Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska

Polska

biznes-info-640x433
10.08.2019 02:00 Biedronka nie płaci podatków w Polsce? Resort ujawnił zaskakujące dane

Biedronka, a dokładniej Jeronimo Martins Polska, niejednokrotnie musi mierzyć się z oskarżeniami, które wielu Polaków rzuca ogólnie wobec sieci handlowych. Te mówią, że sieciówka zbija kokosy na Polakach, a sama nie płaci żadnych podatków w Polsce. O ile faktycznie jest to prawdą wobec niektórych podmiotów działających na rynku, o tyle całkowicie mija się ze stanem rzeczywistym w przypadku Biedronki.Wszelkie wątpliwości rozwiane zostały dzięki opublikowanym przez Ministerstwo Finansów danym, które zobrazowały m.in. to, jaki poziom podatku CIT, czyli podatku od dochodowego od osób prawnych, zapłaciły w 2018 roku firmy, które takowy w Polsce uiszczają. Okazuje się, że Biedronka zajmuje w nim miejsce w ścisłej czołówce i mowa o czołówce spośród płatników podatku CIT. Miejsce pierwsze należy do banku PKO BP, który w 2018 roku odprowadził do budżetu najwięcej. Miejsce drugie zajął Orlen, trzecie - Polska Kasa Opieki, a czwarte bank Santander.

biznes-info-640x433
10.08.2019 02:00 Lidl podzielił mieszkańców Olsztyna. Boją się o tereny zielone

Lidl na olsztyńskim osiedlu Podleśna właśnie jest w fazie powstawania. Prace na budowie zaczęły się niedawno, jednak mieszkańcy już mają wątpliwości. Jak podaje Gazeta Wyborcza, do dziennika zwrócił się jeden z mieszkańców Podleśnej, który przekonuje, że "mieszkańcy są zdezorientowani". Obawiać mają się przede wszystkim tego, że budowa zrujnuje tereny zieone, których i tak na Podleśnej jest niewiele.Sprawa swój początek ma w 2014 roku, kiedy działkę na terenie zieleni od miasta kupił olsztyński deweloper Arbet. Ten od początku mówił o postawieniu Lidla na miejscu zakupionego gruntu. W 2016 roku, kiedy jeszcze nie prowadzono żadnych prac, larum podnieśli mieszkańcy. Ci mówili nawet o "zamachu na tereny zielone", których na Zatorzu i os. Podleśna wiele nie ma. Wówczas, jak podaje Wyborcza, magistrat się ugiął i zainwestował część uzyskanych pieniędzy w rozwój terenów na zlokalizowanej tam Górce Jasia.

biznes-info-640x433
10.08.2019 02:00 Uwaga na oszustów! Czekają tylko, aż zgłosicie się po 500 plus

500 plus jest jendym z najgorętszych tematów rozmów Polaków, jeśli idzie o sprawy świadczeń socjalnych. 500 złotych, do niedawna drugie i każde kolejne dziecko, a od tego roku już na każde z dzieci, rozgrzewa debatę publiczną i popędza Polaków do urzędów lub przed komputery na rządowe strony. Tam rodacy masowo składają wnioski o świadczenie. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni lipca 2,1 mln wniosków o 500 plus złożono przez internet, jak wynika z danych MRPiPS. To niestety nie zawsze jest bezpieczne.O sprawie pisze Gazeta Lubuska, która ostrzega przed oszustami czyhającymi na moment, gdy dana osoba zdecyduje się na złożenie wniosku o 500 plus za pośrednictwem internetu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało nawet w tej sprawie specjalny komunikat. Z tego wynika, że na oszustwo narażeni są przede wszystkim ci, którzy zdecydowali się wniosek wypełnić z apośrednictwem dedykowanej do tego celu strony rządowej.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Fiskus wyposażył swoich urzędników w nowy sprzęt. Mocno się zdziwisz czym teraz dysponuje skarbówka

Skarbówka ze Szczecina złożyła zamówienie na sporą liczbę broni palnej. Jak podaje Money.pl, z zamówienia wynika, że Izba kupiła naprwdę robiącą wrażenie ilość amunicji i broni. Mowa bowiem o 100 pistoletach kompatkowych, 25 subkompaktowych, 97 sztukach pistoletach pełnowymiarowej oraz 30 sztuk broni maszynowej. Do tego 700 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju. Choć może to brzmieć dziwnie, Izba potrzebuje tego wyposażenia do sprawnej pracy funkcjonariuszy urzędu, którzy nierzadko mają do czynienia z przestępcami.Zamawiana broń posłuży do doposażenia funkcjonariuszy komórek realizacyjnych, którzy z uwagi na charakter realizowanych zadań mają prawo posiadania broni - oczywiście po przejściu odpowiednich szkoleń i instruktaży - a którzy jej dotychczas nie posiadali. Część broni zostanie wykorzystana na wymianę wyeksploatowanych już egzemplarzy - mówi rzeczniczka IAS w Szczecinie, Małgorzata Brzoza, w rozmowie w Money.pl

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Już nie tylko Air Kuchciński. Kolejne afery marszałka wychodzą na jaw

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, jest głownym bohaterem głośnej od kilku dni afery Air Kuchciński. Tę wywołały informacje o zaskakujących lotach marszałka, który nie miał oporów, by rządowym samolotem podczas transportu zarezerwowanego jedynie dla najważniejszych osób w państwie pozwolić sobie na prywatę i przewozić własną rodzinę i przyjaciół.Sprawa szybko stała się bardzo medialna, a nagłaśnianie jej doprowadziło do ujawnienia kolejnych nieznanych dotąd faktów. Chodzi m.in. o to, że "sprywatyzowanych" przelotów była cała masa, podobnie zresztą, jak osób, które w podróże zapraszać miał Kuchciński. Często byli to politycy z jego własnego obozu, ale nie sami - oni także nierzadko latali z własnymi żonami. Według informatora Gazety Wyborczej, który kilka miesięcy temu informował już dziennik o lotach Kuchcińskiego, marszałek miał nawet wykorzystać raz rządowy helikopter, by ten przywiózł mu krawat.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Chcesz sprzedać lub kupić działkę? Skarbówka może mieć różne interpretacje transakcji

VAT dla Urzędu Skarbowego jest istotnym podatkiem. Istotnym do tego stopnia, że fiskus gotowy jest nawet na wykorzystanie elastycznych przepisów, byle go ściągnąć. Wskazuje na to historia przytoczona przez Gazetę Prawną. Jak czytamy, pewne małżeństwo kupiło na pół z innym podatnikiem działkę, która nie była objęta żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. Podzielili się prawami do całej działki po połowie, a celem jej nabycia była budowa domów. Wsytąpili więc do urzędu o wydanie warunków zabudowy.Kiedy jednak okazało się, że dzieci, dla których budowane miały być domy, nie chciały mieszkać tak blisko rodziców, współwłaściciele zmienili plany, co do działki i zdecydowali się ją sprzedać. I wówczas zaczęła się nią interesować skarbówka, choć żaden ze współwłaścicieli nie był płatnikiem podatku VAT. Mimo to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że taka działalność to już biznes, jak podaje Gazeta Prawna.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Egzotyczne loty Tuska? Nie tak dużo, jak chciałby prezes PiS

Donald Tusk jest zdecydowanie ulubionym celem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy tylko PiS może uderza w Donalda Tuska, czy to bezpośrednio, czy za pośrednictwem kontrolowanej przez siebie Telewizji Polskiej. Były lider Platformy Obywatelskiej został przywołany także podczas konferencji prasowej, która miała miejsce po 12:30 w czwartek, a podczas której Marek Kuchciński poinformował o swojej dymisji. Jak wówczas mówił Jarosław Kaczyński, dziennikarze, którzy węszyli w sprawie marszałka, powinni przyjrzeć się lotom Tuska. Po konferencji rozdane nawet zostały specjalne listy podsumowujące jego loty.Donald Tusk odbył jako premier szereg podróży do krajów egzotycznych, atrakcyjnych turystycznie, ale co do sensu politycznego tych wyjazdów można mieć pewne wątpliwości. No i jeździł tam z żoną - mówił w czwartek na konferencji Kaczyński.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 Lidl rozszerza współpracę z polskimi producentami. Wkrótce nowe produkty

