Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Pit

Najniższy podatek dochodowy w Europie
23.01.2021 01:00 Najniższy podatek dochodowy w Europie. O dziwo, na Bałkanach

Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest najniższy podatek dochodowy w EuropieGdzie jest najniższy CIT, a gdzie PITJakie są stawki w Polsce

Ulga na dziecko nie dla wszystkich
18.01.2021 01:00 Ulga na dziecko z finansowym limitem. Niektórzy po prostu pieniędzy nie zobaczą

Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi ulga na dzieckoJakie są limity dochodów uprawniające do zwolnieniaJak zawnioskować o ulgę

Ulga podatkowa na dziecko 2021 - jak rozliczyć?
17.01.2021 01:00 W 2021 możesz nieźle zaoszczędzić. Ulga na dziecko naprawdę w imponującym rozmiarze

Z tego artykułu dowiesz się:Komu przysługuje ulga na dziecko 2021Jak rozliczyć ulgę na dzieckoZ jakich ulg można jeszcze skorzystać

Do kiedy podatnicy mają czas na złożenie zeznania ws. podatku dochodowego od osób fizycznych?
13.01.2021 01:00 Do kiedy rozliczyć PIT za 2020? Jak złożyć zeznanie podatkowe? Wyjaśniamy

Z tego artykułu dowiesz się:Do kiedy w tym roku należy rozliczyć PIT,Od kiedy można składać zeznanie podatkowe,Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku.

Podatek dochodowy w 2020 r.
04.01.2021 01:00 Podatek dochodowy wielu z nas rozliczy o wiele prościej. Znaczne zmiany od 2021

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmienił się podatek dochodowyJakie są nowy zasady korzystania z ryczałtuKto straci, a kto zyska

Podatek Dochodowy
14.09.2020 02:00 Przepisy pozwalają ci płacić mniejszy podatek dochodowy? Uważaj, możesz się nieźle przejechać

Podatek dochodowy z 50-proc. kosztem uzyskania przychodu to pojęcia związane z polskim systemem fiskalnym. Dotyczy ono twórców, czyli przede wszystkim artystów, rzemieślników, ale także informatyków. Okazuje się jednak, że aby skorzystać z takiego rozwiązania należy posiadać odpowiednio skonstruowaną umowę, która będzie wyszczególniała honorarium za majątkowe przeniesienie praw autorskich. Coraz więcej osób, ze względu na atrakcyjność tego sposobu naliczania podatku, jest nim zainteresowanych. Zanim jednak rozliczysz swój PIT z uwzględnieniem 50-proc. stawki kosztów uzyskania przychodu sprawdź dokładnie swoją umowę o pracę.

Praca za granicą będzie opodatkowa
07.09.2020 02:00 Koniec z ulgowym traktowaniem. Polacy pracujący za granicą zapłacą większy podatek

Podatek dla pracujących w takich państwach jak USA, Wielka Brytania, Rosja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie był do tej pory naliczany na podstawie stosownych umów między polskim rządem, a rządem kraju pracodawców. Polegało to na tym, że Polacy teoretycznie mieli obowiązek zapłaty należnego podatku w Polsce, od którego odliczano ten opłacony za granicą. W praktyce większość wykorzystywała ulgę abolicyjną i nad Wisłą nie płaciła ani złotówki.

Progi podatkowe w Polsce
13.08.2020 02:00 Progi podatkowe w Polsce. Powyżej pewnej kwoty zapłacisz ogromny podatek, a wcale nie jest ona wysoka

Podatki na zasadach ogólnych rozliczane są w Polsce w oparciu o dwa progi podatkowe. To od sumy naszych zarobków zależy w który z nich się załapiemy. Okazuje się, że wysokość limitu nie jest duża, ale różnica między progami już jest znaczna. Szczególnie, gdy przeliczymy wartości procentowe na realną gotówkę, którą musimy oddać w formie daniny.

biznes-info-640x433
27.02.2020 01:00 Od tego roku niedopłatę podatku należy opłacić w inny sposób. Spóźnialscy zapłacą wysoką karę

O zmianach dotyczących opłaty niedopłaty podatku za 2019 r. pisze Business Insider.Przypomnijmy, że od 15 lutego mamy możliwość - za pośrednictwem systemu Twój e-PIT - rozliczenia się z fiskusem przez internet, bądź sprawdzenia swojego zeznania podatkowego za ubiegły rok. Dowiemy się w ten sposób, czy urząd skarbowy jest nam coś winny (wówczas nadpłata zostanie wpłacona na wskazany przez nas numer konta), czy też my musimy zwrócić pieniądze skarbówce. Z niedopłatą najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy przez cały płaciliśmy zaliczki na podatek w ramach niższego progu podatkowego, ale ostateczne roczne przychody spowodowały jego przekroczenie i opodatkowane zostały 32-proc. stawką.Dotychczas niedopłatę przelewaliśmy przelewaliśmy na konto urzędu skarbowego, w którym się rozliczaliśmy. Od tego roku należy wpłacać ją na swój mikrorachunek.Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku? Są na to dwa sposoby.- Należy skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego, który udostępniło Ministerstwo Finansów na stronie internetowej. Wystarczy, że podamy swój identyfikator podatkowy, czyli PESEL lub NIP, a system poda nam numer naszego mikrorachunku.- Należy sprawdzić w usłudze Twój e-PIT, czyli w miejscu, gdzie możemy internetowo wysłać swoje rozliczenie podatkowe. Jest to możliwe, gdy zdecydujemy się na płatność online za pośrednictwem państwowego systemu. Zobaczymy wtedy swoje dane, m.in. PESEL, urząd skarbowy, w którym się rozliczam, a także numer mikrorachunku właśnie.

