TVP Info coraz bardziej realna

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i abonamentu RTV rozpoczęła się na początku lutego. Portal bankier.pl podaje, że pierwszym krokiem jest utworzenie komitetu inicjatywy ustawodawczej, do czego niezbędne jest złożenie co najmniej 1 tys. podpisów poparcia.

- Udało nam się zebrać 7 tysięcy podpisów pod założeniem komitetu inicjatywy ustawodawczej, by zlikwidować TVP Info - oznajmił lider KO na wtorkowej konferencji prasowej. Partia zamierza podejmować kolejne działania, aby doprowadzić do usunięcia TVP Info, a w perspektywie długoterminowej - może nawet Rady Mediów Narodowych.

Głos w sprawie zapowiadanych przez KO działań zabrała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - To są ludzie nierozumiejący demokracji. Chcieliby odciąć społeczeństwo od informacji i kontrolować treści publikowane w mediach - przyznała. W jej ocenie próba likwidacji TVP nie może być pojmowana jako inicjatywa obywatelska skoro jej pomysłodawcą jest Platforma Obywatelska.

Trzaskowski tłumaczył, że obywatelski projekt ustawy nie może być włożony do sejmowej zamrażarki, co dość często dzieje się w przypadku regulacji przedstawianych przez partie opozycyjne. Dokument autorstwa obywateli musi być przedmiotem dyskusji na sali plenarnej.

Konstytucja RP wskazuje, że obywatelska inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie liczącej co najmniej 100 tys. osób, które posiadają prawo wybierania do Sejmu. Po zebraniu minimum 1 tys. podpisów pełnomocnik komitetu inicjatywy informuje Marszałka Sejmu o zawiązaniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie jest zgodne z warunkami dookreślonymi w ustawie to Marszałek Sejmu ma czas na jego przyjęcie w terminie 14 dni od doręczenia.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]