Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Początek końca hulajnóg elektrycznych? 15 tys. pojazdów znika z ulic
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 02.09.2023 16:27

Początek końca hulajnóg elektrycznych? 15 tys. pojazdów znika z ulic

Hulajnogi elektryczne, skutery
Domena publiczna

Chcąc uniknąć stania w korkach, osoby mieszkające w miastach poszukują alternatywy dla tradycyjnych środków transportu. Wiele z nich porzuca samochody na rzecz rowerów, skuterów, motocykli czy środków komunikacji miejskiej. Trudno było jednak przewidzieć, jak dużą popularność zyskają elektryczne hulajnogi miejskie. Jak się okazuje, jedno z większych miast usuwa je ze swoich ulic, i to na wyraźną prośbę mieszkańców.

Boom na e-hulajnogi

Hulajnogi elektryczne w bardzo krótkim czasie podbiły europejskie ulice. Gdy w 2018 roku pojawiły się w stolicy Francji, wielu mieszkańców uznało je za dobrą alternatywę dla transportu zbiorowego, która pozwoli szybko przemieścić się z punktu A do punktu B. Teraz dowiadujemy się, że od 1 września Paryż stał się pierwszą europejską stolicą, która wycofała wszystkie e-hulajnogi przeznaczone do wypożyczania. Jak do tego doszło?

Przyniesiesz elektrośmieci do Biedronki, dostaniesz prezent. Sieć rusza z kolejną akcją

Usunięcie hulajnóg elektrycznych z ulic Paryża

Paryżanie mieli dość nieodpowiedzialnej jazdy, wjeżdżania na drogę z chodnika, zajeżdżania drogi pieszym czy parkowania i pozostawiania hulajnóg w przypadkowych miejscach. Wobec coraz większej ilości skarg, paryskie władze wprowadziły surowe przepisy - ograniczono liczbę operatorów i hulajnóg i narzucono limity prędkości. To nie zadowoliło mieszkańców, dlatego w Paryżu przeprowadzono głosowanie dotyczące usunięcia hulajnóg elektrycznych z ulic miasta. Wzięło w nim udział zaledwie 10 proc. uprawnionych, ale 89 proc. głosujących opowiedziało się za zakazem wypożyczania jednośladów.

Duże zmiany dla kierowców od września. Przepisy będą nieco łagodniejsze.

Hulajnogi trafią m.in. do Polski

Od piątku, 1 września, w Paryżu nie można wypożyczyć elektrycznej hulajnogi. Tym samym Paryż stał się jedyną europejską stolicą bez tych jednośladów. Operatorzy zabrali z ulic ostatnie z 15 tys. pojazdów, które zostaną wysłane do innych krajów m.in. do Polski i Niemiec. Należy mieć uwadze, że elektryczne hulajnogi nie znikną z ulic Paryża. Osoby, które prywatnie zakupiły e-hulajnogi, nadal będą mogły się nimi poruszać, a wprowadzony zakaz dotyczy wyłącznie ich wypożyczania.

Źródło: polsatnews.pl, TVP Info, Interia