Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet kilkaset złotych zwrotu w 10 dni. Skarbówka odda pieniądze 15 mln Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.03.2023 13:20

Nawet kilkaset złotych zwrotu w 10 dni. Skarbówka odda pieniądze 15 mln Polaków

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

W tym roku skarbówka odda Polakom 17,5 mld zł. Zwrot podatku otrzyma co najmniej 15 mln podatników. Są wśród nich seniorzy, których świadczenia przekroczyły w 2022 roku 2,5 tys. zł miesięcznie, wszyscy zleceniobiorcy, korzystający z ulg i odliczeń oraz część osób zatrudniona na umowie o pracę.

Nie warto odkładać PIT-u na później

Choć rozliczenie podatkowe można przesłać do 2 maja, to Fakt przekonuje, by zrobić to jak najszybciej. Zdaniem dziennika najlepiej jest zaakceptować zeznanie podatkowe za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Należy mieć jednak na uwadze, by sprawdzić, czy zgadzają się wszystkie dane oraz jeśli mamy taką możliwość  skorzystać z przysługujących nam ulg i odliczeń (trzeba to zrobić samodzielnie).

Do 2,5 mln podatników popłynęły już 4 mld zł. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas poniedziałkowej konferencji pt. Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach przekazała, że łączna kwota do zwrotu to aż 17,5 mld zł, które otrzyma co najmniej 15 mln osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Tak duża liczba nadpłat to efekt zmian wprowadzonych wraz z Polskim Ładem.

Resort finansów przekazał, że mimo iż administracja skarbowa na dokonanie zwrotu ma 1,5 miesiąca (w przypadku deklaracji elektronicznej), pieniądze można otrzymać już w 10 dni. Decydując się na złożenie rozliczenia w formie papierowej, pieniądze wpłyną na konto w terminie do trzech miesięcy.

Jak wysoki będzie zwrot podatku?

Zwrotu podatku mogą spodziewać się emeryci, których miesięczne świadczenie uzyskiwane w 2022 roku wyniosło ponad 2,5 tys. zł brutto. W przypadku, gdy wyniosło 2,7 tys. zł brutto, fiskus zwróci im 60 zł. Jeśli otrzymywali świadczenie w wys. 3 tys. zł brutto, dostaną 150 zł zwrotu, 3,5 tys. zł brutto  350 zł zwrotu, a 4,9 tys. zł brutto to nawet 720 zł do kieszeni seniora (wyliczenia dziennika).

Nadpłata wystąpi również w przypadku zleceniobiorców, osób korzystających z ulg i odliczeń, a także zatrudnionych na umowie o pracę. Jeśli w ciągu miesiąca zarabiali oni 5 tys. zł brutto, zwrot podatku może wynieść 468 zł (ważne: kwoty wyliczone przez Fakt mają charakter orientacyjny, ostateczna wysokość zwrotu zależy od zaliczek pobranych przez pracodawców w 2022 roku).

Jak sprawdzić, na jakim etapie jest zwrot podatku?

Aby sprawdzić status zwrotu podatku, trzeba zalogować się do platformy e-Urząd Skarbowy. Kolejnym krokiem jest uruchomienie usługi Zwroty podatków”, w której znajdują się informacje na temat statusu, daty wykonania przelewu czy też wykorzystaniu nadpłaty na poczet innych zobowiązań podatkowych. Zwrot podatku może nastąpić na rachunek bankowy, przekazem pocztowym bądź w kasie urzędu.