Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec Seata. Uwielbiana marka samochodów zniknie z rynku po ponad 70 latach
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 04.09.2023 15:38

To koniec Seata. Uwielbiana marka samochodów zniknie z rynku po ponad 70 latach

Samochód, Seat
Seat Media Portal

To smutna wiadomość dla fanów motoryzacji. Po 70 latach obecności na rynku, samochody hiszpańskiej marki wkrótce odejdą w zapomnienie. Na targach motoryzacyjnych plany wygaszenia produkcji przedstawił dyrektor generalny Volkswagena.

Seat znika z rynku, koniec legendarnej marki

To już pewne. Na trwających właśnie targach motoryzacyjnych IAA Mobility 2023 w Monachium, dyrektor generalny Volkswagena Thomas Schäfer ogłosił, że Seat zniknie z rynku. Zdaniem szefa koncernu marka nie zaprezentuje już żadnego nowego modelu, a te, które są oferowane obecnie, będą wycofywane stopniowo wraz z końcem cyklu produkcyjnego. Oznacza to, że za dwa/trzy lata nastąpi całkowite wygaszenie produkcji samochodów z logo hiszpańskiej marki. To jednak nie koniec zaskakujących informacji.

Seat_Leon_(1P)_–_Frontansicht,_17._April_2011,_Düsseldorf.jpg
Seat Leon, źródło: domena publiczna
CD Projekt publikuje wyniki finansowe. Duże spadki zysków i przychodów, nacisk na „Widmo Wolności”

Marka z historią

Seat to marka mająca swój rodowód w Hiszpanii. Została założona w 1950 r. z inicjatywy tamtejszego rządu. Pod koniec 1953 r. z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy samochód z logo Seata, a w 1896 r. ponad połowa udziałów marki została kupiona przez koncern Volkswagena. Do 1990 r. niemiecki koncern przejął Seata w całości. Samochody hiszpańskiej marki przypadły do gustu polskim kierowcom, którzy z chęcią kupowali takie modele jak: Toledo, Leon, Ibiza, Cordoba czy Alhambra.

SEAT_Toledo_1l_SE_Master_(2).jpg
Seat Toledo, źródło: domena publiczna

Cupra odnosi sukcesy

W ciągu ostatnich lat Volkswagen miał problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla hiszpańskiej marki. Należy wiedzieć, że w 2018 r. z Seata wydzielono inną markę samochodów. Cupra produkuje auta o sportowym charakterze i to właśnie ogromny sukces tej marki, zdaniem wielu, przyczynił się do końca Seata. Dyrektor generalny Volkswagena wyjaśnił, że przyszłością koncernu jest Cupra, która ma „znacznie większy potencjał zarobkowy”. Dodał, że Cupra jest najszybciej rozwijającą się marką w Europie, dlatego inwestowanie ogromnych pieniędzy w kolejną reanimację Seata jest nieopłacalne.

Cupra_Formentor_Frontansicht.jpg
Cupra Formentor, źródło: domena publiczna

Co dalej z Seatem?

Media podają, że hiszpańska marka będzie teraz reprezentantem "nowej mobilności" w niemieckim koncernie. Z linii produkcyjnych będą zjeżdżać elektryczne hulajnogi i skutery.

Źródło: Interia.pl, spidersweb.pl, Auto Świat, autogaleria.pl.

Tagi: Samochód