Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska

Polska

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Reżyserzy ostro o festiwalu w Gdyni. Możliwy bojkot ze strony artystów

Festiwal w Gdyni to coroczna impreza filmowa, która odbywa się w Gdyni już od 1986 roku, a tradycja samego festiwalu sięga 1974 roku. Uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu dla Polskiego kina to nie lada gratka dla ludzi filmu. Niestety, w ostatnich latach można słyszeć coraz więcej narzekania niż pochlebstw na temat festiwalu. W tym roku oburzenie światka kinowego wywołała blokada emisji filmu "Mowa Ptaków" podczas Festiwalu.Problem w tym, że film "Mowa Ptaków" Xawerego Żuławskiego według scenariusza jego ojca, Andrzeja, nie zostanie zaprezentowany na Festiwalu, mimo rekomendacji ze strony Zespołu Selekcyjnego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wybór zespołu został całkowicie zlekceważony przez Komitet Organizacyjny. Sprawa jest tym poważniejsza, że "Mowa Ptaków" była bardzo wyczekiwana przez polskie środowisko filmowe, a jej brak na zaprezentowanej w piątek liście filmów wywołał niedowierzanie i oburzenie.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Był, a jakby go nie było - czyli jak Marcinkiewicz przechytrzył komornika w Gdańsku

Kazimierz Marcinkiewicz, były polski premier, nie ma ostatnio lekko w życiu prywatnym. Jego była partnerka Izabela Olchowicz Marcinkiewicz oskarża notorycznie byłego polityka to, że ten nie wywiązuje się z płacenia jej alimentów. Sprawa nie kończy się jednak na oskarżeniach.Była żona Kazimierza Marcinkiewicza żąda od niego wypłacenia zaległych alimentów w wysokości 100 tys. złotych. Sprawa jest do tego stopnia poważna dla byłego premiera, że zaczął już za nim ganiać komornik. Funkcjonariusz sądowy już raz dał się publicznie Marcinkiewiczowi we znaki. Było to w połowie czerwca podczas zawodów, kiedy to komornik próbował zająć rower Marcinkiewicza.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Gospodarka rośnie, a Polacy toną w coraz większych długach

Gospodarka Polski rośnie w ostatnich latach, co widać nawet bez spoglądania na konkretne liczby. Zasobność portfeli rośnie, dostęp do usług, a także najpotrzebniejszych towarów oraz tych bardziej luksusowych. Okazuje się jednak, że nie przekłada się to na stopień zadłużenia Polaków wobec państwa. Z rejestru długów wynika, że to, ku zaskoczeniu, rośnie.Rzeczpospolita poinformowała bowiem o dość zaskakującej sytuacji. W Rejestrze Należności Publicznoprawnych znaleźć można bowiem prawie 3 mln wpisów. Choć nie oznacza to, że 3 mln Polaków jest zadłużonych, bo niektóre należności może dotyczyć tych samych osób i firm, liczba i tak robi wrażenie. Niestety - nie to pozytywne - ponieważ RNP funkcjonuje od 1 lipca 2018 roku, czyli ledwo ponad 12 miesięcy.Obecnie w Rejestrze Należności Publicznoprawnych znajduje się 2 895 079 pozycji. Nie oznacza to, że tylu jest dłużników, bo część wpisów może dotyczyć tych samych osób czy firm - oświadczył Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Emerytury w Polsce pobiera coraz więcej obcokrajowców

Emerytury w Polsce coraz częściej pobierają cudzoziemcy. Jak wynika z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ich grupa rośnie cały czas, choć w zasadzie wartość ich emerytur nie powala. Najczęściej bowiem osoby te inkasują świadczenia warte mniej niż 1100 złotych. Ich prawo do pobierania świadczenia wynika z faktu, że pracowali przez lata nad Wisłą. Największymi grupami emerytów zza granicy są przede wszystkim przyjezdni ze Wschodu - Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, ale o emerytury starać mogą się także i Niemcy.Tak samo w przyszłości w kolejkach po emerytury ustawiać się będą mogli ich krajanie, choć kolejki te będą znacznie liczniejsze niż dzisiaj. Obecnie już pół miliona obcokrajowców pracuje w Polsce, odprowadzając do ZUS składki emerytalne. Należy podkreślić, że cudzoziemcy już zgromadzili ponad 13,7 mld złotych na przyszłe świadczenia. W 2017 roku było to 3 mld złotych, w 2018 już 4,3 mld złotych. Wszelkie argumenty skrajnej prawicy o tym, że cudzoziemcy bezprawnie pobierają środki emerytalne są więc, delikatnie mówiąc, nieprawdziwe.

