Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pracodawcy mają coraz mniej czasu, by dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego. Spóźnienie jest zagrożone karą grzywny
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.01.2023 17:21

Pracodawcy mają coraz mniej czasu, by dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego. Spóźnienie jest zagrożone karą grzywny

przedsiebiorcy-obowiazek-eastnews
East News

Każdy pracodawca ma obowiązek przesłać PIT-11 pracownika do urzędu skarbowego w terminie do 31 stycznia. Spóźnienie jest zagrożone karą grzywny, gdyż skarbówka traktuje to jako przestępstwo skarbowe. Więcej czasu zostało pracodawcom na dostarczenie wskazanych formularzy do swoich pracowników. Mają na to czas do końca lutego.

Ważny obowiązek w urzędzie skarbowym

Zanim pracodawca przekaże PIT-11 swojemu pracownikowi, musi przesłać go drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Ma na to jeszcze ponad dwa tygodnie. Dostarczenie dokumentu po terminie jest zagrożone karą grzywny, ponieważ skarbówka rozpatruje takie spóźnienie jako przestępstwo skarbowe.

Każdy pracownik musi otrzymać PIT do końca lutego

Natomiast jeszcze przez 1,5 miesiąca pracodawcy mają czas, by dostarczyć każdemu pracownikowi PIT-11, czyli deklarację podatkową, w której znajdują się informacje o uzyskanych dochodach oraz zaliczkach, które trafiły do urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego.

Interia Biznes przypomina, że jeśli PIT-11 został wysłany za pośrednictwem poczty, możliwe jest otrzymanie dokumentu przez pracownika w pierwszych dniach marca. 

Kiedy pracownik może złożyć swoje zeznanie podatkowe?

W przypadku deklaracji PIT-37, PIT-36 oraz innych możliwe jest to już od 15 lutego. Należy pamiętać, że składając deklarację przez internet, czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi 45 dni. Tymczasem decydując się na złożenie dokumentu w urzędzie, na zwrot pieniędzy trzeba poczekać nawet 3 miesiące.

Obowiązek składania zeznań podatkowych mija 2 maja br. Jeśli podatnik przeoczy ten termin, powinien niezwłocznie po tym fakcie złożyć właściwą deklarację i skorzystać z tzw. instytucji czynnego żalu (zgłoszenie informacji o popełnieniu zabronionego czynu, zanim wystąpienie takiego zdarzenia udokumentuje organ ścigania).