Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rachunki za prąd w górę. Czeka nas wzrost inflacji
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 07.05.2024 12:40

Rachunki za prąd w górę. Czeka nas wzrost inflacji

liczniki
fot. Marcin Śliwa

Jeszcze w tym roku wzrosną rachunki za prąd i gaz. Będzie to efekt odmrożenia ich cen przez rząd. Dla większości odbiorców podwyżki za prąd mogą wynieść nawet 29 proc., a za gaz 15 proc. Eksperci ING informują, że w widocznym stopniu może to wpłynąć na inflację. 

Odmrożenie cen. Wzrost cen za prąd i gaz

W wyniku wprowadzenia ustawy o bonie energetycznym przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w drugiej połowie 2024 roku większość odbiorców zapłaci zdecydowanie wyższe rachunki za prąd. Podwyżki mają osiągnąć nawet 29 procent. Tymczasem rachunki za gaz mają wzrosnąć o 15 procent. By w wyniku odmrożenia cen uniknąć drastycznych podwyżek, rząd zaplanował obniżenie taryf oraz dopłaty do energii dla najbardziej potrzebujących gospodarstw. Dzięki temu wzrosty nie przekroczą 29 proc. w przypadku prądu i 15 proc. w przypadku gazu. 

Dożywotni dodatek do emerytury. Do wzięcia spore pieniądze, ale trzeba złożyć wniosek

Eksperci liczą. Wzrosną rachunki za prąd

To, jak podwyżki cen energii i gazu mogą wpłynąć na inflację, postanowili zbadać eksperci banku ING. Według ich obliczeń, ścieżka inflacji może zostać podbita o 1 punkt procentowy, natomiast CPI w grudniu tego roku może wynieść około 5,5 proc.

Szacujemy, że w scenariuszu przedstawionym przez MKiŚ wzrost cen prądu i gazu podbije CPI o ok. 1,7 pkt. proc. względem scenariusza wydłużenia mrożenia cen energii na obecnym poziomie. Przyjmujemy szacunki ministerstwa jako nowy scenariusz bazowy, co przesuwa ścieżkę inflacji na II poł. 2024 w górę o ok. 1 pkt. proc., względem naszych wcześniejszych oczekiwań. Oznacza to, że w grudniu 2024 inflacja CPI może być zbliżona do 5,5 proc. rdr. Nadal oczekujemy, że do końca 2024 stopy NBP pozostaną bez zmian" - wylicza w swojej nocie ING

Podwyżek rachunków za prąd i gaz możemy się spodziewać w drugiej połowie bieżącego roku

Ciepło bez zmian. Póki co

Rząd postanowił jeszcze przez rok utrzymywać obecny system osłonowy dla taryf za ciepło. Według szacunków odmrożenie ich tak, jak w przypadku prądu i gazu, mogłoby skutkować wygenerowaniem podwyżki sięgającej nawet 9 tys. zł w ciągu roku w przypadku statystycznego zużycia rocznego. Koszty rachunków za ciepło również zaczną jednak w końcu rosnąć.  

 

Źródło: PAP, Money.pl, Bankier.pl