biznes-info-640x433
14.07.2019 02:00 Podatek od handlu dołoży dodatkowe "3 grosze" do rosnącej inflacji

Ceny w Polsce od kilku miesięcy są jednym z głównych tematów rozmów Polaków. Tudno bowiem przejść do porządku dziennego, kiedy tak popularna w Polsce kapusta powoli staje się produktem premium, a już absolutnie podstawowe dla polskiej kuchni ziemniaki zanotowały w niektórych miejscach wzrost cen na poziomie 200%. Jak wyjaśnia portal Bezprawnik, drożyzna, szczególnie na rynku warzyw, to przede wszystkim efekt suszy. Niebagatelny wpływ na ceny w Posce mają także programy socjalne, a także rosnące zarobki - przede wszystkim osób pracujących przy warzywach. To wzrost płac osób, które warzywa i owoce zbierają. Producenci mają problemy ze znalezieniem ludzi do pracy, a jeżeli znajdują, muszą się liczyć z oczekiwaniem wyższych wynagrodzeń. Wzrost stawek za pracę przy zbiorach, czy całej obsłudze procesu rolnego pcha ceny warzyw o owoców górę - wyjaśnił w rozmowie z PAP Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Kaczyński podał jedynki wyborcze. Na jesieni mają dać zwycięstwo

Jarosław Kaczyński ogłosił jedynki w poszczególnych okręgach wyborczych w wyborach do parlamentu, które odbędą się na jesieni. Jeszcze nie znamy ich daty, ale wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość już teraz szykuje się do ostrego ataku, który ma tej partii zapewnić zwycięstwo. Do 14 sierpnia prezydent Andrzej Duda ma ogłosić termin wyborów, które przypadną na jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.Spośród najważniejszych nazwisk w partii, wiadomo już, że jedynką w Warszawie będzie sam Jarosław Kaczyński, co dla nikogo zaskoczeniem nie jest. Obecny premier, Mateusz Morawiecki, ma startować jako jedynka w Katowicach. Wicepremier i zarazem minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, wystartuje jako numer 1 w Kielcach, zupełnie jak 4 lata temu. Natomiast marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, będzie liderował liście z Krosna, jedynką w Szczecinie zostanie minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk, zaś w jako numer jeden z Poznania wystartuje minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz, która tym samym zabrała miejsce Ryszardowi Czarneckiemu, związanemu z Poznaniem szczególnie. Ten powalczy o miejsce w parlamencie z Piły.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Milion za kawalerkę. Małe mieszkania osiągają horrendalne ceny

Ceny mieszkań w Polsce osiągają zawrotne ceny od lat. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w niektórych przypadkach wzrosły nawet trzykrotnie. Szczególnie elektryzują obecnie ceny nowych kawalerek, które to potrafią osiągać wartości naprawdę astronomiczne. Z drugiej strony znaleźć możemy wciąż kilka razy tańsze kawalerki, które jednak nie powalają standardem.Najtańsza kawalerka w stolicy kosztuje 163 tys. złotych, za które otrzymamy mieszkanie wielkości 25 metrów kwadratowych. Drożej od Warszawy kupimy tylko w Gdańsku. W stolicy Pomorza jednak za 165 tys. złotych otrzymamy znacznie mniejsze mieszkanie, bo liczące jedynie 16 metrów kwadratowych. Lepiej jest w Krakowie, gdzie za najtańsze jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 149 tys. złotych, we Wrocławiu koszt takiego to 137 tys. złotych, ale najtaniej jest w Poznaniu, gdzie najmniejszy koszt kawalerki to 99 tys. złotych.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Polacy mówią "NIE" bykowemu. Niezależnie od poglądów

Bykowe to pomysł władz na aktywizację Polaków w kwestiach demograficznych. Po wprowadzonym w 2016 roku 500 plus nie zaobserwowano wzrostu wyników w narodzinach, dlatego osoby z kręgu władz z MSWiA wpadły na pomysł, iż można Polaków "zachęcić" do płodzenia kolejnych obywateli w inny sposób. Z pomocą przyjść miało bykowe.To podatek, który płacić miałyby osoby bezdzietne. W ten prosty sposób budżet zgarnąłby kolejne środki, a demografia mogłaby na tym zyskać, gdyż jedynym wyjściem, by nie płacić podatku, byłoby płodzenie dzieci. Pomysł jednak spotkał się z ogromnym sprzeciwem ze strony Polaków. Co cieawe, sprzeciw ten niezależny jest od poglądów.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Polacy marzą o beztroskim urlopie. Ponad 3/4 chce zapomnieć o pracy

Polacy marzą o prawdziwie wolnych wakacjach i to nie tylko pod względem czysto fizycznym, jak znalezienie się w urokliwym, przytulnym i ciepłym miejscu, ale także pod względem czysto mentalnym. Ponad 3/4 z nas chce w czasie wolnym całkowicie zapomnieć o swojej pracy. Tak właśnie wynika z badania "Zwyczaje urlopowe Polaków", które zrealizował serwis Prezentmarzeń.Z badania wynika, że wciąż najpopularniejsze wśród Polaków jest spędzanie wakacji nad wodą. 38% z nas wybiera wakacje nad morzem, a kolejne 27% sytuuje się nad jeziorami oraz rzekami. 15% stawia na wypoczynek w górach, zaś 12% pozostaje na czas wolny w miejscu zamieszkania. Najmniej spośród badanych, bo 8%, stawia na wycieczkę objazdową po kraju.

biznes-info-640x433
12.07.2019 02:00 Solaris produkuje trolejbusy dla Włochów. Umowa za 12 mln euro podpisana

Solaris, polska firma zlokalizowana pod Poznaniem, która produkujeautobusy miejskie, międzymiastowe, trolejbusy oraz tramwaje, ogłosiła, iż podpisała umowę z włoskimi operatorami komunikacji miejskiej w Parmie i Modenie. Jak się okazuje, Solaris dla Włochów wyprodukuje 18 trolejbusów za cenę 12 mln euro. Zgodnie z danymi przekazanymi przez Solaris, 10 z nich trafi do Parmy, a 8 do Modeny.W 2020 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. zrealizuje dostawy kolejnych trolejbusów do Włoch. Operatorzy SETA Modena oraz TEP Parma, świadczący usługi transportowe w położonym na północy kraju rejonie Emilia-Romania, złożyli zamówienia na łącznie 18 nowoczesnych pojazdów Solaris Trollino 12. 8 spośród zamówionych trolejbusów zasili flotę przewoźnika SETA Modena, z kolei 10 trafi do TEP Parma - czytamy w komunikacie Solarisa.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Czy biznesmen to zawód? Coraz częściej się o nim tak mówi

Czy biznesmen to zawód? Najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest definicja tego słowa. Jak podaje Słownik Języka Polskiego, zawód to "zajęcie, którego ktoś się wyuczył, wykonywane w celach zarobkowych". Nie ma jednak szkół czy studiów, po których zostajemy dyplomowanymi biznesmenami.Nie można jednak z tego względu wyrzucać biznesmena z puli zawodów. Choć nie podchodzi on pod tę definicję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uznać go za zawód. Musimy bowiem pamiętać, że biznesmen to nietypowe zajęcie, które wymaga jednak różnych kompetencji w zależności od profilu biznesu, jakiego dana osoba się podejmuje. Przykładowo - biznesmen prowadzacy firmę informatyczną, posiadający wykształcenie informatyczne, pracuje w zawodzie. W końcu także biznesmen spełnia warunek "wykonywania zajęcia w celach zarobkowych".