Lidl po raz kolejny wchodzi we współpracę z polskimi producentami. Jak donosi Portal Spożywczy, już od 12 sierpnia w sklepach sieci dostępne będą wina polskiej produkcji. Mowa o winie Polka, które wytwarzane jest w winnicach w Srebrnej Górze. To już czwarty raz, kiedy niemiecka sieć marketów sprzedaje polskie wino.Wino Polka z rocznika 2018 trafi do dystrybucji w każdym sklepie sieci Lidl w przyszły poniedziałek. Będzie można ją kupić w trzech odsłonach - białej, różowej i czerwonej w cenie 34,99 złotych za 0,75 litra. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup dwóch butelek lub większej ich ilości, zapłacimy 29,99 złotych.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Najbezpieczniejsze i najmniej bezpieczne. W których powiatach strach wychodzić na ulicę?

Nowy Sącz, Wałbrzych, powiat kołobrzeski i inne powiaty oraz miasta na ich prawie pod lupę wziął Główny Urząd Statystyczny, badając poziom przestępczości w tych jednostkach. Jak się okazuje, rozstrzał między najmniej bezpiecznymi i najbezpieczniejszymi samorządami jest naprawdę spory. Wskaźnik przestęczpości w najmniej bezpiecznym samorządzie przebija najbezpieczniejszy ponad 20-krotnie. Jakie więc jednostki samorządu są najmniej bezpiecznymi? Zgodnie z danymi przekazanymi przez GUS, Nowy Sącz, Wałbrzych oraz powiat kołobrzeski, w którego granicach znajduje się m.in. Kołobrzeg oraz Ustronie Morskie, są najmniej bezpiecznymi jednostkami samorządu w Polsce. Najmniej bepieczny jest Nowy Sącz, w którym na 10 tys. mieszkańców w ciągu I półrocza 2019 roku miejsce miało 614 przestępstw. Miejsce drugie po Nowym Sączu zajmuje powiat kołobrzeski z wynikiem 419 przestępstw na 10 tys. mieszkańców.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Kolejny samorząd wystawił PiS rachunek. Miastu brakuje aż 125 mln zł

Częstochowa upomina się o pieniądze do władzy w Warszawie. Jak podaje portal Bankier.pl, we wtorek prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, wystąpił podczas konferencji prasowej, na której mówił o dziurze budżetowej spowodowanej działaniami rządu Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem prezydenta, żadna władza dotąd nie cięła samorządom dochodów i nie nakładała tak wielu nowych zadań, jak czyni to obecnie PiS.Żaden z poprzednich rządów nie zabierał dochodów i nie nakładał nowych zadań na taką skalę jak teraz. Nigdy nikt nie robił tego w trakcie roku budżetowego. To katastrofa dla finansów miasta, której nikt nie przewidział, bo nikt nie podejrzewał - o tak nieracjonalne działania - organów państwa. Trudno nie zgodzić się z tezą, że ktoś chce zamordować samorządy - mówił we wtorek Matyjaszczyk.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Ryanair zawiesza kolejne tanie loty, już nie tylko krajowe. Nie polecimy do wielu miejsc

Ryanair zawiesza loty, a za decyzją stoją prawdopodobnie złe wyniki finansowe irlandzkiego przewoźnika. Jak informuje Money.pl linia w pierwszym kwartale bieżącego roku zarobiła o 243 mln euro mniej niż w kwartale poprzednim. To z kolei spowodowane jest głównie wyższymi cenami paliwa, a także podwyżkami dla pracowników, których w linii pracuje 14 tysięcy.Nie wiadomo na razie, czy loty zagraniczne znikną na dobre, czy jedynie na pewien okres. Pewne jednak jest, że już 30 sierpnia zawieszone zostaną loty do niemieckiego Memmingen, 23 października zniknie trasa do Marsylii, a dzień później wyłączone zostaną połączenia z Palma de Mallorca oraz Lizboną.

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Fatalne wiadomości dla osób w średnim wieku. Wasze emerytury drastycznie spadną

Emerytura ma służyć po okresie produkcyjnym do tego, by nie przymierać głodem, choć nie uczęszcza się do pracy i aktywnie nie zarabia. Z emeryturą w Polsce różnie jednak bywało, choć w ostatnich latach emeryci mieli coraz mniej powodów do narzekania. Dobra koniunktura polskiej gospodarki, wzrost płac i waloryzacji sprawił, że w czerwcu tego roku świadczenia emerytalne osiągnęły swój szczyt.Niestety, wiele wskazuje, że po tym swoistym apogeum czeka nas bolesny spadek w świadczniach dla najstarszych Polaków. Nie będzie on gwałtowny i raczej nie zagrozi emerytom, którzy już pobierają świadczenia. Bać powinni się jednak ci, których emerytura czeka, a szczególnie osoby, które obecnie mają około 40 lat. Za 20 - 25 lat, gdzy będą przechodzić na emeryturę, dostaną grosze. Ci którym obecnie udaje się zarobić średnią krajową, mogą liczyć jedynie na trochę ponad tysiąc złotych świadczenia.

biznes-info-640x433
06.08.2019 02:00 Korzystasz z dentysty na NFZ? Leczenie prowadzi do ubytków

NFZ na leczenie dentystyczne Polaków płaci przerażająco mało. Obrazuje to chociażby liczba dentystów, którzy decydują się na podpisywanie kontraktu z Funduszem. W 2018 roku, jak podaje Rzeczpospolita, było to 7121 stomatologów, co oznacza, że było ich mniej o 730 niż w roku 2017. Zdaniem cytowanego przez dziennik Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich i członka Rady Mazowieckiego NFZ, sytuacja w nadchodzących latach wcale się nie poprawi, a będzie coraz gorsza.Dziś mamy realnie niższe nakłady na stomatologię niż kilkanaście lat temu, a plan finansowy NFZ na 2020 r. oznacza tylko jedno: że w przyszłym roku będziemy mieli do dentystów na fundusz dłuższe kolejki, i to zarówno jeśli chodzi o leczenie dorosłych, jak i dzieci - komentuje sprawę Wójcik.

biznes-info-640x433
06.08.2019 02:00 Lekarze szykują kolejny protest. Kolejki do szpitali wydłużą się jeszcze bardziej

Protest lekarzy "Akcja Zdrowa Praca" już zebrał poparcie Porozumienia Rezydentów, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Naczelnej Izby Lekarskiej. Te zachęcają wszystkich lekarzy do wzięcia w nim udziału. Akcja protestacyjna ma być zwróceniem uwagi na problem przepracowujących się notorycznie lekarzy, którzy nierzadko wypracowują dziennie więcej niż 8 godzin pracy. W ramach protestu lekarze chcą zmniejszenia liczby godzin pracy do 48 godzin tygodoniowo. Co więcej, chcą także wypowiadać klauzlę opt-out do końca sierpnia, a od początku października rezygnować z dodatkowych prac.Akcja ma sprawić, by lekarze przestali pracować ponad normy, zaczęli pracować tak jak każdy inny obywatel, zgodnie z kodeksem pracy. Statystyki są zatrważające – 40 proc. lekarzy w kraju jest wypalonych zawodowo, a wszyscy wiemy, że praca z drugim człowiekiem jest wypalająca. Praca, która jest pod presją prawną prokuratora, jest wypalająca. Jeżeli codziennie lekarz musi kompensować niedobory systemu swoją pracą, to również jest bardzo silny trzeci czynnik wypalający i chcemy się z tym zmierzyć, chcemy propagować wśród lekarzy, by pracowali jak inni obywatele w naszym kraju. To nie może tak wyglądać, żeby każdy lekarz swoim własnym życiem kompensował to, jak system ochrony zdrowia źle działa - cytuje przewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL Jana Czarneckiego Bankier.pl.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Parkingi w miastach drożeją. Po wakacjach podwyżki

Parking od września jeszcze droższy. To wiadomość, która zdecydowanie nie przypadnie do gustu kierowcom. Co więcej, opłacać będzie trzeba także postój w soboty. Jak tłumaczy Rzeczpospolita, podwyżki są efektem ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, a także oczekiwań miast, które od kilkunastu lat nie zmieniały stawek.Po wakacjach to się zmieni. Tylko w Krakowie za pierwszą godzinę postoju zapłacumy 6 złotych w centrum miasta. Inne strefy to koszt 5 złotych i 4 złotych za godzinę. Ceny miały być jednak jeszcze większe, bo wstępnie miejska spółka transportowa chciała opłaty 8 złotych za pierwszą godzinę, 9,60 złotych za drugą i 11,40 złotych za trzecią. Protestujący kierowcy sprawili jednak, że miasto ustąpiło.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Wakacje w Polsce: Na jedzenie wydasz krocie. Polacy zdzierają z rodaków

Wakacje w Polsce? Taką opcję na wczasy wybiera wciąż wielu Polaków. Nic w tym dziwnego - Polska jest bogata w urokliwe miejsca, które zachęcają do wypoczynku, a do których nietrudno jest się dostać. Jednakże wiąże się z tym problem, jakim są ceny w wakacyjnych kurortach. Najdroższym kurortem nad polskim morzem są Międzyzdroje, gdzie za pobyt w trzygwiazdkowym hotelu przez tydzień może kosztować nawet 6 tys. złotych, podaje Onet.pl.Taniej jest w górach, gdzie średnio pobyt będzie nas kosztował 74-76 złotych za noc. Jednakże nie tylko wyśrubowane ceny pobytu wakacyjnego potrafią wywołać niemały szok. Wspomniany portal zwraca uwagę, cen żywności, które sprawiają, że nawet średniej wielkości obiad dla dwóch osób może kosztować nas około 150 złotych. Jest tak w wypadku chociażby zakupu dorsza, którego kilogram kosztuje ponad 90 złotych. Ostatnio przypadek taki udokumentował klient w Krynicy Morskiej, który za dwie ryby, surówki i dwa piwa zapłacił 170 złotych. Inny za jedną porcję obiadu w Jantarze zapłacił 120 złotych.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Kierowca potrzebny od zaraz. Brakuje 100 tys. zawodowców

Kierowca to zawód, na którego zapotrzebowanie rynku jest ogromne. W Polsce jest aż 100 tys. miejsc pracy, które czekają na zawodowych kierowców, a zapotrzebowanie rynku rośnie cały czas. Nawet fakt, iż 80 tys. Ukraińców ma prawo jazdy na samochody ciężarowe, wciąż w Polsce aktualny jest problem deficytu kierowców zawodowych.Jak się okazuje, zapotrzebowanie rośnie tak szybko, że by je zaspokoić i zapewnić sprawne funkcjonowanie logistyki, potrzeba 1,5 kierowcy na ciężarówkę. Maciej Wroński ze związku "Transport i Logistyka" ujawnił, że obecna sytuacja jeden kierowca - jeden samochód powoduje spore problemy. Tymczasem wystarczyłby wskaźnik 1,2 - 1,3 kierowcy na pojazd.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Chorzy na cukrzycę muszą czekać. Następna dostawa leku w październiku

Cukrzyca w Polsce jest coraz większym problemem. Liczba chorych oscyluje już wokoło 3,5 mln osób i wiele wskazuje na to, że wciąż będzie rosnąć. Według Portalu Spożywczego w 2020 roku będzie 4 mln ludzi chorych na cukrzycę. W obliczu takich wyników wiadomość o niedoborze leku na to schorzenie wydaje się naprawdę fatalne.Jak donosi Gazeta.pl, po problemach z lekiem Euthyrox na tarczycę, pojawiło się zagrożenie niedoboru preparatu wykorzystywanego w leczeniu cukrzycy typu II. Jak poinformował bowiem producent, w lipcu przekazał cały zapas 750 mg opakowań leku do aptek, a kolejna dostawa Glucophage XR, bo o tym lekarstwie mowa, ma być dopiero w październiku. Lepiej sytuacja wygląda w wypadku opakowań 500 mg, gdyż ich dostawa będzie w sierpniu. Natomiast dawki 1000 mg trafią do aptek ponownie dopiero w listopadzie.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Polacy po cichu ubożeją. Na codzienne wydatki jest coraz mniej pomimo 500 plus i trzynastek

Polacy nie zauważają, jak szybko ubożeją. Branżowy portal donosi, iż niewspółgrający ze wzrostem cen wzrost płac doprowadził do sytuacji, w której średni rozporządzalny dochód na osobę w rodzinie jest coraz mniejszy. Tylko w drugim kwartale tego roku spadł o 1,8 punktu procentowego względem pierwszych trzech miesięcy 2019 roku. Efekt ten hamowany jest jednak przez programy socjalne, jak 500 plus czy trzynasta emerytura.Tendencję spadkową widać jednak, jeśli spojrzeć na płace Polaków w dłuższej perspektywie czasu. W 2017 roku średni wzrost osiągnął 6,3%, w 2018 roku wzrost uplasował się jednak już na poziomie 4,3%. W drugim kwartale 2019 roku zwalniające tempo miało być spowodowane w 2/3 wyższą inflacją, a w 1/3 niższym tempem płac, jak twierdzi główny ekonomista Banku ING, Rafał Benecki. Na domiar złego Business Insider Polska donosi, iż w Polsce znów powiększa się poziom ubóstwa.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Polska hamuje biznes? Jesteśmy jednym z 10 najtrudniejszych państw do prowadzenia firmy

Polska znalazła się w rankingu najtrudniejszych dla biznesu państw Europy na lokacie zamykającą pierwszą 10. Jak wynika z badania TMF Group, nasz kraj posiada jedne z najbardziej złożonych przepisów dotyczących prowadzenia działalności na Starym Kontynencie. Problemy piętrzą się oczywiście przed naszymi rodzimymi przedsiębiorcami, którzy nierzadko potrafią zgubić się w biurokratycznym natłoku, ale jak wskazuje dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce, Dagmara Witt-Kuczyńska, zakładanie działalności w Polsce to spore wyzwanie dla osób zza granicy.Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia, co z kolei zmusza inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji - mówi Dagmara Witt-Kuczyńska.

biznes-info-640x433
31.07.2019 02:00 Rosną różnice wśród gmin. Najbogatsza przebija najbiedniejszą 20 razy

Gmina Kleszczów jest najbogatszą Polską gminą. Jak wynika z informacji podanych przez Wyborczą, dochody gminy są naprawdę spore i wynoszą aż 35 tys. złotych na mieszkańca. Co więcej, w 2018 roku dochody samorządów rosły najszybciej w powiatach, a najwolniej - w miastach na prawach powiatu. W ciągu 4 lat (od 2014 roku) dochody gmin wzrosły o 40%, a miast na prawie powiatu o kilkanaście. Dane te Gazeta Wyborcza podaje za tygodnikiem "Wspólnota", który jest autorem zestawienia najbogatszych polskich samorządów.Wspomniana gmina Kleszczów jest ze względu na swoje bogactwo nazywana "polskim Kuwejtem". Jej zyski biorą się z działającej na jej terenie działa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia, co sprawia, że w gminie bezrobocia nie ma. Na drugim miejscu po Kleszczowie znajduje się Rewal, jednak dystans, jaki je dzieli, jest spory. Rewal ma dochód 12504,26 złotych per capita. Z kolei najbiedniejszą z wiejskich gmin jest Bolesław położony w Małopolsce. Na 8 tys. mieszkańców osiąga bowiem dochód 2211,87 złotych. Jak widać więc, różnice w zamożności są spore.

