BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Susza w Polsce. Ardanowski będzie ratował rolników wsparciem w wys. 100 tys. zł

11 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Susza w Polsce to jeden z głównych problemów rolników. Dramatyczna sytuacja na terenach, gdzie susza występuje drugi rok z rzędu - mówił Ardanowski.

Susza w Polsce

Susza ponownie dotknęła Polskę. Aby choć częściowo zapobiec ogromnym stratom w rolnictwie, w sierpniu przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór wniosków na inwestycje związane z nawodnieniem - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na walkę z suszą resort przeznaczy 100 mln euro.

Sytuacja jest dramatyczna

Jak poinformował Ardanowski, suszą jest dotkniętych ok. 1,9 mln hektarów ziem rolniczych.

Pod względem obszaru w tym roku susza jest może nieco mniejsza niż w roku ubiegłym, ale to nie zmienia faktu, że na terenie, gdzie to zjawisko występuje drugi rok z rzędu, sytuacja jest dramatyczna - zaznaczył Ardanowski. Jak mówił minister, w najgorszej sytuacji są województwa lubuskie, wielkopolskie, część terenu województwa łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Podlasie, Mazowsze i północna Lubelszczyzna.

Kluczem do zapobiegania takim sytuacjom jest zwiększenie retencji i nawodnienia. Ma zamiar to uzyskać przeznaczając na program walki z suszą 100 mln euro. Program dofinansowania modernizacji istniejącego systemu nawadniania lub wykonaniu w gospodarstwie nowego nawodnienia ruszy we wrześniu. 

Nabór wniosków na inwestycje, które pozwolą na budowę zbiorników wodnych czy studni głębinowych ruszy już we wrześniu, tak by jak najszybciej rolnicy mogli rozpocząć inwestycje - powiedział szef resortu.

Wnioski o dofinansowanie dla rolników

Pierwszeństwo w naborze będą mieli rolnicy, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie zwykle występuje susza. Wysokość pomocy wyniesie do 100 tys. zł. Pieniądze te rolnicy będą mogli przeznaczyć na m.in. nowe nawodnienia (ewentualnie z wykonaniem ujęcia wodnego z wód podziemnych lub powierzchniowych), modernizować instalacje nawadniające (ewentualnie z modernizacją ujęcia wody), modernizacje instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem powierzchni nawadnianej. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50%, a w przypadku młodego rolnika - 60%. kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >