Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

polska flaga-biznesinfo
08.01.2023 14:55 Wicepremier Kowalczyk ogłosił, jaką spółkę przejmie rządowy holding

Podczas wizyty w województwie lubelskim wicepremier Henryk Kowalczyk (minister rolnictwa i rozwoju wsi) ogłosił, że kontrolowana przez państwo Krajowa Grupa Spożywcza zakupi od Grupy Azoty spółkę SCF Natural. Firma zajmowała się produkcją granulatów i ekstraktów chmielowych.

Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek
06.12.2022 21:52 Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Prognozy dochodów rolników w najbliższej przyszłości nie pozostawiają złudzeń. Koniunktura w rolnictwie, zdaniem Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, uległa pogorszeniu.Tak jak zwykle o tej porze roku, koniunktura w rolnictwie uległa pogorszeniu. Nie powinno to dziwić, ale w szerszym ujęciu problem jest duży - jak podaje portal Interia.pl, sytuacja stale się pogarsza już od 1,5 roku.Według danych Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, w IV kwartale wskaźnik koniunktury spadł o 3,9 pkt w porównaniu z poprzednim kwartałem. Obecnie wynosi on -20,8 pkt. Jest on jednak niższy od zeszłorocznej wartości z IV kwartału o 9,1 pkt.

prawo jazdy na traktor
05.12.2022 21:35 Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano

W przyszłym roku rozpocznie się Krajowy Plan Strategiczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zawiera on jedną nowość, dzięki której rolnicy otrzymają więcej pieniędzy niż się spodziewali.Ostatnie zmiany w programie wprowadzono w końcówce listopada. Plan został już zaakceptowany przez Komisję Europejską, toteż jedyne co pozostaje rolnikom to czekanie na pierwszy dzień składania wniosków.

Domowy ocet jabłkowy
22.09.2022 13:23 Kowalczyk o zbiorze jabłek. Dobry urodzaj będzie realnym problemem

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk został zapytany o tegoroczny zbiór jabłek. Jego zdaniem dobry urodzaj będzie realnym problemem.

EN 01506030 0024
20.09.2022 11:15 Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Lider Agrounii w programie w Polsat News mocno skrytykował nowego wiceministra rolnictwa, Janusza Kowalczyka. Wiceminister otrzymał w prezencie kredki.

nawozy
23.08.2022 14:33 Grupa Azoty ogranicza produkcję. Wszystko przez wysokie ceny gazu

Grupa Azoty, największy koncern chemiczny w Polsce, zdecydowała się na czasowe ograniczenia produkcji. Przyczyną takiej decyzji są rekordowe ceny gazu.

corn-4324779 1280
15.07.2022 14:02 Zboże z Ukrainy utknęło w Polsce. Rolnicy są zaniepokojeni

Zboże z Ukrainy miało tylko przejechać przez Polskę, tymczasem transporty utknęły na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Rolnicy obawiają się, że zboże nie zostanie wysłane do odbiorców, tylko zostanie w Polsce, obniżając tym samym ceny polskiego zboża.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 GUS: Będzie dużo mniej warzyw i owoców niż w poprzednich latach, ceny urosną jeszcze bardziej

Chociaż z danych opublikowanych przez GUS wynika, że wzrosły w tym roku zbiory zbóż, rzepaku i rzepiku, to w przypadku warzyw gruntowych i owoców zbiory zmalały. Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenił dokładnie na 3,8 mln ton, co daje wynik o 9% gorszy niż w roku ubiegłym. W przypadku sadowników zbiory będę znacząco niższe niż w ubiegłym roku, który okazał się rekorodowy. Owoce zbierane z drzew osiągną łącznie wagę 3,4 mln ton czyli aż 25% mniej niż w 2018. Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacowana jes na 0,5 mln ton, co znaczy, że będzie mniejsza o 20%.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:07 W Polsce powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, które pomoże zapobiegać problemom zmian klimatycznych

Doskonalenie i wdrażanie innowacyjnych technologii produkcji rolnej, techniki rolniczej i uprawy roślin to ważne wyzwanie, przed którym stoi polskie rolnictwo. W czwartek, 16 stycznia 2020 r. w Śmielinie swoją działalność rozpoczyna Centrum Badawczo-Rozwojowe, którego misją będą prace badawcze i rozwojowe nad opracowaniem, doskonaleniem, walidacją, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dedykowanych dla rolnictwa. Twórcą Centrum Badawczo-Rozwojowego Agro-Środki-Technika-Technologia jest firma Agro-Land Marek Różniak. Eksperci, w oddanych do dyspozycji laboratoriach ośrodka, będą zajmować się badaniami w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegach nalistnych oraz poprawie żyzności gleby. Celem prac jest dostosowanie technologii i metod uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych.