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Własne mieszkanie tańsze niż wynajem

Mieszkanie na własność okazuje się być bardziej opłacalne niż takie, które wynajmujemy. Powód? W ostatnim czasie mocno zaczęły rosnąć ceny najmu, co doprowadziło do sytuacji, że w wielu miastach rata kredytu za dane mieszkanie jest niższa niż koszty najmu lokalu. Sprawa jest zaskakująca, ponieważ zwykle to koszt najmu jest niższy niż rata kredytu, by zachęcić potencjalnych najemców. Jak podaje jednak Interia za ekonomistami, w dłuższym okresie sytuacja powinna się zmienić, ponieważ w końcu ceny najmu mają spaść.Czynsz za wynajem mieszkania jest powyżej wysokości raty kredytu na takie samo mieszkanie. W takim przypadku dostosowanie musi wystąpić albo po stronie wzrostu raty kredytowej, na co się nie zanosi w najbliższej przyszłości, albo spadku ceny najmu, co w mojej opinii jest bardziej prawdopodobne - cytuje Interia prof. Waldemar Rogowski z Biura Inofrmacji Kredytowej.

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Rząd zapowiada 30 nowych zalewów w Polsce i obiecuje brak wysiedleń

Zalew, ale nie jeden a aż 30 to odpowiedź polskich władz na pogarszający się stan hydrologiczny Polski. W ostatnim czasie słychać bowiem nie tylko o upałach, ale wysychających zbiornikach wody pitnej. Sytuacja jest do tego stopnia poważna, że w niektórych miastach włodarze zabronili nawet nadmiernego zużywania wody. Tak jest chociażby w Rewalu, gdzie wójt zabronił mycia samochodów lub podlewania kwiatów, bo stan wody jest alarmująco niski.Żeby tego było mało, coraz częściej miejsce mają powodzie, które jednakże wcale nie pomagają, a szkodzą, zmiatając z powierzchni ziemi budynki, drzewa i inne konstrukcje. Aby temu przeciwdziałać rząd planuje budowę 30 zbiorników retencyjnych, by zapewnić nie tylko bezpieczeństwo przed powodziami, ale także sprawić, że rejony w Polsce będą właściwie nawodnione.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Ile kosztowały loty Kuchcińskiego? Niewiarygodna kwota

Marek Kuchciński, druga osoba w państwie, znalazł się na ustach Polaków, kiedy w ubiegłym tygodniu okazało się, że podczas lotów rządowym samolotem Gulfstream G550 towarzyszyli mu członkowie rodziny. Na marszałka Sejmu posypała się krytyka, oskarżenia o oligarchizację, prywatę i wykorzystywanie rządowych zasobów do własnych celów. Kuchciński w ubiegły piątek zapowiedział więc, że równowartość kosztów przelotów pokryje z własnej kieszeni.Ile ma do zapłacenia marszałek Sejmu? Jak wynika z doniesień Gazety Wyborczej, loty Kuchcińskiego odbywały się w trybie "misji oficjalnej o statusie HEAD". Oznacza to, że lot taki wymagał dodatkowego samolotu z załogą, postawionych w stan gotowości służb, a także zapasowych lotnisk. Kancelaria Sejmu jednak tłumaczy, że koszta nie są tak wysokie, a loty Kuchcińskiego z Warszawy do domu miały jedynie status "misji oficjalnej". Nawet jeśli tak było, koszt jednej takiej podróży Gulfstreamem G550 jest przynajmniej kilkakrotnie wyższy niż cena zwykłego przelotu.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Głodowa emerytura w 2040. Tylko 38% przeciętnych zarobków

