fot: wikipedia
Autor Kasper Starużyk - 30 Maja 2019

Zaczyna spadać cena warzyw i owoców, jest nadzieja na obniżki w sklepach

Eksperci z rynku rolnego zauważają, że ceny warzyw nagle zahamowały. Mówią także, że warunki meteorologiczne w roku obecnym nie będą miały istotnego wpływu na cenę warzyw za rok. Z powodu ekstremalnie wysokich cen warzyw i owoców popyt na nie zaczął maleć, to może zapobiec dalszemu wzrostowi cen.

Wszystko dzięki dobrym plonom tegorocznym 

Mimo iż w ostatnich tygodniach mieliśmy zbyt dużo opadów, to jednak we wcześniejszym okresie była ich zdecydowania odpowiednia ilość, aby wyrosło dużo jadalnych roślin. Pola były odpowiednio nawodnione, co znaczy, że gdy na rynku pojawiły się już warzywa i owoce, które urodziły się już w tym roku, to z powodzeniem zbiły one ceny warzyw ubiegłorocznych. Wszystko to ma związek z ilością nowych polnów, których jest zdecydowanie więcej. 

Powód to coraz szersza i tańsza oferta zamienników, czyli młodych warzyw wiosennych takich jak młoda cebula obierana, młoda marchew, pietruszka, buraki w pęczkach a także przebój ostatnich dni - polskie ziemniaki młode, które obecnie kosztują około 3,5 zł/kg i należy się spodziewać znacznych obniżek w nadchodzącym tygodniu - brzmi oświadczenie ekspertow z rynku Branisze dla PAP, co cytuje Business Insider.

Budapeszt: co najmniej 7 osób zginęło w wypadku statku na DunajuBudapeszt: co najmniej 7 osób zginęło w wypadku statku na DunajuCzytaj dalej

O wszystkim zadecyduje pogoda 

Eksperci z rynku Branisze mówią, że na ceny w najbliższym okresie na cenę warzyw i owoców wpłynie przede wszystkim pogoda w okresie letnim. Jeżeli spadnie odpowiednia ilość deszczu, to ceny powinny być umiarkowane. Jeżeli jednak będziemy mieli znowu do czynienia z suszą lub też zbyt dużą ilością opadow, co zagrozi powodziami, to możemy jednak mieć jeszcze wyższe ceny warzyw niż w pierwszym kwartale. 

Rolnicy obsiali w tym roku pola przede wszystkim nasionami warzyw, które w tym roku były najdroższe. Jeżeli plony dopiszą, możemy mieć w tym roku olbrzymi skok w cenach warzyw. 

Rynek rolny w Broniszach to jeden z największych rynków w tej części Europy - donosi PAP.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News