BiznesINFO.pl
przedsiebiorcy-obowiazek-eastnews

East News

Pracodawcy mają coraz mniej czasu, by dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego. Spóźnienie jest zagrożone karą grzywny

14 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Każdy pracodawca ma obowiązek przesłać PIT-11 pracownika do urzędu skarbowego w terminie do 31 stycznia. Spóźnienie jest zagrożone karą grzywny, gdyż skarbówka traktuje to jako przestępstwo skarbowe. Więcej czasu zostało pracodawcom na dostarczenie wskazanych formularzy do swoich pracowników. Mają na to czas do końca lutego.

Ważny obowiązek w urzędzie skarbowym

Zanim pracodawca przekaże PIT-11 swojemu pracownikowi, musi przesłać go drogą elektroniczną do urzędu skarbowego. Ma na to jeszcze ponad dwa tygodnie. Dostarczenie dokumentu po terminie jest zagrożone karą grzywny, ponieważ skarbówka rozpatruje takie spóźnienie jako przestępstwo skarbowe.

Każdy pracownik musi otrzymać PIT do końca lutego

Natomiast jeszcze przez 1,5 miesiąca pracodawcy mają czas, by dostarczyć każdemu pracownikowi PIT-11, czyli deklarację podatkową, w której znajdują się informacje o uzyskanych dochodach oraz zaliczkach, które trafiły do urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego.

Interia Biznes przypomina, że jeśli PIT-11 został wysłany za pośrednictwem poczty, możliwe jest otrzymanie dokumentu przez pracownika w pierwszych dniach marca. 

Kiedy pracownik może złożyć swoje zeznanie podatkowe?

W przypadku deklaracji PIT-37, PIT-36 oraz innych możliwe jest to już od 15 lutego. Należy pamiętać, że składając deklarację przez internet, czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi 45 dni. Tymczasem decydując się na złożenie dokumentu w urzędzie, na zwrot pieniędzy trzeba poczekać nawet 3 miesiące.

Obowiązek składania zeznań podatkowych mija 2 maja br. Jeśli podatnik przeoczy ten termin, powinien niezwłocznie po tym fakcie złożyć właściwą deklarację i skorzystać z tzw. instytucji czynnego żalu (zgłoszenie informacji o popełnieniu zabronionego czynu, zanim wystąpienie takiego zdarzenia udokumentuje organ ścigania).

Tagi:

PITUrząd SkarbowyPodatki

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >