Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polski rekord energii z fotowoltaiki. PV zasilało ponad pół kraju
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.04.2024 13:00

Polski rekord energii z fotowoltaiki. PV zasilało ponad pół kraju

fotowoltaika
Fot. Flickr/UNDP Climate (CC BY-NC 2.0 DEED)

Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.

Pół kraju zasilane z PV

Polskie Sieci Elektryczne S.A. potwierdziły informację, że o godzinie 12:15 we wtorek instalacje fotowoltaiczne wygenerowały 10 650 MW energii. W godzinach od 12:00 do 13:00 było to 10 530 MW.

Oznacza to, że ze źródeł fotowoltaicznych pochodziła we wtorek więcej niż połowa energii elektrycznej w polskim systemie energetycznym. 

Od 1 lipca wyższe ceny za prąd. Będzie pakiet pomocowy

Rekord po wyłączeniach

Dobre wieści przychodzą po marcu, kiedy dokonano aż czterech koniecznych wyłączeń z systemu energii pochodzącej z instalacji OZE u prosumentów. Także w marcu dokonano pierwszego w historii wyłączenia w weekend.

Sytuacje te były spowodowane nadwyżką energii w sieci. Zamiast wyłączenia elektrowni węglowych konieczne było blokowanie dostaw m.in. z instalacji PV. Powodem są przestarzałe technologie pozyskiwania energii ze źródeł kopalnych - dostaw z polskich elektrowni nie można wyłączyć z natychmiastowym skutkiem. Prosumenci mogą się na tej podstawie domagać rekompensat.

Dofinansowania w ramach programu Mój Prąd

Rekord udziałów w bieżącym miksie energetycznym energii pochodzącej z PV nastąpił krótko po potwierdzeniu decyzji o kontynuowaniu programu Mój Prąd 6.0, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie inwestycji w OZE. W tym roku państwo przeznaczy na ten cel 400 mln złotych.