biznes-info-640x433
22.02.2020 01:00 Rodzicu, na dziecko możesz dostać tysiące złotych ulgi. Wystarczy odpowiednio rozliczyć PIT

Ulga prorodzinna przysługuje osobom, które odprowadzają podatek dochodowy według skali podatkowej - rozliczającym się na formularzach PIT-36 i PIT-37. Z odliczenia mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy, którzy wychowują jedno lub więcej dzieci. Im więcej ma się dzieci na wychowaniu, tym na większą ulgę można liczyć. Mało kto zdaje sobie sprawę, na jak spore kwoty mogą otrzymać rodziny wielodzietne.

biznes-info-640x433
17.02.2020 01:00 Im wcześniej złożysz deklarację PIT, tym więcej zyskasz. Lepiej się spieszyć

Ministerstwo Finansów przypomina o zmianie terminu złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT za 2019 roku. Na rozliczenie z fiskusem mamy czas od 15 lutego do 30 kwietnia br. Z kolei PIT-28 (deklaracja podatkowa służąca do przekazywania informacji podatkowych do urzędów skarbowych przez podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) można składać od 15 lutego do 2 marca br.PIT 20 możemy złożyć drogą elekroniczną. Umożliwia to usługa e-PIT, dzięki której mamy możliwość skorzystania z rozliczenia przygotowanego dla osób fizycznych przez urząd skarbowy. Wypełniony formularz nie wymaga od podatnika składania żadnych dodatkowych wniosków ani deklaracji. W tym roku z usługi mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38., czyli osiągające dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, dzieło lub przychody kapitałowe. Z e-PIT skorzystać mogą również osoby fizyczne, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-28 lub PIT-36 z przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych podobnych umów.

biznes-info-640x433
12.08.2019 02:00 PIT obniżony, ale płacimy więcej. Oddaliśmy 11,5 mld więcej niż rok temu

PIT, a dokładniej stopień podatku w niższym jego wymiarze, został obniżony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości z 18% do 17%. Czy oznacza to, że będziemy płacić mniej? Możliwe, ale wcale nie jest to konieczne. Jak wskazuje portal INNPoland, rok po roku płacimy coraz większy podatek. Możliwe więc, że nawet nie odczujemy zmiany w płatnościach.Za 2018 rok urzędy skarbowe zgarnęły aż 102 mld złotych, co oznacza wzorst o 13% względem 2017 roku. Z czego wynikają te wzrosty? Odpowiedź jest prosta - zarabiamy coraz więcej, co przekłada się na poziom płaconego podatku. Warto dodać, że za 2018 rok zapłaciliśmy aż 100% więcj niż za 2008 rok. Najprawdopodobniej za 2019 rok zapłacimy znów więcej zgodznie z trendem wzrostowym.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Niższy PIT to problem dla najuboższych. Mogą stracić zasiłki

Obniżka podatku PIT z 18 do 17% ma przynieść 40 zł więcej co miesiąc dla osoby, która zarabia na etacie minimalną pensję, a plus 50 zł dla tego, który każdego miesiąca zarabia 3,5 tys. zł brutto. Niższy PIT cieszy Polaków, jednak jak może się okazać, dla niektórych przyniesie niemiłą niespodziankę.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Obniżka PIT dla Polaków, nie dla Polski. Budżet straci 9,7 mld złotych

PIT, a raczej projekt obniżki tego podatku z pułapu 18% do 17%, przyjął we wtorek rząd Prawa i Sprawiedliwości. Choć pomysł obejmie 25 mln Polaków, którym średnio w kieszeni zostanie o 50 zł miesięcznie więcej, nie brak krytycznych głosów pod adresem władz. Ekonomiści ostro krytykują tę ideę i wskazują, że w dłuższej perspektywie czasu nie będzie ona pozytywna dla działania państwa. Na problem ten uwagę zwraca organizacja Business Centre Club, wedle której obniżka pomoże głównie mniej zarabiającym. Skorzystać mają jednak także niektórzy z kierowników firm.Zmiany w zdecydowanej większości przysłużą się najmniej zarabiającym, tj. osobom, których dochody nie przekraczają w skali roku 85 528,00 złotych. Pewne korzyści osiągną także osoby piastujące funkcje korporacyjne, a więc zasadniczo zaliczane do grupy bardziej zamożnej - czytamy w opinii BCC.

biznes-info-640x433
11.07.2019 02:00 Rulewski: Zerowy PIT do 30. roku życia? Tylko, jeśli nie jesteś humanistą

Ustawa wprowadzająca tzw. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia wraca do komisji. Podczas środowego posiedzenia Senatu Jan Rulewski zgłosił poprawkę, która miałaby oferować zerowy PIT osobom nie do 26., a aż do 30. roku życia. Jest jednak jeden kruczek - z wyłączeniem osób kształcących się na kierunkach społecznych. Jest to wyraz sprawiedliwości, tłumaczy. Za niesprawiedliwe zaś uważa, że z zerowego PIT-u będą mogli korzystać “nawet analfabeci, byle młodzi”.