owoce i warzywa
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 31 Lipca 2019

GUS: Będzie dużo mniej warzyw i owoców niż w poprzednich latach, ceny urosną jeszcze bardziej

Ze prognoz zaprezentowanych przez GUS wynika, że w tym roku zbiory warzyw i owoców będą znacząco niższe niż w latach ubiegłych. Wszystko spowodowane jest wyjątkowo niekorzystną pogodą.

Chociaż z danych opublikowanych przez GUS wynika, że wzrosły w tym roku zbiory zbóż, rzepaku i rzepiku, to w przypadku warzyw gruntowych i owoców zbiory zmalały.

Produkcję warzyw gruntowych GUS ocenił dokładnie na 3,8 mln ton, co daje wynik o 9% gorszy niż w roku ubiegłym. W przypadku sadowników zbiory będę znacząco niższe niż w ubiegłym roku, który okazał się rekorodowy. Owoce zbierane z drzew osiągną łącznie wagę 3,4 mln ton czyli aż 25% mniej niż w 2018. Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacowana jes na 0,5 mln ton, co znaczy, że będzie mniejsza o 20%.

Wszystkiemu winna pogoda

GUS wyniki tłumaczy niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Jak pisze PAP Główny Urząd Statystyczny potwierdza, że przez ekstremalnie wysokie temperatury w czerwcu, ekstremalne zjawiska pogodowe i niewielkie opady zboża i rzepak urosły szybciej, choć zmiejszyła się ich wartość produkcyjna. Z powodu tych samych zjawisk nie mogły dostatecznie dobrze rozwinąć się jednak owoce i warzywa. Wszystkie te zjawiska mogą wpłynąć na jeszcze wyższe ceny warzyw i owoców.

NIK prześwietla 500 plus. Zasada programu sprzeczna z KonstytucjąNIK prześwietla 500 plus. Zasada programu sprzeczna z KonstytucjąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News