Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Susza w Polsce. Ardanowski będzie ratował rolników wsparciem w wys. 100 tys. zł
Paulina Musianek
Paulina Musianek 11.08.2019 02:00

Susza w Polsce. Ardanowski będzie ratował rolników wsparciem w wys. 100 tys. zł

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Susza w Polsce

Susza ponownie dotknęła Polskę. Aby choć częściowo zapobiec ogromnym stratom w rolnictwie, w sierpniu przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór wniosków na inwestycje związane z nawodnieniem - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na walkę z suszą resort przeznaczy 100 mln euro.

Sytuacja jest dramatyczna

Jak poinformował Ardanowski, suszą jest dotkniętych ok. 1,9 mln hektarów ziem rolniczych.

Pod względem obszaru w tym roku susza jest może nieco mniejsza niż w roku ubiegłym, ale to nie zmienia faktu, że na terenie, gdzie to zjawisko występuje drugi rok z rzędu, sytuacja jest dramatyczna - zaznaczył Ardanowski. Jak mówił minister, w najgorszej sytuacji są województwa lubuskie, wielkopolskie, część terenu województwa łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz Podlasie, Mazowsze i północna Lubelszczyzna.

Kluczem do zapobiegania takim sytuacjom jest zwiększenie retencji i nawodnienia. Ma zamiar to uzyskać przeznaczając na program walki z suszą 100 mln euro. Program dofinansowania modernizacji istniejącego systemu nawadniania lub wykonaniu w gospodarstwie nowego nawodnienia ruszy we wrześniu. 

Nabór wniosków na inwestycje, które pozwolą na budowę zbiorników wodnych czy studni głębinowych ruszy już we wrześniu, tak by jak najszybciej rolnicy mogli rozpocząć inwestycje - powiedział szef resortu.

Wnioski o dofinansowanie dla rolników

Pierwszeństwo w naborze będą mieli rolnicy, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie zwykle występuje susza. Wysokość pomocy wyniesie do 100 tys. zł. Pieniądze te rolnicy będą mogli przeznaczyć na m.in. nowe nawodnienia (ewentualnie z wykonaniem ujęcia wodnego z wód podziemnych lub powierzchniowych), modernizować instalacje nawadniające (ewentualnie z modernizacją ujęcia wody), modernizacje instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem powierzchni nawadnianej. Pomoc będzie polegać na refundacji do 50%, a w przypadku młodego rolnika - 60%. kosztów kwalifikowalnych, poniesionych przez beneficjenta.

Tagi: rolnictwo