Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

biznes-info-640x433
21.08.2019 02:00 Emerytura jeszcze szybciej. Jest wniosek o obniżenie wieku emerytalnego

Emerytura szybciej niż po ukończeniu przez kobiety 60. roku życia, a przez mężczyzn 65. roku? To możliwe, tym bardziej że z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru wieku emerytalnego już wystąpiono. Jednak nie wszyscy mieliby być objęci obniżonym wiekiem emerytalnym. Do rządu z wnioskiem zwróciła się bowiem grupa rolników.Decyzja o zgłoszeniu się ze sprawą do władz zapadła na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, jak informuje portal Money.pl. 12 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa w oficjalnym piśmie z prośbą o zmiany zapisów ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Polscy rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego w tym zawodzie do wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

biznes-info-640x433
11.08.2019 02:00 Kaczyński zdradził szczegóły nowego programu rolnego PiS

Kaczyński zapowiedział, że 7 września będzie można usłyszeć, jak wygląda nowy program rolny PiS. Głównym jego celem będzie utrzymanie i rozszerzenie dotychczasowych programów wsparcia wsi i rolnictwa.

biznes-info-640x433
26.06.2019 02:00 “Mieszczuchy" będą mogły kupować ziemię. Nowe zasady handlu gruntami rolnymi

W środę 26 czerwca zaczynają obowiązywać zliberalizowane przepisy dotyczące handlu ziemią. Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. W ten sposób rozwiązano kłopot dotyczący dziedziczenia lub przyjęcia rodzinnej darowizny przez kogoś, kto roli nie uprawia, ale może z niej czerpać zyski – albo też sprzedać.Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowelizacja rozszerza możliwość zakupu przez osoby niebędące rolnikami nieruchomości rolnej z 30 akrów do 1 hektara. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta.

biznes-info-640x433
15.06.2019 02:00 21 mln zł na rolnictwo przepadło. Polska bez funduszy z UE

Polska najwyraźniej będzie musiała pożegnać się z ponad 21 mln złotych (5 mln euro) z unijnej kasy. Tyle właśnie pieniędzy przejdzie obok nosa ze względu na błąd, który popełniła polska władza wydatkując pieniądze z funduszu unijnego na rolnictwo w poprzednich latach.Okazuje się, że błąd, który popełniła polska władza, polegał na złamaniu reguły, wedle której finansowane mogą być jedynie wydatki rolne i to w zgodzie z prawem wspólnoty europejskiej. Tymczasem kontrola Komisji Europejskiej wykazała, że Polska przedłożyła Unii dokumenty dotyczące finansowania rolnictwa na lata 2015 i później, które zawierały błędy. Poskutkowało to tym, że w 2016, 2017 i 2018 roku fundusz na rolnictwo nie był wydatkowany w pełnej zgodzie z prawem wspólnoty.Przeprowadzone przez Komisję Europejską kontrole wykazały, że część wydatków zadeklarowanych przez państwa członkowskie nie spełniało tego wymogu i nie może być finansowane ze wspólnej kasy - czytamy na portalu wGospodarce.pl.