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Kiedy otwierać biznes? Lepiej późno niż wcale

Kiedy otwierać biznes? Czy jest na to pytanie jedna dobra odpowiedź? Zadaje je sobie z pewnością wielu, którzy chcą wejść na rynek z własnym pomysłem i przedsiębiorstwem. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest taka, jakiej życzyliby sobie zieloni na rynku firm. A jeśli już posiłkują się danymi z internetu, mogą się nieźle zdziwić.Problem w tym, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dowodem na to jest chociażby fakt, że naprzeciw z odpowiedzią pytającym próbują wyjść w sieci artykuły, w których możemy przeczytać o tym, że nie należy otwierać biznesu podczas pustego biegu Księżyca, bo wówczas firma nam padnie. Inna perełka z o podobnym zabarwieniu mówi natomiast, że "planety opiekują się swoimi sferami biznesu" i dobrze otworzyć daną firmę w dzień, kiedy Ziemia leży na jednej linii z nią i Słońcem. Oczywiście takie porady możemy włożyć między bajki.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Rośnie zadłużenie na smartfon. Polacy winni ponad 1,1 mld złotych

Smartfon to już prawdziwa podstawa codziennego życia. Dzięki temu małemu sprzętowi jesteśmy dostępni niemalże w każdym miejscu świata o każdej porze dnia i nocy. To jednak coraz częściej nie tylko narzędzie praktyczne, ale także element naszego ubioru, a niektórzy smartfony traktują jak prawdziwą biżuterię, czy przepustkę do prestiżu. Jak wskazuje w środę Rzeczpospolita, najczęściej robią to ludzie młodzi.Rzeczpospolita donosi o przerażającym trendzie wśród młodych. Okazuje się, że dla najmłodszych z dorosłych Polaków smartfon to oznaka statusu ich życia. Dlatego też ci nie mają oporów przed wzięciem kredytów czy też związaniem się umową, na którą po prostu nie mają środków. Doszło do tego, że Polacy są winni firmom telekomunikacyjnym ponad 1,14 mld złotych.

biznes-info-640x433
10.07.2019 02:00 Czy biznes powinien być etyczny? Trudne pytanie, trudna odpowiedź

Czy biznes powinien być etyczny? Dla wielu to żadne pytanie, ponieważ już występuje w nim pewna sprzeczność - jak bowiem biznes, nastawione na zysk, dyktowane pieniędzem, działanie może być etyczny? Inni natomiast wskazują, że działalność w granicach praw spisanych w kodeksach oraz ścisłe postępowanie wobec ogólnie przyjętych norm postępowania to podstawa w XXI wieku, w którym to społeczeństwa są coraz bardziej uświadomione, a nawet mała afera może położyć wizerunek wielkiej firmy.Niewątpliwie jednak biznes powinien być etyczny, a pracodawcy w swoich przedsiębiorstwach powinni skupiać się na przestrzeganiu etyki biznesu mimo krytyki, jaką mogą czasami pod jej adresem usłyszeć i wbrew pokusom, które są naprawdę wielkie. Wielu niełatwo bowiem oprzeć się śrubowaniu norm pracowniczych oraz cięciu kosztów, byle tylko zyskać kolejne pieniądze w kieszeni. Biznes rządzi się pieniądzem, a jego oddziaływanie potrafi skorumpować nawet najbardziej prawych.

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 PKB Polski spowalnia. Koniec wybitnych wyników

PKB Polski w nadchodzących latach wyraźnie spowolni pod względem swojego wzrostu. Choć w zasadzie NBP spodziewało się gorszych wyników, sprawa i tak nie powinna być bagatelizowana, gdyż najnowszy "Raport o inflacji" wydany przez bank centralny Polski również zakłada tendencję spadkową w PKB. Według prognozy z marca 2019 roku w tym roku wzrost PKB miał sięgnąć 4%, w 2020 3,7%, a w 2021 3,5%.Teraz jednak Narodowy Bank Polski podaje, że PKB zwolni i tak, choć w zasadzie nie z takim tempem, jak zakładano. W 2019 ma osiągnąć poziom 4,5%, w 2020 4%, a w 2021 zakładane wcześniej 3,5%. Jak podaje bank centralny, wynika to w zasadzie z dwóch czynników - po pierwsze: słabsza koniunktura u głownych partnerów handlowych Polski, co można było obserwować od połowy ubiegłego roku. Po drugie: końcowa faza perspektywy finansowej UE 2014-2020 odznacza się znacznie mniejszą dynamiką korzystania z funduszy unijnych.W horyzoncie projekcji tempo wzrostu krajowego PKB będzie się stopniowo obniżać, do czego przyczyni się utrzymujące się osłabienie koniunktury u głównych parterów handlowych Polski. Jednocześnie po ubiegłorocznym szybkim wzroście absorpcji środków z budżetu UE, finansujących publiczne i w mniejszym stopniu prywatne nakłady inwestycyjne, w kolejnych latach - obejmujących końcową fazę perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 - dynamika wykorzystania Funduszy Europejskich będzie już niższa - podaje NBP w "Raporcie o inflacji".

