BiznesINFO.pl
Pixabay/frycyk01

Pixabay/frycyk01

Ubezpieczenie w górę. Będzie trzeba zapłacić nawet 487 zł

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ubezpieczenie za II kwartał 2021 r. może nadszarpnąć finanse rolników. Choć składka za trzy podstawowe ubezpieczenia pozostaje bez zmian to KRUS zdecydował się na podniesienie należności za ubezpieczenie emerytalno-rentowe. W niektórych przypadkach trzeba przekazać nawet kilkaset złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

  • Jakie nowe stawki ustalił KRUS

  • Kto musi zapłacić najwięcej

Ubezpieczenie do zmiany. Rolnicy muszą zajrzeć głębiej do kieszeni

Za ubezpieczenie dla rolników odpowiada KRUS. Instytucja regularnie informuje obywateli o nowych stawkach. W II kwartale 2021 r. gospodarze będą musieli zapłacić nieco więcej, choć nie za wszystko.

Portal agropolska.pl donosi, że wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, którym podlega rolnik, małżonka, domownik i pomocnik pozostaje bez zmian. Ubezpieczeni płacą 42 zł miesięcznie. Jednak nie wszyscy muszą przekazywać pełną stawkę. Jeżeli rolnik, małżonek lub domownik korzysta z ograniczonego ubezpieczenia to składka stanowi 1/3 tej kwoty, czyli 14 zł.

To jedyna dobra informacja dla gospodarzy na swojej ziemi. KRUS zdecydował się bowiem na podniesienie wysokości składki za ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Z czego wynikają te zmiany? Od marca 2021 r. zmieniła się wysokość emerytury podstawowej (1013,63 zł), która ma wpływ na składki. Rolnicy przekazują 10 proc. wysokości świadczenia. W rezultacie ubezpieczenie emerytalno-rentowe wzrosło do kwoty 101 zł miesięcznie. Do tej pory gospodarze płacili 97 zł.

Stawki w górę. Nawet 487 zł za ubezpieczenie

Wraz z w nową emeryturą podstawową wzrosła także składka emerytalno-rentowa za rolników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni większej niż 50 ha. Gospodarze, który posiada obszar użytków rolnych o powierzchni 100 ha przeliczeniowych muszą zapłacić 122 zł. Dotychczas przekazywali 117 zł. Bez zmian pozostaje podstawa wyliczenia, która wynosi 12 proc. emerytury podstawowej.

Podwyżkę odczują także właściciele gospodarstw o powierzchni między 100 a 150 ha, którzy na ubezpieczenie przekazują 24 proc. świadczenia podstawowego. W I kwartale płacili 233 zł, w II kwartale zapłacą - 243 zł.

Nowa stawka obciąży również rolników z gospodarstwem o powierzchni 150-300 ha. W ich przypadku podstawa odliczenia wynosi 36 proc. emerytury podstawowej. Dotychczas musieli przekazywać 350 zł, a za II kwartał 2021 r. odprowadzą 365 zł.

Największa podwyżka dotknie gospodarstwa powyżej 300 ha, z tytułu których rolnicy odprowadzają aż 48 proc. wysokości emerytury podstawowej. Do tej pory płacili za ubezpieczenie 467 zł, a po zmianach muszą oddać 487 zł. Oznacza to podwyżkę o 20 zł.

Warto odnotować, że składki za ubezpieczenie należało uregulować do 30 kwietnia 2021 r. W przypadku wnoszenia opłaty za pomocników termin uiszczania składek był dłuższy i upłynął 15 maja. Zapominalscy muszą liczyć się z naliczeniem odsetek za każdy dzień zwłoki.

Według oficjalnych wyliczeń z 2018 r. na terenie Polski jest ok. 1,4 mln gospodarstw rolnych. Zatem grono osób zmuszonych do wyższych składek może być równie pokaźne.

We wtorek 18 maja premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że nie będzie żadnych zmian w funkcjonowaniu KRUS w ramach Polskiego Ładu. W ten sposób rząd chce „dodatkowo wspierać bardzo mono polskie rolnictwo”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >