BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Tradycyjne dokumenty odchodzą do lamusa. Rząd podał termin wprowadzenia rewolucyjnych zmian

28 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

mObywatel jest dostępny od kilku lat, a przez ten czas zyskał spore grono zwolenników. W końcu przyszedł czas na unowocześnienie rządowej aplikacji i rozszerzenie oferowanych przez nią usług, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Procedowanie nad nową wersją aplikacji

mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna, która oferuje mobilne wersje dokumentów, w postaci usług cyfrowych. Osoby zainteresowane korzystaniem z aplikacji, powinny posiadać profil zaufany.

Na posiedzeniu, które odbyło się w czwartek, 9 marca, Sejm uchwalił ustawę o aplikacji mObywatel. W tym tygodniu ustawą zajmie się Senat. Nowa wersja aplikacji pojawi się na przełomie czerwca i lipca. Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

mObywatel 2.0

W poniedziałek, 27 marca, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński, był gościem programu Wydarzenia24, gdzie powiedział, że aplikacja zostanie wyposażona w szereg nowych usług. Jedną z nich będzie tymczasowe prawo jazdy, które nowi kierowcy odbiorą zaraz po zdaniu egzaminu, a także nowe dokumenty, jak prawo wykonywania zawodów medycznych.

„Nasza wizja mObywatela jest taka, żeby przestał to być tylko portfel dokumentów, ale żeby to się stało aplikacją transakcyjną, czyli taką, w której możemy od A do Z załatwić naszą sprawę, tak jak np. w systemie e-Pit jesteśmy w stanie wchodząc na stronę, dosłownie kilkoma kliknięciami złożyć zeznanie podatkowe, tak samo chcemy, żeby równie wygodnie załatwiało się sprawy przy pomocy aplikacji” - wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Nowe funkcje

Sejm przyjął regulację, która ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego. Co więcej, w ramach aplikacji dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport. Aplikacja ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Sądowym, Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Banki będą musiały respektować dowód osobisty w aplikacji mObywatel. Taki obowiązek zostanie wprowadzony 1 września br.

Rząd stawia na nowoczesność

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zaznaczył, że aplikacja zyska także nowy i bardziej przyjazny wygląd. "Ona ma wyglądać tak, jak wyglądają aplikacje bankowe, jak inne aplikacje, które możemy znaleźć na naszych telefonach, dlatego, że jeśli popatrzymy sobie na to, jak dzisiaj wygląda mObywatel, to widzimy, że to już nie jest współczesny styl" - dodał.

Tagi:

technologiadokumenty

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]