biznes-info-640x433
08.07.2019 02:00 Braki leków w Polsce coraz poważniejsze. Aptekarze alarmują

Leki w Polsce już od kilku miesięcy znajdują się na alarmującym poziomie. W kwietniu na oficjalnej ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności było 288 pozycji. Obecnie to już 324 różnych specyfików, których nie sposób jest dostać od ręki. Skąd jednak bierze się problem z brakiem leków? Money.pl podaje za Marcinem Piskorskim, prezesem zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, że przyczyny takiego stanu rzeczy są trzy.Pierwszy wynika z systemu refundacji, którego działanie doprowadziło do tego, że ceny polskich leków są jednymi z najniższych w Europie. Dlatego też grupy przestępcze za granicę wywożą całe ich transporty, by tam zbijać na lekach fortunę. Po drugie - w Polsce brakuje substancji czynnych do produkcji leków, a to oznacza kupowanie ich za granicą.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? Zapowiedzi rządu

Ile wzrośnie wynagrodzenie w 2020? To pytanie bardzo ogólne, na które trudno odpowiedzieć. Średnie wynagrodzenie w 2019 roku w I kwartale wyniosło 4950,94 złote i z pewnością będzie rosło powyżej poziomu 5 tys. złotych. Łatwiej jednak sprecyzować, jaki poziom w 2020 roku osiągnie minimalna płaca w Polsce.W 2019 roku od 1 stycznia płaca ta wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto. To szczególnie istotna informacja dla Polaków, którzy właśnie taką kwotę zarabiają. Od 2020 roku zarabiać będą jeszcze więcej, co wynika z faktu, że minimalna krajowa ma jeszcze bardziej wzrosnąć do poziomu 2450 złotych. Nie jest to jednak pewne.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej. Pierwszy raz od 19 lat

Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej pierwszy raz od 19 lat. Tak wynika z badania "Akautalne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej, które to badanie przeprowadziło w dniach 16-23 maja na grupie reprezentatywnej 1023 dorosłuch Polaków.Jak wskazuje CBOS, aż 56% Polaków jest zadowolonych z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce. W tym samym badaniu niemalże co piąta osoba (21%) wskazała, że nie jest zadowolona z działania gospodarki w kraju. Zdania w tej kwestii nie ma natomiast prawie co czwarty Polak, bo aż 23% badanych.Co cieakwe, to dość znaczna zmiana względem tych wyników, które notowano w Polsce jeszcze 5 lat temu. W 2014 roku z działania gospodarki zadowolonych było 37% Polaków, a krytykowało ją aż 52% badanych. CBOS podaje także, że tegoroczny wynik zadowolenia Polaków jest najwyższy wśród notowanych i pierwszy raz od 2000 roku, kiedy de facto przeprowadzono pierwsze badanie, uplasował się na poziomie powyżej 50%.

biznes-info-640x433
07.07.2019 02:00 Drożej w polskich sklepach. Od września zapłacimy za każdą foliówkę

Zakupy w sklepach już niebawem droższe. W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy recyklingowej, która zakłada rozszerzenie opłaty na torby foliowe. Od 1 września 2019 roku określoną oplatą recyklingową objęte mają zostać wszystkie foliówki w sklepach poza tzw. zrywkami. To cienkie folie z tworzywa sztucznego, w które zwykle w sklepach pakujemy pieczywo czy warzywa.Pierwsza wersja tego prawa, która wprowadzała opłaty na torby foliowe i plastikowe w polskich sklepach, została wprowadzona na początku stycznia 2018 roku. Rząd nie policzył sobie jednak jej wprowadzenia, jako sukces, gdyż sieci handlowe znalazły sposób na obejście prawa. Dlatego też w czwartek niższa izba parlamentu przyjęła jej nowelizację, która ma tym razem zadziałać.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Zaskakująco wysokie

