Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Masowe zwolnienia w Grupie Eurocash. Należą do niej Lewiatan, czy Delikatesy Centrum
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.04.2024 12:47

Masowe zwolnienia w Grupie Eurocash. Należą do niej Lewiatan, czy Delikatesy Centrum

sklep
Fot. materiały własne

Nadchodzą zwolnienia w Grupie Eurocash, do której należą takie sieci, jak Lewiatan, ABC, Delikatesy Centrum czy Duży Ben. Przy okazji publikacji wyników finansowych za 2023 r., w którym grupa wypracowała ponad 60-procentowy wzrost zysków, poinformowano, że pracę straci około tysiąca osób.

Grupa Eurocash zwalnia 1,2 tys. pracowników

Wyniki Grupy Eurocash w 2023 r. można uznać za bardzo dobre. Zysk netto w minionym roku wyniósł 144,7 mln zł, co stanowi 62-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2022 r. 

Wzrost, choć znacznie mniejszy odnotowano także w obszarze zysku operacyjnego. Wyniósł on niemal 436 mln złotych, czyli o 8 proc. więcej niż przed rokiem.

Mimo wzrostu zysków Eurocash planuje zwolnienia grupowe. I to duże, bo z pracą w grupie ma pożegnać się  w tym roku 1152 pracowników szeregowych oraz 50 menedżerów na średnim i wysokim szczeblu. Pod koniec roku Grupa Eurocash zatrudniała 19 206 osób.

800 osób straci pracę. Firma ucieka z Polski

Redukcje etatów na wszystkich szczeblach

Zwolnienia mają być już w toku. Ogółem poskutkują redukcją 386 etatów – 126 w sprzedaży, 437 w dziale logistycznym, 167 etatów biurowych, 38 kierowniczych i 12 dyrektorskich. 

Całość planu restrukturyzacji ma pozwolić Grupie Eurocash na zaoszczędzenie 211 mln zł, z czego 108 mln zł to koszt zlikwidowanych etatów.

Jest to kwota, która ma zbilansować powód redukcji etatów. Według informacji podchodzących od władz spółki jest nim podwyżka płacy minimalnej. Zwolnienie ponad tysiąca pracowników ma w zasadzie jeden do jednego bilansować wynikający z niej wzrost kosztów.

Dynamika cen a minimalne wynagrodzenie

Według zarządu wzrost płacy minimalnej w Polsce pozostaje na tyle wysoki, że nie odpowiada już dynamice cen. Ta spadła w marcu do 2 proc. Od1 lipca natomiast minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosić będzie 4300 zł brutto.

Źródło: interia.pl