Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > “Mieszczuchy" będą mogły kupować ziemię. Nowe zasady handlu gruntami rolnymi
Paulina Musianek
Paulina Musianek 26.06.2019 02:00

“Mieszczuchy" będą mogły kupować ziemię. Nowe zasady handlu gruntami rolnymi

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

W środę 26 czerwca zaczynają obowiązywać zliberalizowane przepisy dotyczące handlu ziemią. Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. W ten sposób rozwiązano kłopot dotyczący dziedziczenia lub przyjęcia rodzinnej darowizny przez kogoś, kto roli nie uprawia, ale może z niej czerpać zyski – albo też sprzedać.

Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowelizacja rozszerza możliwość zakupu przez osoby niebędące rolnikami nieruchomości rolnej z 30 akrów do 1 hektara. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta. 

Kupić łatwiej niż sprzedać

Jednak sprzedanie jej już nie jest tak proste. Ustawa nie wprowadza ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na wsi będzie można kupić tylko jedną działkę rolną. Ziemia powyżej 1 ha wymaga prowadzenia działalności rolnej. Nie bedzie może jej też sprzedać przekracza 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą. Możliwe będzie zbycie takich gruntów przed upływem 5 lat za zgodą dyrektora KOWR w drodze decyzji administracyjnej, a nie przez sąd.

Nowe przepisy rozszerzają też grono osób, na rzecz których może być zbyta ziemia - na rodzeństwo, rodziców oraz pasierbów. Za zgodą dyrektora KOWR nieruchomości rolne będą mogły kupić samorządowe osoby prawne na cele publiczne lub uczelnie w celach dydaktycznych.

Tagi: rolnictwo