Pilne
10.02.2022 01:00 Premier: Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obecności parlamentarzystów i przedstawicieli środowiska rolniczego mówił o szansach i wyzwaniach jakie stoją przed polską wsią. Chcę wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, dopłat do zakupu tony nawozów – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.Wśród poruszonych tematów znalazła się kwestia dopłat do nawozów, walka z ASF czy przetwórstwo rolne. Premier zapewnił rolników o wsparciu. Zaznaczył też, że rząd zajmuje się problemami z jakimi boryka się dziś polska wieś. Szef rządu ocenił podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, że tym, co teraz szczególnie "boli rolników" są ceny produktów nawozowych. – Apeluję do Komisji Europejskiej, żeby jak najszybciej udzieliła zgody dla rządu Rzeczpospolitej Polskiej na dopłaty do nawozów – powiedział premier.

EN 01435691 0034
10.02.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę dotyczącą egzekucji z majątku rolnika

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą należące do rolnika zwierzęta nie będą wyłączane z egzekucji komornika w przypadku skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości gospodarstwa rolnego – poinformowała w czwartek kancelaria prezydenta.Celem ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego jest usunięcie barier prawnych związanych z ustanowieniem zabezpieczeń środków finansowych udzielanych przez instytucje finansowe podmiotom prowadzącym gospodarstwa rolne – informuje kancelaria prezydenta.Ustawa wprowadza zmianę w Kodeksie postępowania cywilnego, która polega na dodaniu przepisu art. 8295, zgodnie z którym, w przypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzanego przez dłużnika, nie będą miały zastosowania wyłączenia spod egzekucji określone w art. 8291– 8294 k.p.c., jeżeli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo rolne.Nowela została zgłoszona przez Senat, uzupełnia ustawę z grudnia ub. r., która wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

podpisuje
20.01.2022 01:00 Prezydent podpisał ustawę ws. rolniczego handlu detalicznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. rolniczego handlu detalicznego – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z takiej działalności do 100 tys. zł będą zwolnione z podatku. Dnia 19 stycznia 2022 r. Prezydent podpisał Ustawę z dnia 15 grudnia 2021 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego. Jak podaje Kancelaria Prezydenta celem ustawy jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego.– Rolniczy handel detaliczny jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r., dedykowaną rolnikom prowadzącym produkcję żywności w celu jej wprowadzenia na rynek na małą skalę. W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę, i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także zakładom prowadzącym handel detaliczny (takim jak np. sklepy, restauracje, stołówki) z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego – czytamy w informacji KPRP. Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Ustawa podpisana przez prezydenta podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Ponadto znosi limity żywności zbywanej w ramach RHD, a także zwiększa ilość punktów sprzedaży o sklepy, restauracje, stołówki. Zbywanie produktów roślinnych będzie możliwe na terytorium całego kraju.Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepis zwiększający kwotę przychodów zwolnioną z podatku dochodowego ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych będzie mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2022 r.

targowisko-wrocław-warzywa-zakupy
25.12.2021 01:00 Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej

Weszła w życie ustawa o przewadze kontraktowej, dzięki niej poprawi się sytuacja rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym.Jak poinformował UOKiK w komunikacie, prezes UOKiK może interweniować w przypadku nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku rolno-spożywczym od 2017 r. Na podstawie obowiązującej dotąd ustawy zostało wszczętych 16 postępowań w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, w wyniku których wydanych zostało 10 decyzji dotyczących nieuczciwych praktyk. Wystosowano również ponad 90 wystąpień do przedsiębiorców w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Łączne kary finansowe wyniosły ponad 800 mln zł.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
23.09.2021 02:00 KRUS przechodzi zmiany. Trudniej będzie z niego wypaść

KRUS na mocy przygotowanego w Ministerstwie Rolnictwa projektu przejdzie znaczne zmiany. Rolnicy nie będą musieli się obawiać, że wypadną z programu, choćby z powodu podjętej służby wojskowej. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt, na mocy którego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przejdzie zmiany.

