Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To początek końca Poczty Polskiej? Szykują się potężne zmiany
Michał Górecki
Michał Górecki 19.04.2024 11:00

To początek końca Poczty Polskiej? Szykują się potężne zmiany

Poczta Polska
Fot. Iberion

Poczta Polska zwija działalność? Od początku kwietnia br. sytuacja wokół jednoosobowej Spółki Skarbu Państwa zaognia się na linii pracownicy-zarząd. Spółka masowe zwolnienia tłumaczy "dostosowywaniem profilu działalności do spadających wolumenów listów", ale pracownicy sprawę widzą inaczej i w powietrzu wiszą protesty, motywowane obawą o posady.

Poczta Polska zwija działalność. To początek końca?

W kwietniu, w odpowiedzi na pierwsze przecieki dot. redukcji etatów w spółce, rzecznik prasowy Daniel Witkowski opublikował oficjalne stanowisko firmy, dementując, jakoby Poczta Polska prowadziła redukcję etatów poprzez zwalnianie pracowników.

Podniósł, że jedyne decyzje kadrowe wynikają z przyjętego planu rzeczowo-finansowego (budżetu) i fluktuacji - czyli niezatrudniania na stanowiska, które pozostają nieobsadzone np. w wyniku przechodzenia pracowników na emerytury.

W ramach dostosowania profilu działalności do spadających wolumenów listów, Spółka nie odtwarza stanowisk nieobsadzonych po naturalnym wygaśnięciu stosunku pracy. Proces ten jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem pracy. Nie kwalifikuje się przy tym jako zwolnienia grupowe […]

Co istotne Witkowski wyliczył, że koszty pracy w Poczcie Polskiej przekraczają 60 proc. całego budżetu firmy. “Co jest wskaźnikiem w sposób znaczący odbiegającym od wartości rynkowych i negatywnie przekładającym się m.in. na potencjał inwestycyjny czy możliwość podnoszenia wynagrodzeń”. Przyznał przy tym, że rynek usług pocztowych istotnie spadł, a potrzeby inwestycyjne - wzrosły. “Plan transformacji jest kluczowy dla przyszłości firmy” - spuentował w komunikacie z 3 kwietnia.

Nie przegap: ZUS wydał setki tysięcy złotych na pielgrzymki. Ujawniamy maile

Zdumiewające wyniki badań. Blisko połowa internetu to boty

Poczta Polska: znikają etaty i placówki

Wiele wskazuje na to, że przekonania rzecznika nie kończą ruchów kadrowych wewnątrz spółki. Według “Rzeczpospolitej” ogłoszona już wcześniej redukcja o 5 tys. etatów (w skali roku), która według związkowców i tak może wzrosnąć do nawet 10 tys., nie jest ostatnią

"W najbliższych miesiącach ma być wypowiedziany też układ zbiorowy pracy. W centrali Poczty nie potwierdzają, ale i nie zaprzeczają naszym informacjom" - pisze dziennik, wyliczając, że już teraz obsada pracownicza skurczyła się do 63 tys. osób (-15 tys. etatów względem okresu sprzed pandemii). Obok etatów spółka zwija też placówki - od 2012 r. ich liczba zmalała o ponad 1,7 tys., przy czym w ostatnich latach: 2022-2023: o 893 punkty (obecnie jest ich 6727).

Oficjalnych sygnałów o dalszej likwidacji placówek nie ma, nowy zarząd (prezesem został Sebastian Mikosz, a wiceprezesem Andrzej Bodziony) podjął jednak decyzję o… ograniczeniu skali ich działania. Przynajmniej nieoficjalnie.

“Dotarliśmy do wytycznych dla dyrektorów regionów. Wynika z nich, że urzędy poza dużymi miastami i centrami handlowymi mają być zamykane w soboty, zmniejszona ma być liczba okienek i czas pracy urzędów (nie będzie pracy na dwie zmiany) - twierdzi ”Rz".

Związki zawodowe nie odpuszczają. Zarząd odpowiada

W odpowiedzi na szereg zmian związki zawodowe nie odpuszczają. NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej publikuje pisma wysyłane przez związkowców do zarządu i odpowiedzi tegoż - jakkolwiek skąpe, bo w jednej z nich czytamy, że “w chwili obecnej nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, na jakim poziomie będzie kształtowała się liczba zmniejszonych godzin pracy”.

Prywatyzacja?

Przypomnijmy, że dyskusja o prywatyzacji niektórych spółek skarbu państwa, w tym właśnie Poczty Polskiej, przewija się przez publiczny dyskurs od wielu lat. W tym kontekście niedawno, w lutym br., serwis PAP cytował ekonomistkę z UW, dr Małgorzatę Starczewską-Krzysztoszek. 

Podnosiła, że o ile przedsiębiorstwa o znaczeniu strategicznym (energetyka/militaria) zależność od systemu i budżetu państwa jest uzasadniona, o tyle w przypadku wielu innych firm - nie ma sensu. W oficjalnym wykazie spółek z udziałem SK figuruje… 425 przedsiębiorstw. Część z nich jest nieaktywna, część znajduje się w stanie likwidacji, a jeszcze inne - jak przekonuje - “prowadzą działalność bez biznesowego uzasadnienia”. 

Ekonomistka postulowała publiczną debatę nad strukturami SK i ich spółkami oraz otwarcie się na możliwość prywatyzacji i wchłonięcia przez rynek części kompetencji dotąd trzymanych przez państwo

Czy taki los spotka Pocztę Polską - na razie nie wiadomo, ale wydaje się, że podczas podobnej debaty PP byłaby jedną z pierwszych, której kompetencje mógłby przejąć sektor prywatny.