BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

21 mln zł na rolnictwo przepadło. Polska bez funduszy z UE

15 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Polska nie dostanie 21 mln złotych z funduszu unijnego na rolnictwo. Okazuje się, że w podobnej sytuacji, co nasz kraj, jest jeszcze kilka państw UE. Sprawę nagłośniła Komisja Europejska, wydając decyzję nie cieszącą się poparciem rolników.

Polska najwyraźniej będzie musiała pożegnać się z ponad 21 mln złotych (5 mln euro) z unijnej kasy. Tyle właśnie pieniędzy przejdzie obok nosa ze względu na błąd, który popełniła polska władza wydatkując pieniądze z funduszu unijnego na rolnictwo w poprzednich latach.

Okazuje się, że błąd, który popełniła polska władza, polegał na złamaniu reguły, wedle której finansowane mogą być jedynie wydatki rolne i to w zgodzie z prawem wspólnoty europejskiej. Tymczasem kontrola Komisji Europejskiej wykazała, że Polska przedłożyła Unii dokumenty dotyczące finansowania rolnictwa na lata 2015 i później, które zawierały błędy. Poskutkowało to tym, że w 2016, 2017 i 2018 roku fundusz na rolnictwo nie był wydatkowany w pełnej zgodzie z prawem wspólnoty.

Przeprowadzone przez Komisję Europejską kontrole wykazały, że część wydatków zadeklarowanych przez państwa członkowskie nie spełniało tego wymogu i nie może być finansowane ze wspólnej kasy - czytamy na portalu wGospodarce.pl.

Polska straci ponad 21 mln złotych, ale nie tylko ona

Decyzja, która dotyczy zabrania środków z funduszu na rolnictwo nie dotyczy jednak tylko Polski. Jak się okazuje problem mają także władze Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier, Austrii, Portugalii i Słowacji. Z tej grupy w największych tarapatach jest Francja, której obok nosa przejdzie aż 42 mln euro, czyli około 178 mln złotych. Portal wGospodarce.pl przypomina jednak, że od decyzji Komisji Europejskiej państwa członkowskie mają prawo się odwołać.

Dobra wiadomość dla rolników jest jednak taka, że oni bezpośrednio tej utraty pieniędzy z funduszu nie odczują. Wynika to z faktu, że pieniądze, które dotąd płynęły do nich z funduszu, zostaną zastąpione przez środki z budżetów krajowych.

Tagi:

Unia EuropejskaUErolnictwoPolskafundusze unijne

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

Czytaj więcej >