Emerytura w Polsce potrafi osiągać najróźniejsze poziomy. Jak ostatnio doniósł ZUS w swoim raporcie, wzrosła liczba osób pobierających emerytury do 500 złotych, ale wzrosła także liczba tych, którzy zgarniają ponad 5 tys. złotych. Jednakże są i przypadki, kiedy emeryci dostają po kilka, kilkanaście groszy. Niestety, okazuje się, że tych z najmniejszymi emeryturami w przyszłości będzie więcej.Portal Gazeta.pl podaje, iż najbardziej zagrożoną grupą są obecni 40- i 45-latkowie. To oni w 2040 roku będą przechodzić na emeryturę, która wówczas będzie wynosia jedynie 38% średniego wynagrodzenia. To prosta droga do znacznego spadku poziomu życia emerytów. Co ją powoduje? Przede wszystkim niż demograficzny, który sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje. Maleje stopa zstąpienia, czyli relacji emerytury do średniej zarobków Polaków.

biznes-info-640x433
29.07.2019 02:00 Polskie kosmetyki podbijają Chiny. Chcą ich tam coraz więcej

Chiny podbijają polskie kosmetyki. Pochodzące z naszego kraju wyroby kosmetyczne coraz bardziej podobają się chińskim odbiorcom, którzy coraz chętniej po nie sięgają. Jakie są powody takiego działania? Okazuje się, że kosmetyki z Polski spełniają wymagania, jakie dotąd chińczycy stawiali przed kosmetykami. Są także dla nich, co ważne, bardzo egzotyczne.Jak wskazuje portal INNPoland, chiński konsument obecnie w kosmetykach szuka przede wszystkim naturalnego składu, długiej historii danej firmy oraz definicji własnej osobowości. Wszystko to znajdują w polskich kosmetykach, które coraz liczniej zalewają chiński rynek. Chińczycy czasy używania masowych wyrobów kosmetycznych mają już za sobą, dlatego stawiają na produkty mniej znane. To kolejny czynnik przyciągający ich do polskich kosmetyków - Europa Środkowo-Wschodnia jest dla nich egzotyczna, a używając kosmetyków pochodzących z niej wyróżniają się na tle innych.

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 80 tys. złotych za 13 dni pracy. To czeka nowych posłów

Sejm im się opłaca. Za 13 dni pracy i 53 dni urlopu nowi posłowie, którzy zasiedli w ławach niższej izby parlamentu otrzymają zawrotną pensję 80 tys. złotych. Ślubowanie złożyli 12 czerwca tego roku, a miejsca, które zajęli to uzupełnienie po posłach, którzy odeszli z polskiego parlamentu do parlamentu europejskiego.Ile jest takich osób? Jak podaje portal INNPoland, mowa o 18 politykach, którzy w sumie do końca kadencji obecnego Sejmu, która kończy się na jesieni, przepracują w sejmowych ławach 13 dni. Za to zarobią w sumie 50 tys. złotych, a niektórzy z nich z pewnością dostaną nawet po 80 tys. złotych. Jak to możliwe?

biznes-info-640x433
27.07.2019 02:00 800 złotych za rozwiązanie umowy. Bank w ten sposób odsyła klientów

Bank DNB pozbywa się klientów indywidualnych. Jak podaje Gazeta.pl, insytutcja finansowa rozdaje nawet po 800 złotych, by klienci rozwiązalli umowy o konta, karty kredytowe, a także anulowali ubezpieczenie. Wszystko przez zmianę strategii działania banku, który zdecydował się, że odtąd będzie obsługiwał jedynie firmy. Robi to już od kilku miesięcy.Przedtem jednak DNB Bank Polska oferował klientom nie od 600 do nawet 800 złotych, a 300 złotych. Pieniądze otrzymają ci, którzy z własnej woli rozwiążą umowę i zamkną konta osobiste, wallutowe, oszczędnościowe oraz zrezygnują z wszelkich kart wydanych im przez bank. Gazeta.pl informuje, że najwięcej dostaną ci, którzy mają wykupione ubezpieczenienieruchomości czy na życie, gdyż to kolejne 200 złotych i wówczas z podstawowego 600 złotych zrobi się 800.