Emerytura jeszcze szybsza dla Polaków?
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 21 Sierpnia 2019

Emerytura jeszcze szybciej. Jest wniosek o obniżenie wieku emerytalnego

Emerytura jeszcze szybciej niż obecnie? Pojawił się wniosek, wedle którego powinien zostać obniżony wiek emerytalny dla kobiet i dla mężczyzn. Nie brak bowiem osób, które twierdzą, że 60. rok życia i 65. rok, w wypadku mężczyzn, to zdecydowanie za późno.

Emerytura szybciej niż po ukończeniu przez kobiety 60. roku życia, a przez mężczyzn 65. roku? To możliwe, tym bardziej że z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru wieku emerytalnego już wystąpiono. Jednak nie wszyscy mieliby być objęci obniżonym wiekiem emerytalnym. Do rządu z wnioskiem zwróciła się bowiem grupa rolników.

Decyzja o zgłoszeniu się ze sprawą do władz zapadła na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, jak informuje portal Money.pl. 12 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa w oficjalnym piśmie z prośbą o zmiany zapisów ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Polscy rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego w tym zawodzie do wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Tysiące Polaków straci rentę. Rząd zaostrza przepisyTysiące Polaków straci rentę. Rząd zaostrza przepisyCzytaj dalej

Emerytura jeszcze szybciej dla rolników?

Rolnicy wskazują na dwa główne powody takiego działania. Pierwszym jest wyczerpujący profil pracy na roli. Praca w rolnictwie wymaga bowiem ciągłej dyspozycji, gdyż pracujący rolnicy muszą wykonywać swoje obowiązki stale. Ziemia i zwierzęta nie respektują urlopów i weekendów, co doprowadza do sytuacji, że rolnicy muszą być cały czas w gotowości. Skutkuje to mocniejszym ich wyczerpaniem, jak wskazują.

Po drugie wskazywany jest problem przekazywania gospodarstw swoim dzieciom. Podniesienie wieku emerytalnego poskutkowało tym, że gospodarstwa są dzieciom przekazywane później niż kiedyś, co wielu młodych odstrasza i ci zarzucają pracę na roli. Przenoszą się do miast, załapują do pracy w innych branżach, by nie żyć w bezczynności.

Co ciekawe, pomysł takiego obniżenia wnieku emerytalnego dla kobiet do 55. roku życia i dla mężczyzn do 60. roku życia już był, jak przypomina Money.pl. Ten jednak odrzucono, choć rolnicy apelowali dość dramatycznie, iż na roli pracować muszą "do samej śmierci".

Miliony Polaków padło ofiarą oszustwa. Chodzi o fałszywe ubezpieczenia. Możesz odzyskać pieniądzeMiliony Polaków padło ofiarą oszustwa. Chodzi o fałszywe ubezpieczenia. Możesz odzyskać pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Koleżanka Agnieszki Woźniak-Starak przerwała milczenie. Jej słowa są poruszające

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News