Pexels/Evelina Zhu
12.07.2021 02:00 ARiMR: tylko do poniedziałku można składać wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe PROW za 2021 r.

Dopłaty nadal czekają na rolników, choć czasu jest coraz mniej. Termin wysyłania wniosków w sprawie przyznania płatności bezpośrednich i obszarowych PROW za 2021 r. upływa już dzisiaj. Dotychczas po pieniądze zgłosiło się ponad milion osób.Z tego artykułu dowiesz się:Ile osób już wysłało zgłoszenieJak można wnioskować o dopłatyDlaczego płatności będą niższe

Pxfuel CC0
09.07.2021 02:00 Polski Ład dla wsi wzbudza śmiech rolników. Ostro krytykują pomysły rządu

Polski Ład ma wspierać nie tylko miasta, lecz także wsie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada poprawę infrastruktury, wyższe dopłaty do paliwa i modyfikacje w dziedziczeniu. Jednak zdaniem rolników pomysły partii rządzącej zupełnie nie odpowiadają problemom, z którymi się zmagają.Z tego artykułu dowiesz się:Co zakłada Polski Ład dla obszarów wiejskichJakie argumenty przemawiają za wdrożeniem zmianCo na ten temat uważają rolnicy

Marek BAZAK/East News
08.07.2021 02:00 Podatek zapłacić mają wielkie koncerny. Ale 30 mln zł do kieszeni państwa dobitnie odczujemy

Nowy podatek dotknie sektor rolniczy. Tym razem rząd planuje wprowadzić należność od środków ochrony roślin, dzięki której wzbogaci się o 30 mln zł rocznie. Mimo że daninę zapłacą producenci to wzrost cen odczują rolnicy.Z tego artykułu dowiesz się:Kto ma zapłacić nowy podatekNa jaki cel mają zostać przeznaczone pieniądzeJakie będą konsekwencje dla rolników

PDP
22.06.2021 02:00 Firmy pożyczkowe przeniosły się na wieś. Teraz oszukują rolników

Firmy udzielające pożyczek na lichwiarski procent przeniosły się na wsie. Wszystko przez to, że przepisy antylichwiarskie zawęziły im obszar działania.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest lichwaW jaki sposób działają firmy pożyczkoweCo mogłoby pomóc w tej sytuacji

Rząd przyjął zaskakujące rozwiązania ws. cydru
15.06.2021 02:00 Rząd zgodził się na sztuczne aromaty w cydrach. Branża protestuje

"Gazeta Wyborcza" informuje o kontrowersyjnej decyzji rządu za sprawą której możliwa będzie produkcja cydrów aromatyzowanych sztucznymi substancjami. Przedstawiciele branży przewidują, że Polskę zaleją teraz cydry przemysłowe w plastikowych butelkach i apelują do rządzących o spełnienie zapowiadanych od dłuższego czasu obietnic. Z tego artykuł dowiesz się:Rząd zgodził się na sztuczne aromaty w cydrachCzego obawia się branżaJakie rozwiązanie postulują producenci cydru

Marek BAZAK/East News
13.06.2021 02:00 Rolnicy mają dostać dopłaty do paliwa. Wszystko w ramach Nowego Ładu

Dopłata do paliwa będzie jeszcze bardziej wspierać rolników. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu stawki dofinansowania zostaną zwiększone. To tylko jedno z 20 nowych rozwiązań, które ma sprzyjać rozwojowi wsi i poprawie konkurencyjności polskich rolników.Z tego artykułu dowiesz się:O ile zwiększy się dopłata do paliwa dla rolnikówDlaczego rząd zdecydował się na podwyżkęJakie inne rozwiązania proponuje rząd

field-3186902 1920
10.06.2021 02:00 Podatek rolny i podatek od nieruchomości – co warto wiedzieć?