Jakie wynagrodzenie ma sołtys? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Sołtys bowiem, wybierany w trakcie tajnego głosowania przedstawiciel danego sołectwa (jednostki pomocniczej gminy), pełni swoją funkcję społecznie, a za taką nie ma jednego stałego wynagrodzenia. Dietę, bo tak nazywa się wynagrodzenie sołtysa, ustala Rada Gminy. Co ciekawe, wiele osób nie ma nawet pojęcia, że za pełnienie swojej funkcji sołtys otrzymuje jakiekolwiek pieniądze.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Gdzie studiować biznes? Uczelnie z najlepszą ofertą

Gdzie studiować biznes? W ofercie uczelni z całej Polski jest sporo kierunków, które mogą przydać się przyszłemu przedsiębiorcy. Rzeczpospolita podaje jednak, że najwięcej udaje się zarobić magistrowi informatyki, który pracę zaczął jeszcze w czasie studiów. Jednakże nie tylko praca z komputerem może być bardzo obiecująca.Jak podaje ELA, czyli ogólnopolski system monitorujący Ekonomiczne Losy Absolwentów, absolwenci z roku 2016, którzy na rynku poradzili sobie najlepiej, kończyli dane kierunki studiów na wyszczególnionych uczelniach:Informatyka - Politechnika Gdańska,Zarządzanie - Akademii Finansów i Biznesu Vistula,Elektronika i telekomunikacja - Politechnika Warszawska

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Spotkanie biznesowe - kto płaci za kolację?

Spotkanie biznesowe kto płaci? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ spotkania biznesowe to już część pracy w biznesie. Podczas wspólnego posiłku łatwiej nawiązać nowy kontakt, nić porozumienia, której sprzyja luźniejsza atmosfera oraz oczywiście dobre jedzenie. Warto jednak pamiętać o podstawach takiego spotkania.Bo przecież nie dla każdego oczywistym jest to, kto za takie spotkanie płaci. Wystarczy więc z pozoru mała, niby nie znacząca nic gafa, by zepsuć całe spotkanie i wywołać puste milczenie, które z pewnością zostanie zapamiętane na długo. Jednym z podstawowych kwestii jest to, kto płaci za spotkanie biznesowe.

biznes-info-640x433
04.07.2019 02:00 Ile zarobić można na emeryturze? Porady dla seniorów

Ile zarobić można na emeryturze? Jeśli chodzi o samą emeryturę, to wiadomo wszystkim w Polsce jedno - nie są to rurki z kremem. Polski emeryt najwięcej otrzymuje ponad 20 tys. złotych, a najmniej - 4 grosze. Średnio emerytura w Polsce nie jest jednak na wyśrubowanym poziomie. Najczęściej wypłacanym świadczeniem jest 1065,60 zł brutto, jak przyznał ZUS. Dlatego też emeryci często muszą naprawdę się nagimnastykować, by zawiązać koniec z końcem.Wielu wówczas myśli o dorobku. Niektórzy emeryci decydują się na taką formę uzupełnienia swojej emerytury, ponieważ taka forma pozostawia im niezależność - w innych wypadkach muszą liczyć na pożyczki lub bliskich, którzy mieliby wesprzeć groszem. Ci, którzy przekroczyli już 60 lat, w wypadku kobiet i 65, w wypadku mężczyzn, mogą legalnie dorabiać bez ograniczeń. Wciąż są jednak emeryci, którzy mogą podreperować swój budżet, ale pod warunkiem, że nie przekroczyli odpowiednich limitów.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 SMS za 57 groszy. W kilka chwil oszuści wyczyszczą ci konto

SMS o koszcie 57 gorszy moze sprawić, że stracimy oszczędności życia. Jakim cudem? Nowy sposób złodziei na wyczyszczenie konta jest banalnie prosty, jednak z pewnością znajdą się osoby, które przez nieuwagę natną się na ich przekręt. O sprawie pisze portal Bankier.pl.Najnowszy sposób złodzi na kradzież opiera się o wyłudzenie danych klientów popualrnego serwisu ogłoszeń OLX. Rozsyłane do osób, które zamieściły swoje ogłoszenia na portalu wiadomości tekstowe mają następującą treść: "OLX.pl Twoje nowe ogłoszenie wymaga doplaty na kwote 0.57PLN. Brak wplaty skutkuje usunieciem ogloszenia". Następnie podany jest link, pod który ma przejść osoba, by dokonać płatności: "https://secure.s-pay24.com/p78689".

