susza w polsce ardanowski
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Paulina Musianek - 11 Sierpnia 2019

Susza w Polsce. Ardanowski będzie ratował rolników wsparciem w wys. 100 tys. zł

Susza w Polsce to jeden z głównych problemów rolników. Dramatyczna sytuacja na terenach, gdzie susza występuje drugi rok z rzędu - mówił Ardanowski.

Susza w Polsce

Susza ponownie dotknęła Polskę. Aby choć częściowo zapobiec ogromnym stratom w rolnictwie, w sierpniu przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór wniosków na inwestycje związane z nawodnieniem - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na walkę z suszą resort przeznaczy 100 mln euro.

Sytuacja jest dramatyczna

Jak poinformował Ardanowski, suszą jest dotkniętych ok. 1,9 mln hektarów ziem rolniczych.

Pod względem obszaru w tym roku susza jest może nieco mniejsza niż w roku ubiegłym, ale to nie zmienia faktu, że na terenie, gdzie to zjawisko występuje drugi rok z rzędu, sytuacja jest dramatyczna - zaznaczył Ardanowski. Jak mówił minister, w najgorszej sytuacji są województwa lubuskie, wielkopolskie, część terenu województwa łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Podlasie, Mazowsze i północna Lubelszczyzna.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Kluczem do zapobiegania takim sytuacjom jest zwiększenie retencji i nawodnienia. Ma zamiar to uzyskać przeznaczając na program walki z suszą 100 mln euro. Program dofinansowania modernizacji istniejącego systemu nawadniania lub wykonaniu w gospodarstwie nowego nawodnienia ruszy we wrześniu.

Nabór wniosków na inwestycje, które pozwolą na budowę zbiorników wodnych czy studni głębinowych ruszy już we wrześniu, tak by jak najszybciej rolnicy mogli rozpocząć inwestycje - powiedział szef resortu.

Wnioski o dofinansowanie dla rolników

Pierwszeństwo w naborze będą mieli rolnicy, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie zwykle występuje susza. Wysokość pomocy wyniesie do 100 tys. zł. Pieniądze te rolnicy będą mogli przeznaczyć na m.in. nowe nawodnienia (ewentualnie z wykonaniem ujęcia wodnego z wód podziemnych lub powierzchniowych), modernizować instalacje nawadniające (ewentualnie z modernizacją ujęcia wody), modernizacje instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem powierzchni nawadnianej. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50%, a w przypadku młodego rolnika - 60%. kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News