System podatkowy w Polsce związany jest nieodzownie z pewnymi komplikacjami. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, niekiedy potrzebujemy pomocy wykwalifikowanej księgowej. Co trzeba wiedzieć o podatkach od nieruchomości i rolnych, kogo dotyczą?

Biznesinfo
08.06.2021 02:00 Rolnik i działalność gospodarcza – ZUS i KRUS

Wśród wielu przedsiębiorców pewne kontrowersje budzi możliwość ubezpieczenia się w KRUSie jaką mają rolnicy – składka jest o wiele bardziej atrakcyjna. Nie każdy jednak może do KRUSu się zapisać. Co warto wiedzieć o różnicach pomiędzy ZUSem a KRUSem?

Faktura VAT RR
07.06.2021 02:00 Faktura VAT RR w postaci elektronicznej a nowa struktura JPK VAT

Faktura VAT RR to faktura wystawiana przez czynnego podatnika VAT, który nabywa usługi lub płody rolne od rolnika ryczałtowego, korzystającego z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT. Rolnicy ryczałtowi nie mają obowiązku wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej ani zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Dlatego to kupujący produkty rolne produkowane przez rolnika ryczałtowego wystawia fakturę VAT RR i przekuje jej oryginał dostawcy. Rolnik natomiast ma obowiązek przechowywać dokumenty przez najbliższe 5 lat.Do 1 września 2019 faktury VAT RR istniały tylko w formie papierowej, po wskazanej dacie dopuszczono możliwość generowania i przesyłania tych dokumentów w wersji elektronicznej. Przyniosło to skutek w postaci stworzenia nowej struktury plików JPK dla faktur VAT RR. JPK to skrót od Jednolity Plik Kontrolny, oznaczający dokument przekazywany przez przedsiębiorców organom podatkowym. Zawiera on dane dotyczące księgowości firmy i jest generowany oraz przekazywany elektronicznie w pliku XML, dla celów kontrolno-analitycznych.

zucchinis-1869941 960 720
04.06.2021 02:00 Rolnik ryczałtowy, a rozliczenie podatku VAT

Prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego na mocy przepisów jest zwolnione z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rolnika nie dotyczą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.)), o czym mówi sama ustawa. Jednak działalność rolnicza podlega przepisom ustawy o VAT. W artykule wyjaśnimy, kim jest rolnik ryczałtowy oraz jak powinien rozliczać podatek VAT? Rolnik ryczałtowy Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT rolnik ryczałtowy to: "rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie przepisów prawa, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych". W związku ze zwolnieniem z VAT towarów i usług dostarczanych przez rolnika ryczałtowego nie musi się on rejestrować się jako czynny podatnik VAT w urzędzie. Rolnik nie musi również wystawiać faktur za wykonywane czynności oraz prowadzić ewidencji. Jeśli rolnik ryczałtowy dokonuje dostawy swoich produktów na rzecz czynnego podatnika VAT, otrzymuje od nabywcy fakturę VAT-RR jako dokument potwierdzający transakcję. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż fakturę wystawia nabywca, a nie sprzedawca. Na podstawie takiej faktury rolnik może ubiegać się o zwrot podatku z tytułu nabycia niektórych środków wykorzystanych do produkcji, które opodatkowane są podatkiem VAT. Przejście na VAT ogólny Decyzję o rezygnacji z ryczałtowego rozliczenia VAT i w związku z tym przejścia na zasady ogólne podejmuje sam rolnik. Dokonuje on tego w trakcie roku podatkowego, rejestrując się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. Dlatego składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przed rozpoczęciem miesiąca, w którym ma nastąpić rezygnacja. W momencie rejestracji rolnik staje się czynnym podatnikiem VAT. Rozliczenia na zasadach ogólnych w praktyce Kiedy rolnik zarejestruje się jako czynny podatnik VAT, traci prawo do żądania od nabywcy faktur VAT-RR. Nie może się również ubiegać o zwrot VAT z tytułu dostawy produktów rolnych na rzecz nabywców będących czynnymi podatnikami. Rolnik natomiast jako czynny podatnik VAT zobowiązany jest do wystawiania faktur z naliczonym podatkiem należnym, prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz zakupów VAT, wysyłki druków JPK V7 raz w miesiącu, odprowadzania należnego podatku, jeżeli zostanie on wykazany w rozliczeniu za dany miesiąc. Rolnik po uzyskaniu statusu czynnego podatnika VAT nabywa również pewne prawa. Rolnik może na przykład odliczyć VAT naliczony na podstawie faktur VAT, dokumentujących dokonane zakupy. Podstawą rozliczeń są w tym przypadku posiadane faktury VAT oraz prowadzona ewidencja zakupów VAT. JPK V7 rolnika W JPK V7 rolnik wykazuje się zarówno sprzedaż, jak i zakup towarów lub usług. Kwoty w danym pliku przyporządkowane są do odpowiednich stawek VAT. W przypadku rolników stawki to często 5% i 8%, rzadziej natomiast stawka 23%. Wykazywana w JPK V7 kwota należnego podatku wynikająca ze sprzedaży towarów i usług pomniejszona jest o kwotę podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych przez rolnika i daje w konsekwencji wynik rozliczenia VAT za dany okres. Jeśli naliczona jest nadwyżka podatku to przechodzi na okres następny lub na wniosek rolnika jest wypłacana. W części deklaracyjnej JPK V7 za dany okres rolnik wykazuje całą swoją okresową sprzedaż oraz otrzymane zaliczki z rozliczanego miesiąca lub kwartału. Podatek naliczony od zakupów można wykazywać w części deklaracyjnej JPK V7 za okres otrzymania faktury lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Ponadto na żądanie urzędu podatnik wystawiający faktury VAT RR w imieniu rolnika ryczałtowego jest zobowiązany wygenerować jednolity plik kontrolny dotyczący faktur sprzedaży. Rolnikiem ryczałtowy i jednoczesne prowadzenie działalności na zasadach ogólnych Jeżeli rolnik ryczałtowy chciałby wykonywać działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych, będzie to niezgodne z przepisami. W takim przypadku w ramach wykonywania czynności jako rolnik ryczałtowy, rolnik ten musi się zrzec przywilejów ryczałtowych na rzecz zasad ogólnych rozliczania VAT. W przypadku gdy rolnik ryczałtowy prowadzi również działalność gospodarczą niebędącą działalnością rolniczą (np. jeśli prowadzi warsztat samochodowy), może pozostać rolnikiem ryczałtowym prowadzącym dodatkowo działalność gospodarczą opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych.

Wikimedia, Darek Sołtysiński, CC BY-SA 3.0
31.05.2021 02:00 PGRy wrócą na polskie wsie? Rolnicy zaniepokojeni planami rządu

PGRy w wersji kapitalistycznej mogą powrócić. Wszystko za sprawą Narodowego Holdingu Spożywczego, który ma być państwowym gigantem rolniczym. Tymczasem rolnicy protestują i podkreślają, że potrzebują czegoś innego niż socjalistycznej powtórki PGRów.Z tego artykułu dowiesz się:Jak może wyglądać współczesny PGRCzemu Narodowy Holding Spożywczy może nie służyć gospodarce PolskiCo o powrocie PGRów sądzą rolnicy

farmer-657333 1920
22.05.2021 02:00 Emerytura KRUS – jakie warunki trzeba spełnić, aby ją uzyskać?

KRUS to skrócona nazwa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli instytucji państwowej, która zajmuje się ubezpieczeniami społecznymi rolników, między innymi przyznawaniem i wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych, wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich. Wśród tych świadczeń znajduje się między innymi emerytura KRUS, do której pobierania upoważnieni są rolnicy spełniający określone kryteria. Kto może ubiegać się o emeryturę rolniczą? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym tekście.

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
19.05.2021 02:00 Agrounia rusza z akcją w czwartek rano. 10 ton ziemniaków rozdadzą w Warszawie

Agrounia rozda 10 ton ziemniaków w Warszawie. W ten sposób ugrupowanie chce promować polską żywność i podkreślić, w jak trudnej sytuacji znaleźli się rolnicy w wyniku pandemii. Czwartkowa akcja to element strategii „Odbijemy wieś PiS-owi”.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie Agrounia zmierza rozdawać ziemniakiCo zarzuca rządowi PiSJakie są plany ugrupowania