BiznesINFO.pl
field-3186902 1920

https://pixabay.com/pl/photos/pole-%C5%BCniwa-pszenica-s%C5%82oma-3186902/

Podatek rolny i podatek od nieruchomości – co warto wiedzieć?

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Hylla Jan

System podatkowy w Polsce związany jest nieodzownie z pewnymi komplikacjami. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, niekiedy potrzebujemy pomocy wykwalifikowanej księgowej. Co trzeba wiedzieć o podatkach od nieruchomości i rolnych, kogo dotyczą?

Podatek rolny

Prawdopodobnie podatek rolny dotyczy mniejszej ilości ludzi, niż podatek od nieruchomości, jednakże z całą pewnością można założyć, że dotyczy on niemałej grupy osób. Co warto wiedzieć o podatku rolnym?

Podstawą prawną do nałożenia na podatnika obowiązku zapłacenia podatku rolnego jest Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 333). Wysokość podatku rolnego wynosi do 146,15 zł za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych i do 292,30 zł za 1 hektar pozostałych gruntów. Dokładna kwota podatku do zapłacenia przysyłana jest podatnikom przez gminę drogą pocztową. Stawki podatku zależą od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów przed kwartałem, który poprzedza rok podatkowy. Wysokość ceny skupu żyta ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w „Monitorze Polskim” do 20 października roku, który poprzedza rok podatkowy.

Podatek od nieruchomości

Kwestie podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018
r. poz. 1445 ze zm.
). Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości użytki rolne, grunty zadrzewione zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Stawki podatku od nieruchomości kształtują się w następujący sposób:

Od gruntów:

związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,95 zł/m2

– pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,80 zł/ha.

Od budynków lub ich części:

– mieszkalnych – 0,81 zł/m2

– związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 23,90 zł/m2

– przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,18zł/m2.

Tagi:

Hylla JanAutor

Autor tekstów

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

RPP utrzymała stopy procentowane na obecnym poziomie

Finanse

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych. Przewidywania ekonomistów

Czytaj więcej >

Finanse

Ulga prorodzinna. Od podatku możesz odliczyć nawet kilka tysięcy złotych

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Dzięki niemu wiele osób może dostać wyższe świadczenie

Czytaj więcej >
14. emerytura / Pixabay/PhotoMIX-Company

Finanse

14 emerytura w 2023 r. Wiemy kiedy ruszą wypłaty

Czytaj więcej >

Finanse

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie

Czytaj więcej >
PKO BP ulepsza system bankowości internetowej

Finanse

Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega

Czytaj więcej >