Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulga na leki w 2023 roku. Kiedy możesz z niej skorzystać i ile odliczysz w PIT
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.03.2023 21:26

Ulga na leki w 2023 roku. Kiedy możesz z niej skorzystać i ile odliczysz w PIT

apteka-seniorzy
East News

Wydatki na leki może odliczyć jedynie osoba niepełnosprawna, w przypadku której lekarz specjalista stwierdzi, że powinna zażywać leki w sposób stały lub czasowy bądź opiekun osoby niepełnosprawnej, który ją utrzymuje. Bezpośredniemu odliczeniu podlegają wydatki na lekarstwa poniesione ponad kwotę 100 zł miesięcznie.

Ulga na leki to rodzaj ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi na leki można skorzystać w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Wówczas wydatki poniesione z tytułu zakupu lekarstw odlicza się w przypadku podatników PIT od dochodu, a w przypadku opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym – od przychodu. Ulga jest przeznaczona jedynie dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Należy pamiętać, że emeryci i renciści, którzy często korzystają z tej ulgi, nie robią tego dlatego, że np. ukończyli pewien rok życia, ale tylko w wyniku faktu, iż są niepełnosprawni bądź mają taką osobę na swoim utrzymaniu.

Z ustawy o PIT wynika, że odliczeniu podlega różnica między faktycznymi wydatkami na leki w ciągu danego miesiąca a kwotą 100 zł. Nie można sumować wydatków z jednego miesiąca z innymi, stąd też najbardziej opłacalna w kontekście tej ulgi jest kumulacja wydatków z tego tytułu w ograniczonej liczbie miesięcy. 

Tabela opublikowana przez Ministerstwo Finansów.

Zrzut ekranu 2023-03-10 o 20.51.04.png

Pamiętaj o dokumentowaniu wydatków

Wysokość wydatków ustalasz na podstawie dokumentów, które potwierdzają ich poniesienie. Może to być np. faktura, rachunek, dowód wpłaty na poczcie lub potwierdzenie przelewu bankowego, o ile wynika z nich kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił – tłumaczy Ministerstwo Finansów. 

Aby skorzystać z odliczenia, trzeba złożyć wraz z załącznikiem PIT/O któreś z następujących zeznań:

  • PIT-37 – dotyczy uzyskiwania przychodów opodatkowanych według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika (np. z emerytury, umowy o pracę),
  • PIT-36 – w przypadku, gdy przychody są opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej, najmu lub podnajmu nieruchomości czy też dzierżawy (bądź inne przychody bez pośrednictwa płatnika),
  • PIT-28 – dotyczy przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a więc np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy.

Można odliczyć wydatki poniesione za granicą

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że odliczyć można też wydatki na leki poniesione za granicą. W celu przeliczenia obcej waluty na PLN należy zastosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego sprzed dnia poniesienia wydatku.

Tagi: PIT Emeryci leki