Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zaczyna spadać cena warzyw i owoców, jest nadzieja na obniżki w sklepach
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:15

Zaczyna spadać cena warzyw i owoców, jest nadzieja na obniżki w sklepach

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wszystko dzięki dobrym plonom tegorocznym 

Mimo iż w ostatnich tygodniach mieliśmy zbyt dużo opadów, to jednak we wcześniejszym okresie była ich zdecydowania odpowiednia ilość, aby wyrosło dużo jadalnych roślin. Pola były odpowiednio nawodnione, co znaczy, że gdy na rynku pojawiły się już warzywa i owoce, które urodziły się już w tym roku, to z powodzeniem zbiły one ceny warzyw ubiegłorocznych. Wszystko to ma związek z ilością nowych polnów, których jest zdecydowanie więcej. 

Powód to coraz szersza i tańsza oferta zamienników, czyli młodych warzyw wiosennych takich jak młoda cebula obierana, młoda marchew, pietruszka, buraki w pęczkach a także przebój ostatnich dni - polskie ziemniaki młode, które obecnie kosztują około 3,5 zł/kg i należy się spodziewać znacznych obniżek w nadchodzącym tygodniu - brzmi oświadczenie ekspertow z rynku Branisze dla PAP, co cytuje Business Insider.

O wszystkim zadecyduje pogoda 

Eksperci z rynku Branisze mówią, że na ceny w najbliższym okresie na cenę warzyw i owoców wpłynie przede wszystkim pogoda w okresie letnim. Jeżeli spadnie odpowiednia ilość deszczu, to ceny powinny być umiarkowane. Jeżeli jednak będziemy mieli znowu do czynienia z suszą lub też zbyt dużą ilością opadow, co zagrozi powodziami, to możemy jednak mieć jeszcze wyższe ceny warzyw niż w pierwszym kwartale. 

Rolnicy obsiali w tym roku pola przede wszystkim nasionami warzyw, które w tym roku były najdroższe. Jeżeli plony dopiszą, możemy mieć w tym roku olbrzymi skok w cenach warzyw. 

Rynek rolny w Broniszach to jeden z największych rynków w tej części Europy - donosi PAP.