Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytura jeszcze szybciej. Jest wniosek o obniżenie wieku emerytalnego
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 21.08.2019 02:00

Emerytura jeszcze szybciej. Jest wniosek o obniżenie wieku emerytalnego

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura szybciej niż po ukończeniu przez kobiety 60. roku życia, a przez mężczyzn 65. roku? To możliwe, tym bardziej że z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru wieku emerytalnego już wystąpiono. Jednak nie wszyscy mieliby być objęci obniżonym wiekiem emerytalnym. Do rządu z wnioskiem zwróciła się bowiem grupa rolników.

Decyzja o zgłoszeniu się ze sprawą do władz zapadła na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, jak informuje portal Money.pl. 12 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa w oficjalnym piśmie z prośbą o zmiany zapisów ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników. Polscy rolnicy chcą obniżenia wieku emerytalnego w tym zawodzie do wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Emerytura jeszcze szybciej dla rolników?

Rolnicy wskazują na dwa główne powody takiego działania. Pierwszym jest wyczerpujący profil pracy na roli. Praca w rolnictwie wymaga bowiem ciągłej dyspozycji, gdyż pracujący rolnicy muszą wykonywać swoje obowiązki stale. Ziemia i zwierzęta nie respektują urlopów i weekendów, co doprowadza do sytuacji, że rolnicy muszą być cały czas w gotowości. Skutkuje to mocniejszym ich wyczerpaniem, jak wskazują.

Po drugie wskazywany jest problem przekazywania gospodarstw swoim dzieciom. Podniesienie wieku emerytalnego poskutkowało tym, że gospodarstwa są dzieciom przekazywane później niż kiedyś, co wielu młodych odstrasza i ci zarzucają pracę na roli. Przenoszą się do miast, załapują do pracy w innych branżach, by nie żyć w bezczynności.

Co ciekawe, pomysł takiego obniżenia wnieku emerytalnego dla kobiet do 55. roku życia i dla mężczyzn do 60. roku życia już był, jak przypomina Money.pl. Ten jednak odrzucono, choć rolnicy apelowali dość dramatycznie, iż na roli pracować muszą "do samej śmierci".