Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 21 mln zł na rolnictwo przepadło. Polska bez funduszy z UE
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 15.06.2019 02:00

21 mln zł na rolnictwo przepadło. Polska bez funduszy z UE

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Polska najwyraźniej będzie musiała pożegnać się z ponad 21 mln złotych (5 mln euro) z unijnej kasy. Tyle właśnie pieniędzy przejdzie obok nosa ze względu na błąd, który popełniła polska władza wydatkując pieniądze z funduszu unijnego na rolnictwo w poprzednich latach.

Okazuje się, że błąd, który popełniła polska władza, polegał na złamaniu reguły, wedle której finansowane mogą być jedynie wydatki rolne i to w zgodzie z prawem wspólnoty europejskiej. Tymczasem kontrola Komisji Europejskiej wykazała, że Polska przedłożyła Unii dokumenty dotyczące finansowania rolnictwa na lata 2015 i później, które zawierały błędy. Poskutkowało to tym, że w 2016, 2017 i 2018 roku fundusz na rolnictwo nie był wydatkowany w pełnej zgodzie z prawem wspólnoty.

Przeprowadzone przez Komisję Europejską kontrole wykazały, że część wydatków zadeklarowanych przez państwa członkowskie nie spełniało tego wymogu i nie może być finansowane ze wspólnej kasy - czytamy na portalu wGospodarce.pl.

Polska straci ponad 21 mln złotych, ale nie tylko ona

Decyzja, która dotyczy zabrania środków z funduszu na rolnictwo nie dotyczy jednak tylko Polski. Jak się okazuje problem mają także władze Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier, Austrii, Portugalii i Słowacji. Z tej grupy w największych tarapatach jest Francja, której obok nosa przejdzie aż 42 mln euro, czyli około 178 mln złotych. Portal wGospodarce.pl przypomina jednak, że od decyzji Komisji Europejskiej państwa członkowskie mają prawo się odwołać.

Dobra wiadomość dla rolników jest jednak taka, że oni bezpośrednio tej utraty pieniędzy z funduszu nie odczują. Wynika to z faktu, że pieniądze, które dotąd płynęły do nich z funduszu, zostaną zastąpione przez środki z budżetów krajowych.