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Możemy stracić miliardy euro. Minister do dymisji?

Czyste Powietrze to program dotowany z Unii Europejskiej, który ma przyczynić się do spadku emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W jego ramach ze wspólnoty płyną do Polski pieniądze, które przeznaczone mają zostać na wymianę 4 mln pieców na węgiel i docieplenie odpowiednich budynków. Okazuje się, że przez działania polskich władz, pieniądze z programu mogą przepaść na dobre.Wszystko za sprawą opieszałości i braku wprowadzenia reform w programie, który działa zdecydowanie zbyt wolno. Zdaniem ekspertów z Komisji Europejskiej w ciągu roku powinno zostać podpisanych 400 tys. umów na wymianę pieców. Tymczasem w ciągu 10 miesięcy podpisano ich zaledwie 13,5 tys., co jest dowodem na ogromną nieudolność strony polskiej w prowadzeniu tego programu.

biznes-info-640x433
02.07.2019 02:00 Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Jest bardzo stara

Kiedy powstała kopalnia soli w Wieliczce? Początki eksploatacji w tym miejscu sięgają naprawdę zamierzchłych czasów. W miejscu, w którym obecnie jest kopalnia soli, już w neolicie wydobywano sól. Wówczas jednak nie było mowy o kopalni, a o pozyskiwaniu soli z solanki, której całkiem sporo wypływało na powierzchnię ziemi, gdzie tworzyły "źródła solne". Tak pozyskaną solankę później gotowano, by pozyskać zestaloną masę poprzez odparowanie wody.Prehistoryczne przyrządy do pozyskiwania solanki znaleziono podczas wykopalisk, które miały miejsce w Wieliczce po II Wojnie Światowej. Kariera samej Wieliczki, jako centrum solnego Polski, a później także i Europy, zaczęła się jednak w średniowieczu. Dokument z 1105 roku spisany przez legata papieskiego, biskupa tuskulańskiego, kardynała Egidiusza, potwierdza, że już za czasów Bolesława Chrobrego w Polsce istniało rozwinięte górnictwo solne, którego centrum była Wieliczka. Zaś w 1044 roku Kazimierz I wydał przywilej, w którym czytamy iż Wieliczkę nazwał "magnum sal alias Wieliczka".

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 MON wyda więcej, niż zakładano. 185 mld na modernizację marynarki

MON wyda 185 mld z budżetu na modernizację polskiej Marynarki Wojennej. W ramach projektu przyjętego pod koniec lutego 2019 roku w latach 2017 - 2026 na modernizację polskich sił zbrojnych wydana zostanie niemała fortuna, z czego niemalże 200 mld skapnie żołnierzom operującym na wodach. Jak zapewniał w lutym Mariusz Błaszczak, nie ma mowy o rezgynacji z jakiegokolwiek z programów rozbudowy marynarki.Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów rozbudowy polskiej MW. Mamy tu przygotowane rozwiązanie, jesteśmy na dobrej drodze - mówił w lutym Błaszczak.

biznes-info-640x433
30.06.2019 02:00 Masło tanieje. Ale powrotu do niskich cen nie ma i nie będzie

Masło to podstawowy produkt w polskiej kuchni. Trudno wyobrazić sobie śniadanie bez masła, tak jak i niejeden posiłek w ciagu dnia. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym masło osiągało jednak zawrotne ceny, szokując Polaków tempem opróżniania ich portfeli. Jak donosi jednak Interia.pl, ten podstawowy produkt tanieje.Jest to o tyle interesujące, że media podgrzewają atmosferę w kwestii masła. Czarne scenariusze kolejnej podwyżki cen nie sprawdzają się i w przypadku masła nie ma mowy o sytuacji, jak ta z pietruszką, która za kilogram kosztować potrafi nawet 20 złotych. To niewątpliwie dobra wiadomość dla Polaków, którzy w latach 2017 - 2018 musieli liczyć się z bezprecedensowymi podwyżkami jego cen.Masło jest ważnym produktem w handlu spożywczym. Dla przykładu, w supermarketach o powierzchni 301-2500 m2 pojawia się na prawie co 20 paragonie. Zwykle jest też dużo droższe od swoich roślinnych substytutów - powiedział Bartłomiej Domański, analityk w Hiper-Com Poland.