Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trzeba uważać na dwa nominały banknotów. Eksperci przekazali niepokojące ustalenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.01.2024 12:35

Trzeba uważać na dwa nominały banknotów. Eksperci przekazali niepokojące ustalenia

Mężczyzna, portfel, pieniądze
Freepik

Jak się okazuje, problem dotyczący fałszowania pieniędzy staje się coraz poważniejszy i stale rośnie. Jest obecny także w Europie, a w jednym z krajów ujawniono kilkadziesiąt tysięcy podrobionych banknotów. Wszystko wskazuje na to, że oszuści skupiają się głównie na dwóch nominałach. Przedstawiamy szczegóły. 

Problem fałszowania pieniędzy stale się powiększa

Okazuje się, że w ubiegłym roku było o wiele więcej oszustw, w których obywatele Niemiec płacili za różne towary pieniędzmi, które były fałszywe. Najczęściej podrobionymi banknotami płacono za drogie przedmioty takie jak, biżuteria, samochody czy też zegarki. Szkody, które wyrządziło to zjawisko są naprawdę ogromne, bowiem wynoszą aż 5,1 mln euro. Dla porównania, rok wcześniej było to 2,7 euro. Widzimy więc wyraźnie, że problem staje się coraz poważniejszy. 

Zobacz także: Fatalne wieści dla klientów. Tego produktu już nie kupisz w Biedronce

"Nowy" podatek dla emerytów? Część z nich nie płaciła go nigdy wcześniej

Ogromne szkody w Niemczech spowodowane fałszowaniem pieniędzy

Jak się okazuje, największą stratę związaną z fałszowaniem pieniędzy odnotowano w Niemczech w 2004 roku i wyniosła ona aż 6,1 mln euro. Teraz Burkhard Balz, członek zarządu Bundesbank poinformował, że w ubiegłym roku straty nie były rekordowe, ale wciąż bardzo duże. Przekazano również, że z obiegu wycofano 95,4 tys. sfałszowanych banknotów oraz 115,9 tys. monet. Wyliczenia Bundesbanku wskazują, że na 10 tysięcy mieszkańców przypadało średnio siedem fałszywych sztuk.

Oszuści skupiają się głównie na dwóch nominałach

Okazuje się, że oszuści skupili swoją uwagę głównie na banknotach o nominale 200 euro oraz 500 euro. Jak podkreślił w poniedziałek 29 stycznia Bundesbank, zwykli obywatele są coraz bardziej narażeni na styczność z podrobionymi pieniędzmi, ale wciąż szansa ta jest stosunkowo niska. 

Liczba ujawnionych fałszywych banknotów euro wzrosła nie tylko w Niemczech, ale także i w całej Europie. W ubiegłym roku było to aż 467 tysięcy sztuk, a odnotowane straty były na poziomie 25 milionów euro.