To najbardziej oblegane kierunki studiów. Absolwenci walą drzwiami i oknami, a miejsc jest niewiele

8 lipca 2025 roku tegoroczni maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów dojrzałości. Teraz nadszedł czas na ukończenie rekrutacji na uczelnię wyższą i oczekiwanie na ostateczne wyniki rekrutacji. Niektóre kierunki studiów są wyjątkowo oblegane, a liczba osób na jedno miejsce może zaskoczyć. W niektórych przypadkach można się zaskoczyć.
Znamy wyniki matur 2025
Dzień 8 lipca 2025 roku jest jednym z najważniejszych w życiu tysięcy młodych Polaków. To właśnie dziś przekazane zostały wyniki egzaminów maturalnych, a co za tym idzie, absolwenci otrzymali swoje świadectwa dojrzałości. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła oficjalne informacje na temat zdawalności tegorocznych matur, w oczach niektórych pojawią się łzy szczęścia, w innych zaś — smutku i żalu.
Jak wynika z danych przekazanych przez CKE, w pierwszej sesji egzaminacyjnej pozytywny wynik uzyskało 80 proc. zdających. Co jednak istotne, matury miały być łatwiejsze, niż w poprzednich latach. Dokładniejsze wyniki wskazują, że:
- 80 proc. uczniów zdało maturę w pierwszym terminie;
- 13 proc. otrzymało prawo do poprawki w sierpniu;
- 7 proc. nie zdało egzaminu.

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła również dane dotyczące średnich wyników ze wszystkich egzaminów obowiązkowych pisemnych. Okazuje się, że prezentują się one następująco:
- Język polski – 59 proc. punktów możliwych do zdobycia;
- Matematyka – 61 proc.;
- Język angielski – 78 proc.
Pełne wyniki matur uzyskamy po sierpniowej poprawce, która może poprawić ostateczne statystyki. Warto jednak pamiętać, że w poprzednim roku, po uwzględnieniu obu sesji egzaminacyjnych, zdawalność wyniosła około 89 proc.
Niezdana matura to nie koniec świata, jednak może ona znacząco wydłużyć drogę na szczyt kariery. Tymczasem rekrutacja na studia wyższe już trwa, a niektóre kierunki są wyjątkowo oblegane. Wiadomo, gdzie najtrudniej się dostać.
Pilny alert RCB. W tę część Polski uderzy dziś ekstremalne zjawisko, zostały godziny Donoszą o błędach w świadectwach szkolnych. MEN wydało pilny komunikatRekrutacja na studia w 2025 roku trwa
Uczelnie dostępne na terenie Polski już czekają na absolwentów chętnych na kontynuowanie edukacji. Rekrutacja w wielu miejscach trwa już od dłuższego czasu, a kandydaci mogli rozpocząć procedurę poprzez wybranie kierunku i zarejestrowanie się w specjalnym elektronicznym systemie rekrutacji. To wtedy należy podać swoje podstawowe dane osobowe.
Teraz, kiedy pojawiły się wyniki egzaminów maturalnych, je również można uzupełnić w odpowiednich rubrykach systemu. To również moment dołączenia wszystkich potrzebnych dokumentów, takich jak świadectwa, certyfikaty i inne. Kolejnym krokiem jest dodanie fotografii spełniającej wymogi zdjęcia do dowodu osobistego. Istotnym elementem jest także uiszczenie opłaty rekrutacyjnej, która wynosi od 85 do 150 złotych w zależności od kierunku. Po dopełnieniu tych procedur pozostaje czekać na wyniki rekrutacji i informację o tym, czy kandydatowi udało się dostać na wymarzony kierunek.

Dziś, w dobie cyfryzacji i funkcjonowania elektronicznych systemów informatycznych, wyczekiwanie na listę przyjętych wywieszoną na drzwiach budynku staje się przeszłością. Informację o tym, czy kandydatowi udało się dostać na studia, będzie można znaleźć w sieci. Jeśli wynik okaże się pozytywny, pozostaje już tylko dopełnienie formalności w postaci dowiezienia dokumentów na uczelnię.
Ostatni etap jest najczęściej tym najbardziej stresującym — zwłaszcza wówczas, gdy rekrutacja dotyczy jednego z najbardziej obleganych kierunków. Tych jest kilka, a liczba osób na jedno miejsce potrafi zszokować.
Zobacz: Ewakuacja pasażerów i istny chaos. Potężna burza uszkodziła lotnisko, zalało terminal
To najbardziej oblegane kierunki studiów w 2025
Każdego roku pojawia się lista najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce. Choć pewne tendencje utrzymują się już od dłuższego czasu, to w niektórych przypadkach czeka nas duże zaskoczenie.
Według informacji podanych przez “Dziennik Polski” kandydaci najchętniej rekrutują się na Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, której Wydział Aktorski nie bez powodu jest uznawany za najlepszy w całym kraju. Jak się okazuje, to właśnie tam dokumenty złożyło 1190 osób, podczas gdy miejsc jest tylko 28. Oznacza to, że na jedno miejsce przypada około 40 kandydatów. Podobna sytuacja dotyczy Wydziału Reżyserii i Dramaturgii Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie mowa o 8 miejscach, o które walczy 80 osób.
Lista popularnych kierunków studiów, na które aplikują kandydaci, jest jeszcze dłuższa. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się psychologia. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego, o czym informuje Radio Zet, zgłosiło się 552 osób na 140 miejsc. Sporo chętnych marzy również o prawie, gdzie z kolei mowa o 654 kandydatach na 350 miejsc. Mniej oblegane są takie kierunki jak pielęgniarstwo, fizjoterapia i filologia angielska.
Wrocławscy absolwenci szkół średnich również chętnie wybierają psychologię, choć tam popularnością cieszy się także koreanistyka, logopedia, prawo oraz sinologia.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku akademickim, według danych studia.gov.pl, najbardziej obleganymi kierunkami były:
- projektowanie i logistyka materiałów – 77,3 os./miejsce,
- orientalistyka – japonistyka – 21,9 os./miejsce,
- Data Science in Economics – 21,7 os./miejsce.





































