BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 10.02.2021. Protest Ogolnopolskiego Strajku Kobiet przed siedziba TVP na pl. Powstancowy Warszawy, w rekacji na rzadowe plany wprowadzenia podatku od wplywow reklamowych.

East News, Piotr Molecki

Gowin jednoznacznie o podatku od reklam. Podał jedną zasadę dotyczącą każdego podatku

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podatek od reklam nie zostanie uchylony, a wręcz przeciwnie - rząd pracuje nad ustawą wprowadzającą kontrowersyjną daninę. Rzecznik rządu, Piotr Mueller wyraża nadzieję na poparcie ze strony Porozumienia, a szef tego ugrupowania zapowiada konsultacje z Iz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu podatek od reklam budzi sprzeciw Porozumienia

  • Jak do całej sprawy odniósł się rzecznik rządu

  • Jakie kroki podejmie Jarosław Gowin

Podatek od reklam wejdzie w życie

Podatek od reklam, który chce wprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości rozgrzał do czerwoności polskie media oraz społeczeństwo. Zwolennicy protestów przekonują, że nie jest to "tylko podatek" mający finansować NFZ, polską kulturę czy zabytki, ale zamach na wolne media. Podatek od reklam ma de facto wykończyć te media, które są nieprzychylne rządowi.

Po burzliwym dniu protestów ministerstwo finansów zdecydowało się zabrać głos w tej sprawie. Z długiego oświadczenia można wywnioskować jedno zdanie - podatek od reklam wejdzie w życie niezależnie od tego, co dzieje się w kraju.

Prace nad ustawą wprowadzającą podatek od reklam ruszyły z kopyta. Rzecznik rządu, Piotr Mueller w wywiadzie dla TVP pytany był o to, jakie podmioty brały udział w szeroko rozumianych konsultacjach społecznych. Niestety, nie wymienił konkretnych podmiotów medialnych, ale zaznaczył, że "minister finansów przyjął wszystkie media, które się zgłosiły w tej sprawie".

- Część podmiotów podnosiła, że niektóre progi dotyczące przychodów są zbyt niskie; że w przypadku prasy powinny być wyższe albo że prasa powinna być zwolniona z podatku reklamowego - powiedział cytowany przez bankier.pl.

Podatek od reklam i zgrzyty w rządzie

Nie jest tajemnicą, że podatek od reklam budzi nieporozumienie po stronie Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Gowin w swoim niedawnym oświadczeniu powiedział, że podatku od reklam nikt z Porozumieniem nie konsultował.

- Jestem przekonany, że po konstruktywnej dyskusji, poprawkach, które będą zgłoszone, partia Porozumienie Jarosława Gowina poprze ten projekt - powiedział Mueller i podkreślił, że Porozumienie Jarosława Gowina nie jest przeciwne wprowadzeniu podatku od reklam, a jego obecnej formie.

"Jutro spotkaniem z Izbą Wydawców Prasy rozpoczynam konsultacje w sprawie podatku od reklam. Żaden ewentualny podatek nie powinien być wprowadzany bez konsultacji z przedsiębiorcami" - napisał z kolei na swoim Twitterze Jarosław Gowin.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podatek od reklam musi być sprawiedliwy tak, aby największe podmioty zapłaciły najwięcej.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Oszustwo na „policyjną” akcję. 94-latek przekazał w reklamówce 652 tys. zł

Czytaj więcej >
Canva / trevmo64

Polska i Świat

Koniec browaru w Leżajsku. Powodem reorganizacja firmy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się nowe świadczenie. Dostaną rodziny poległych mundurowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny chleba i smakołyków w cukierniach już niedługo powinny się znacząco obniżyć

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Chciała zaadoptować kota. W efekcie straciła 760 tys. dolarów

Czytaj więcej >
Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >